REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w planie urlopów trzeba uwzględniać urlopy, do których prawo uzyskają pracownicy w pierwszym roku pracy

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniliśmy od 1 stycznia 2010 r. pracownika, dla którego praca w naszym zakładzie jest pierwszą pracą w życiu. Czy w planie urlopów wypoczynkowych powinniśmy ująć urlop, do którego pracownik nabędzie w tym roku prawo? Prawo do urlopu nabywa on po przepracowaniu każdego miesiąca. W związku z tym na początku stycznia, kiedy ustalamy plan urlopów, nie przysługuje mu urlop.

RADA

REKLAMA

W planie urlopów powinni Państwo również uwzględnić urlop, do którego prawo nabędzie pracownik, który podjął swoją pierwszą pracę. Pracownik ten będzie miał w tym roku prawo do urlopu, którego wykorzystanie trzeba zaplanować.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Opracowując plan urlopów pracodawca powinien uwzględnić wszystkich pracowników, którzy będą mieli prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie, na jaki jest sporządzany plan urlopów. Pracodawca powinien więc uwzględnić w planie urlopów m.in. pracowników podejmujących pierwszą pracę czy pracowników powracających do pracy np. po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym.

Pracownicy będący w pierwszym roku pracy, mający prawo do urlopu w wymiarze 20 dni, nabywają prawo do urlopu wypoczynkowego po miesiącu pracy w wymiarze 1,66 dnia (1/12 x 20 dni). W ich przypadku nie stosujemy zaokrąglenia w górę urlopu do pełnych dni kalendarzowych, ponieważ nie ma przepisu, który by na to pozwalał. Pracownicy w pierwszym roku pracy nie muszą jednak korzystać po zakończeniu każdego miesiąca pracy z urlopu wypoczynkowego. Mogą go wykorzystać w większym wymiarze, np. po kilkumiesięcznym okresie pracy. Ponieważ pracownicy zatrudnieni pierwszy raz w życiu uzyskają w ciągu roku prawo do urlopu wypoczynkowego, powinni być uwzględnieni w planie urlopów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli pracownik podejmujący pierwszą pracę jest zatrudniony na umowę terminową (na okres próbny, na czas określony), wówczas w planie urlopów pracodawca powinien uwzględnić urlop w wymiarze, jaki mu przysługuje za dany rok proporcjonalnie do czasu trwania tej umowy. W przypadku przedłużenia umowy terminowej i zwiększenia w związku z tym przysługującego pracownikowi za dany rok wymiaru urlopu, pracodawca powinien dokonać korekty planu urlopu i uwzględnić urlop, do którego pracownik nabył prawo.

Natomiast pracodawca nie musi uwzględniać w planie urlopów pracowników, którzy w okresie, który obejmuje ten plan, nie będą obecni w pracy, np. na cały rok mają udzielony urlop wychowawczy.

Plan urlopów nie musi być sporządzany na cały rok kalendarzowy. Może być opracowany na okresy krótsze, np. obejmujące 6 miesięcy lub kwartał. Dlatego w przypadku takich planów urlopów często może się zdarzyć, że w tym okresie niektórych pracowników nie będzie w pracy.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracodawca w grudniu 2009 r. sporządził plan urlopów na okres 6 miesięcy obejmujący pierwsze półrocze 2010 r. W planie urlopów nie uwzględnił pracownicy, która w grudniu ub.r. urodziła bliźnięta i przebywa na urlopie macierzyńskim. Urlop ten przysługuje jej w wymiarze 31 tygodni. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe, ponieważ w pierwszym półroczu 2010 r. pracownica nie skorzysta z urlopu wypoczynkowego. Będzie ona mogła wprawdzie przerwać urlop macierzyński po wykorzystaniu go w wymiarze 14 tygodni, ale w takiej sytuacji na wniosek pracownicy pracodawca będzie zobowiązany udzielić jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W razie braku takiego wniosku pracodawca może dokonać korekty planu urlopów i uwzględnić w nim pracownicę, która przerwała urlop macierzyński.

Należy natomiast przypomnieć, że plan urlopów na kolejny rok pracodawca powinien ustalić najpóźniej do końca danego roku kalendarzowego. Nie wynika to z żadnego przepisu, ale z tego, że pracownicy mogą już od początku stycznia korzystać z urlopów wypoczynkowych, ponieważ prawo do urlopu nabywają od 1 stycznia danego roku (art. 152 § 1 Kodeksu pracy). Zatem, jeżeli opracowują Państwo plan urlopów dopiero w styczniu, to może się zdarzyć, że któryś z pracowników będzie chciał wykorzystać urlop przed sporządzeniem planu urlopów. Dlatego w przyszłości lepiej przygotowywać plan urlopów na następny rok wcześniej, np. w grudniu.

Obowiązku sporządzenia planu urlopów nie mają pracodawcy, u których w zakładzie nie działa organizacja związkowa lub u których taka organizacja działa, ale wyraziła zgodę na niesporządzanie planu urlopów (art. 163 § 11 Kodeksu pracy). Pozostali pracodawcy mogą opracowywać plan urlopów dobrowolnie.

• art. 152, art. 153, art. 1551, art. 163 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA