REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza po zgłoszeniu wniosku o emeryturę

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2008 r. ukończyłem 60 lat. Udowodniłem 35 lat składkowych i nieskładkowych, w tym 29 lat zatrudnienia na umowę o pracę. Od kilku lat jestem zatrudniony i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą. Zgłosiłem w ZUS wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury pracowniczej, ale z końcem 2009 r. moja umowa o pracę została rozwiązana. Dalej będę prowadził działalność gospodarczą. Czy spełniam warunki wymagane do przyznania emerytury pracowniczej? Czy mogę kontynuować działalność gospodarczą przed wydaniem decyzji w sprawie emerytury, czy muszę na ten czas zawiesić albo wyrejestrować działalność?

Wcześniejsza emerytura pracownicza dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. (do tej grupy wiekowej Pan się zalicza) przysługuje mężczyźnie po ukończeniu 60 lat i udowodnieniu 35-letniego okresu składkowego i nieskładkowego (art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej). Jeżeli mężczyzna ma tylko 25-letni staż emerytalny, prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej przysługuje mu wówczas, gdy lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS uzna go za całkowicie niezdolnego do pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje tylko tym osobom, które ostatnio przed zgłoszeniem wniosku były pracownikami (art. 29 ust. 2 pkt 1 ustawy emerytalnej). Prawa do tego świadczenia nie mogą więc nabyć osoby, które ostatnio np. prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą lub były zatrudnione na podstawie umowy zlecenia czy umowy agencyjnej.

Wyjątkowo wcześniejszą emeryturę pracowniczą ZUS przyzna osobie, która cały wymagany do uzyskania emerytury okres ubezpieczenia (35 lub 25 lat - w przypadku mężczyzn) była ubezpieczona jako pracownik (art. 29 ust. 3 ustawy emerytalnej).

REKLAMA

ZUS przyzna prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej, jeżeli wnioskodawca w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawał w stosunku pracy przynajmniej przez 6 miesięcy. Jednak warunek przynajmniej 6-miesięcznego ubezpieczenia z tytułu stosunku pracy nie musi być spełniony, gdy wnioskodawca przez cały wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej okres ubezpieczenia (35 lub 25 lat - w przypadku mężczyzn) był ubezpieczony jako pracownik. Dodatkowo, zwolnione z udowodnienia warunku ostatniego ubezpieczenia pracowniczego są osoby, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Pan spełnia zarówno warunek wieku, jak i stażu emerytalnego do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej. Od dłuższego czasu jest Pan zatrudniony na umowę o pracę, dlatego spełnił Pan również warunek co najmniej 6 miesięcy ubezpieczenia pracowniczego w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie ma znaczenia, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w okresie od złożenia wniosku o emeryturę do wydania decyzji w tej sprawie przez ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po ustaniu tytułu ubezpieczenia pracowniczego, do czasu ustalenia prawa do emerytury będzie Pan podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu wykonywania działalności gospodarczej. Jednak pozostawanie w ubezpieczeniu społecznym z innego tytułu niż stosunek pracy już po dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę (choćby nawet jeszcze przed wydaniem przez ZUS decyzji w sprawie świadczenia) nie jest przeszkodą do uzyskania emerytury. Przy ustalaniu prawa do emerytury pracowniczej ważny jest ostatni tytuł ubezpieczenia przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie. Natomiast nie ma znaczenia ani rodzaj ubezpieczenia, ani fakt ubezpieczenia w okresie między złożeniem wniosku a wydaniem przez ZUS decyzji w sprawie emerytury. Kontynuując działalność gospodarczą po złożeniu wniosku o emeryturę pracowniczą nie straci Pan możliwości nabycia uprawnień do tej emerytury. Od dnia ustalenia prawa do tego świadczenia nie będzie Pan podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu wykonywania działalności gospodarczej. Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, w tym działalność gospodarczą, które mają jednocześnie ustalone prawo do emerytury, ubezpieczenia te są dobrowolne.

Dariusz Noszczak

Podstawa prawna:

• art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227),

• art. 9 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA

  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  REKLAMA