Zlecenie bez wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Tak. Osoba taka może być zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, która nie przewiduje wypłaty wynagrodzenia za wykonywane czynności, jeżeli osoba ta zgodzi się na takie warunki.
WYJAŚNIENIE
REKLAMA
Odpłatność nie należy bowiem do podstawowych cech umowy zlecenia (w przeciwieństwie do stosunku pracy). W przypadku umów zlecenia dopuszczalne jest więc postanowienie, że za wykonywane czynności strona otrzyma wynagrodzenie niższe niż minimalne obowiązujące pracowników lub w ogóle nie otrzyma żadnego wynagrodzenia. Jeśli zatem obie strony umowy zlecenia godzą się na takie warunki świadczenia usług i dodatkowo dokonają odpowiednich zapisów w treści umowy, jest to prawnie dopuszczalne. Wynagrodzenie za wykonanie usług należy się w przypadku, gdy ani z treści umowy, ani z okoliczności nie wynika, że zatrudniony zobowiązał się wykonać czynności objęte umową bez wynagrodzenia.
Odpłatność za wykonywaną pracę jest jedną z podstawowych cech stosunku pracy. Zawarcie umowy o pracę, która nie przewidywałaby wypłaty wynagrodzenia dla pracownika, byłoby sprzeczne z przepisami prawa pracy i w tym zakresie umowa byłaby nieważna, a pracodawca byłby zobowiązany do wypłaty pracownikowi minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Maria Walicka
PODSTAWA PRAWNA
• art. 734 i 735 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA