REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop na żądanie dla podejmującego pierwszą pracę

Alicja Fal
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od trzech miesięcy zatrudniam absolwenta szkoły policealnej. Praca w mojej firmie jest jego pierwszym zatrudnieniem. Ostatnio pracownik ten wystąpił o udzielenie mu dwóch dni urlopu na żądanie. Czy absolwent podejmujący pierwszą w życiu pracę ma prawo do urlopu na żądanie pomimo tak krótkiego stażu?

Tak, w omawianym przypadku pracownik będzie miał prawo do urlopu na żądanie. Pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym (art. 1672 k.p.). Tak więc urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi, pod warunkiem że posiada on prawo do urlopu wypoczynkowego oraz jeśli nie skorzystał już z niego w całości w danym roku.

REKLAMA

REKLAMA

Należy pamiętać, że urlop na żądanie nie stanowi uprawnienia dodatkowego i mieści się w puli przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. A zatem każdy wykorzystany przez pracownika dzień urlopu na żądanie pomniejsza przysługujący mu w danym roku urlop wypoczynkowy. Jeśli więc pracownik wykorzystałby cały należny mu w danym roku urlop wypoczynkowy, nie będzie mógł już w tym roku skorzystać z urlopu na żądanie.

Łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. Gdyby więc pracownik wykorzystał cały urlop na żądanie u poprzedniego pracodawcy, u nowego pracodawcy nie będzie mógł już z niego skorzystać w tym samym roku kalendarzowym.

Warto też dodać, że niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok. Nie jest to urlop uwzględniany w planie urlopowym, ma charakter nieprzewidywalny, nagły. Został celowo tak pomyślany, aby umożliwić pracownikom skorzystanie z dnia wolnego w razie pojawienia się niespodziewanych okoliczności.

REKLAMA

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 k.p.). W omawianym przypadku po przepracowaniu roku pracownik nabędzie prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Ponieważ aktualnie przepracował 3 miesiące, może skorzystać z 5 dni urlopu wypoczynkowego (3/12 x 20). Skoro więc pracownik nabył prawo do 5 dni urlopu wypoczynkowego, może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca powinien umożliwić pracownikowi skorzystanie z 2 dni urlopu na żądanie, o które wnioskował. Przy czym pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu. Przepisy prawa pracy nie precyzują formy, w jakiej powinno nastąpić zgłoszenie żądania, można zatem uczynić to w dowolny sposób. Właściwe będzie zarówno zgłoszenie osobiste, jak też telefonicznie, e-mailem czy faksem bądź przez kolegę z pracy. Najistotniejsze, aby nastąpiło to jak najwcześniej jak to możliwe, pracodawca mógł zapewnić ewentualne zastępstwo i uniknął dezorganizacji pracy.

Reasumując, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu na żądanie pracownikowi, dla którego praca ta jest pierwszym zatrudnieniem

Odpowiedziała Alicja Fal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA