reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zlecenie bez wynagrodzenia

Zlecenie bez wynagrodzenia

W naszej firmie od 1 sierpnia 2010 r. ma zacząć pracować osoba, która nie oczekuje wynagrodzenia za pracę, ponieważ dzięki pracy w naszej firmie chce zdobyć jedynie cenne doświadczenie zawodowe w pracy na renomowanym stanowisku oraz podszkolić swe umiejętności zdobyte w trakcie odbywania różnych kursów specjalistycznych. Czy w związku z tym można zatrudnić ją na podstawie umowy zlecenia bez prawa do wynagrodzenia?


ODPOWIEDŹ

Tak. Osoba taka może być zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, która nie przewiduje wypłaty wynagrodzenia za wykonywane czynności, jeżeli osoba ta zgodzi się na takie warunki.

WYJAŚNIENIE

Odpłatność nie należy bowiem do podstawowych cech umowy zlecenia (w przeciwieństwie do stosunku pracy). W przypadku umów zlecenia dopuszczalne jest więc postanowienie, że za wykonywane czynności strona otrzyma wynagrodzenie niższe niż minimalne obowiązujące pracowników lub w ogóle nie otrzyma żadnego wynagrodzenia. Jeśli zatem obie strony umowy zlecenia godzą się na takie warunki świadczenia usług i dodatkowo dokonają odpowiednich zapisów w treści umowy, jest to prawnie dopuszczalne. Wynagrodzenie za wykonanie usług należy się w przypadku, gdy ani z treści umowy, ani z okoliczności nie wynika, że zatrudniony zobowiązał się wykonać czynności objęte umową bez wynagrodzenia.

Odpłatność za wykonywaną pracę jest jedną z podstawowych cech stosunku pracy. Zawarcie umowy o pracę, która nie przewidywałaby wypłaty wynagrodzenia dla pracownika, byłoby sprzeczne z przepisami prawa pracy i w tym zakresie umowa byłaby nieważna, a pracodawca byłby zobowiązany do wypłaty pracownikowi minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Maria Walicka

PODSTAWA PRAWNA

• art. 734 i 735 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama