Kategorie

Wydłużony okres rozliczeniowy

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
inforCMS
Chciałbym skorzystać z możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy na podstawie przepisów ustawy antykryzysowej. Zastanawiam się tylko, w jaki sposób w przypadku takiego okresu rozliczeniowego będą rozliczane godziny nadliczbowe? Pracownicy pracują w systemie równoważnego czasu pracy, a więc stosunkowo często mam do czynienia z nadgodzinami średniotygodniowymi.

ODPOWIEDŹ

Przy stosowaniu 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego nadgodziny średniotygodniowe będzie można stwierdzić dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Jeżeli takie godziny nadliczbowe wystąpią, to trzeba na koniec okresu rozliczeniowego zrekompensować je dodatkiem w wysokości 100% wynagrodzenia wypłacanym wraz z pensją za ostatni miesiąc tego okresu. Natomiast godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy dobowej powinny być zrekompensowane dodatkiem w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia po zakończeniu miesiąca, w którym wystąpiły. Można również oddać za nie pracownikowi czas wolny w okresie rozliczeniowym, w którym te godziny wystąpiły, natomiast na wniosek pracownika - po zakończeniu tego okresu.

WYJAŚNIENIE

Reklama

Jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technologicznymi lub dotyczącymi organizacji czasu pracy (np. sezonowe spiętrzenie prac spowodowane porą roku), pracodawca może przedłużyć okres rozliczeniowy na podstawie ustawy antykryzysowej, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy. Można zatem wprowadzić np. 6- lub 8-miesięczny okres rozliczeniowy. Wynika to z art. 9 ustawy antykryzysowej. Okres rozliczeniowy na podstawie ustawy antykryzysowej mogą wydłużyć wszyscy przedsiębiorcy, a nie tylko pracodawcy, którzy mają kłopoty ekonomiczne (art. 3 ust. 2 ustawy antykryzysowej).

Powiedzmy, przykładowo, że w związku z dużym natężeniem zleceń dla firmy pracownicy przez 5 miesięcy z rzędu pracują po 6 dni w tygodniu. W następnych miesiącach otrzymają więcej dni wolnych w taki sposób, by na przestrzeni 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego została zachowana zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe. Często jednak nawet w tak długim okresie rozliczeniowym mogą wystąpić godziny nadliczbowe. Pracą w godzinach nadliczbowych jest bowiem praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z obowiązującego danego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 k.p.). Z tego wynika, że są dwa rodzaje pracy w godzinach nadliczbowych:

• godziny nadliczbowe średniotygodniowe,

• godziny nadliczbowe dobowe.

Reklama

Godziny nadliczbowe średniotygodniowe można ustalić dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Wynikają one z przekroczenia normy tygodniowego wymiaru czasu pracy (40 godzin), które to przekroczenie nie zostało wcześniej zaliczone do godzin nadliczbowych dobowych. Przekroczenie takie wystąpić może najczęściej w systemach czasu pracy przewidujących możliwość stosowania różnych dobowych ilości godzin pracy (przedłużenia i wyrównania czasu pracy w poszczególnych dniach okresu rozliczeniowego).

Przy stosowaniu 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego istnieje zagrożenie, że nadgodzin średniotygodniowych będzie dużo. Stanie się to w przypadku, w którym pracodawca na bieżąco nie kontroluje nadpracowanego czasu pracy. W związku z tym, że liczba nadgodzin średniotygodniowych będzie możliwa do ustalenia dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego, nie będzie już możliwości zrekompensowania ich czasem wolnym. Można je będzie tylko wynagrodzić finansowo. Za godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy pracownikom przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Natomiast jeżeli pracodawca chce zrekompensować finansowo godziny nadliczbowe dobowe, powinien je rozliczać na bieżąco za dany miesiąc. Dodatek za godziny nadliczbowe przysługuje w wysokości 50% wynagrodzenia (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.). Dodatek za nadgodziny dobowe w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje tylko wówczas, gdy pracownik pracował w godzinach nadliczbowych:

• w nocy,

• w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z jego rozkładem,

• w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto (art. 1511 § 1 pkt 1 k.p.).

Pracodawca może zrekompensować pracownikowi godziny nadliczbowe dobowe również czasem wolnym. Jeżeli udziela tego czasu wolnego na wniosek pracownika, to może oddać mu wolne zarówno w okresie rozliczeniowym, jak i po jego zakończeniu. W takim przypadku za 1 godzinę nadliczbową pracownik otrzymuje 1 godzinę wolną (art. 1512 § 1 k.p.). Oddanie pracownikowi czasu wolnego za godziny nadliczbowe zwalnia pracodawcę z wypłaty pracownikowi dodatku za godziny nadliczbowe. Pracodawca musi jednak wypłacić pracownikom za godziny nadliczbowe zwykłe wynagrodzenie.

Pracodawca może również udzielić czasu wolnego za godziny nadliczbowe bez wniosku pracownika. W takim przypadku za 1 godzinę nadliczbową musi oddać 1,5 godziny czasu wolnego. Zrekompensowanie pracownikowi pracy nadliczbowej czasem wolnym udzielonym bez wniosku pracownika powinno nastąpić w czasie okresu rozliczeniowego (art. 1512 § 2 k.p.).

Problemy mogą wynikać także z zakończenia stosunku pracy w trakcie tak długiego okresu rozliczeniowego. W razie ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, prawo do dodatku, jeżeli w czasie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku pracy pracował w godzinach nadliczbowych (art. 1516 § 1 k.p.). Tak samo należy rozliczyć czas pracy pracownika, który podjął pracę w trakcie okresu rozliczeniowego i w dalszej części okresu rozliczeniowego przepracował - zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy - więcej godzin, niż wynikałoby to z norm czasu pracy (art. 1516 § 2 k.p.).

Może także wystąpić sytuacja odwrotna. W części okresu rozliczeniowego przepracowanej przez pracownika przed zakończeniem stosunku pracy pracował on mniej, niż wynikałoby z norm czasu pracy i jego wymiaru czasu pracy. Na przykład - zamiast w ciągu dwóch pierwszych tygodni okresu rozliczeniowego przepracować 80 godzin, przepracował 60 godzin, co wynikało z jego rozkładu czasu pracy (harmonogramu czasu pracy). Jeżeli pracownik przepracował mniej, niż wynikałoby z zastosowania do tej części okresu rozliczeniowego zasad ustalania wymiaru czasu pracy, należy mu się wynagrodzenie w wysokości należnej nie za czas faktycznie przepracowany, ale za czas, jaki powinien przepracować w tym okresie, zgodnie z wymiarem czasu pracy, w jakim jest zatrudniony. Odwołując się do wymienionego przykładu, pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za 80 godzin.

Marek Rotkiewicz

PODSTAWA PRAWNA

• art. 129, art. 135, art. 150, art. 1512-1516 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.),

• art. 9 ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. nr 125, poz. 1035).

 

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.

  Ponad 231 mln zł zalegają firmy za polisy ubezpieczeniowe

  Konsumenci i przedsiębiorcy są winni firmom ubezpieczeniowym 387 mln zł za polisy ubezpieczeniowe. Dłużnicy, do których dzwoni firma windykacyjna, najczęściej tłumaczą, że mają inne ważniejsze wydatki, lub skoro polisa trwa cały rok, mają dużo czasu na wpłatę.

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Inflacja - maj 2021 r.

  Inflacja - maj 2021 r. - ile wyniosła? GUS zaprezentował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. Inflacja w maju okazała się niższa od wskaźnika podanego na początku czerwca w szybkim szacunku.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.