REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop na żądanie dla podejmującego pierwszą pracę

Alicja Fal
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od trzech miesięcy zatrudniam absolwenta szkoły policealnej. Praca w mojej firmie jest jego pierwszym zatrudnieniem. Ostatnio pracownik ten wystąpił o udzielenie mu dwóch dni urlopu na żądanie. Czy absolwent podejmujący pierwszą w życiu pracę ma prawo do urlopu na żądanie pomimo tak krótkiego stażu?

Tak, w omawianym przypadku pracownik będzie miał prawo do urlopu na żądanie. Pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym (art. 1672 k.p.). Tak więc urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi, pod warunkiem że posiada on prawo do urlopu wypoczynkowego oraz jeśli nie skorzystał już z niego w całości w danym roku.

REKLAMA

REKLAMA

Należy pamiętać, że urlop na żądanie nie stanowi uprawnienia dodatkowego i mieści się w puli przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. A zatem każdy wykorzystany przez pracownika dzień urlopu na żądanie pomniejsza przysługujący mu w danym roku urlop wypoczynkowy. Jeśli więc pracownik wykorzystałby cały należny mu w danym roku urlop wypoczynkowy, nie będzie mógł już w tym roku skorzystać z urlopu na żądanie.

Łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. Gdyby więc pracownik wykorzystał cały urlop na żądanie u poprzedniego pracodawcy, u nowego pracodawcy nie będzie mógł już z niego skorzystać w tym samym roku kalendarzowym.

Warto też dodać, że niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok. Nie jest to urlop uwzględniany w planie urlopowym, ma charakter nieprzewidywalny, nagły. Został celowo tak pomyślany, aby umożliwić pracownikom skorzystanie z dnia wolnego w razie pojawienia się niespodziewanych okoliczności.

REKLAMA

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 k.p.). W omawianym przypadku po przepracowaniu roku pracownik nabędzie prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Ponieważ aktualnie przepracował 3 miesiące, może skorzystać z 5 dni urlopu wypoczynkowego (3/12 x 20). Skoro więc pracownik nabył prawo do 5 dni urlopu wypoczynkowego, może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca powinien umożliwić pracownikowi skorzystanie z 2 dni urlopu na żądanie, o które wnioskował. Przy czym pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu. Przepisy prawa pracy nie precyzują formy, w jakiej powinno nastąpić zgłoszenie żądania, można zatem uczynić to w dowolny sposób. Właściwe będzie zarówno zgłoszenie osobiste, jak też telefonicznie, e-mailem czy faksem bądź przez kolegę z pracy. Najistotniejsze, aby nastąpiło to jak najwcześniej jak to możliwe, pracodawca mógł zapewnić ewentualne zastępstwo i uniknął dezorganizacji pracy.

Reasumując, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu na żądanie pracownikowi, dla którego praca ta jest pierwszym zatrudnieniem

Odpowiedziała Alicja Fal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  REKLAMA

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  REKLAMA

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  REKLAMA