REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek finansowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prognozy cen na Nowy Rok

Wzrost cen produktów konsumpcyjnych dotyczy wszystkich, jednak nie wszystkie produkty zdrożeją jednakowo. Analitycy Finamo prognozują, kto w najbliższym roku najbardziej ucierpi na wzroście cen.

Podsumowanie Roku 2009

Wielu ekonomistów uważało że skutki kryzysu na rynkach finansowych nasilą się w roku 2009. W rzeczywistości jednak, giełdowe indeksy znacznie wzrosły, pojawiły się też nadzieje na trwałą poprawę koniunktury.

Dekada 2000-2009: Mizerne zyski na rynkach akcji

Podczas ostatnich dziesięciu lat wartość największych spółek z indeksu WIG20 wzrosła o jedną czwartą, ale w rzeczywistości inwestycja w te akcje przyniosła straty. Czemu? Inflacja po cichu zjadała zyski. To było stracone dziesięciolecie na rynku akcji.

Ranking funduszy inwestycyjnych – listopad 2009

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w większości przypadków fundusze inwestycyjne przyniosły swoim klientom sowite zyski. Rok okazał się pomyślny nie tylko dla tych, którzy zdecydowali się na te najbardziej ryzykowne, czyli akcyjne. Powodów do narzekań nie mieli też ci, którzy zdecydowali się na powierzenie pieniędzy funduszom papierów dłużnych. Najlepsze z nich dały zyski przekraczające 20 proc.

REKLAMA

Które akcje dadzą zarobić w 2010 roku

Zakończenie roku może być dobrym pretekstem do podsumowania inwestycji i zastanowienie się, w co warto inwestować. Jedna z podstawowych zasad inwestowania mówi, by nie „łapać spadającej brzytwy” i nie kupować akcji, które mocno tanieją. W ostatnich latach strategia ta okazywała się korzystniejsza niż kupowanie akcji liderów zwyżek.

Które fundusze mają największe zyski podczas hossy

Okazuje się, że fundusze inwestycyjne, które miały najgorsze wyniki inwestycyjne podczas bessy giełdowej, notują największe zyski podczas hossy. Najlepszy fundusz polskich akcji do odrobienia strat poniesionych w okresie bessy potrzebuje jeszcze 30-proc. wzrostu.

Spada wartość nieruchomości wyrażona w złocie

Aby ocenić realną wartość nieruchomości można przeliczyć jej cenę np. na złoto. W grudniu 2007 r. przeciętny amerykański dom kosztował 12,5 kilogramów złota. W październiku tego roku już tylko 8,6 kilograma. O 31 proc. mniej.

Inwestycja w fundusze mogła przynieść zyski

Ostatni rok na rynku funduszy inwestycyjnych w większości przypadków okazał się korzystny dla właścicieli jednostek uczestnictwa. Fundusze przyniosły swoim klientom sowite zyski. Powodów do narzekań nie mają zarówno inwestorzy ryzykownych funduszy akcyjnych, jak i funduszy papierów dłużnych.

REKLAMA

Warto samemu wybrać fundusze inwestycyjne

Analizując stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych, można zauważyć, że zamiast funduszu mieszanego, lepiej jest kupić osobno jednostki funduszu akcji i obligacji.

Fundusze zarabiające na spadkach coraz popularniejsze

Na rynku funduszy inwestycyjnych coraz częściej poszukiwane są produkty pozwalające zarabiać na spadkach kursów giełdowych. Na zagranicznym rynku funduszy inwestycyjnych pojawił się ostatnio nowy trend. Klasyczne konstrukcje powoli wypierane są przez alternatywne instrumenty pozwalające zarabiać zarówno na wzroście, jak i na spadku cen aktywów.

Niższa rentowność najmu w listopadzie

Opłacalność najmu mieszkań spadła w listopadzie do 4,87 proc. (z 5,14 proc. w październiku). Spadek rentowności najmu to skutek niższych stawek najmu i zatrzymania tendencji spadkowej na rynku mieszkaniowym.

Efekty kalendarzowe na giełdzie

Inwestorzy giełdowi obserwując kursy akcji starają się wykryć prawidłowości rządzące rynkiem. Na podstawie notowań historycznych można wywnioskować, że kupno akcji w niektórych miesiącach roku jest bardziej opłacalne. Na polskiej giełdzie niektóre tego typu efekty w ostatnich latach sprawdzały się. Strategia „Sell In May and Go Away” stosowana od 1996 r. przyniosła ponad dwukrotnie wyższe zyski niż WIG. Szanse na powtórzenie tego scenariusza są jednak znikome.

Rating funduszy inwestycyjnych – listopad 2009

W listopadzie największe zyski przynosiły fundusze inwestujące na rynku surowców, ze szczególnym naciskiem na złoto. Ponadto zakończyła się dobra passa funduszy europejskich rynków wschodzących.

Największe zyski w listopadzie przyniosły inwestycje w złoto

W listopadzie najwięcej, można było zyskać nabywając jednostki funduszy inwestujących w złoto. Fundusz Superfund Goldfuture zarobił w tym czasie aż 15,3%, a DWS Gold - 8%. Największe straty przyniosły natomiast inwestycje w akcje tureckie. Jednostki DWS Turcja spadły w minionym miesiącu w 11,1%

Rajd Świętego Mikołaja i inne sezonowe zjawiska na giełdzie

Inwestorzy wierzący w sezonowe zjawiska na rynku giełdowym ufają, że w grudniu pojawia się zwiększony popyt na akcje na skutek zjawiska nazywanego Rajdem Świętego Mikołaja. Czy podobny efekt może pojawić się w tym roku na warszawskiej giełdzie?

Czy warto lokować oszczędności w złoto

Złoto zawsze uważane było za bezpieczną lokatę kapitału. Historycznie złoto przynosiło większe zyski niż inwestycje w akcje. Od początku lat 70-tych średnia roczna stopa zwrotu z akcji wynosi 11,6%, a z inwestycji w złoto 12,4%. Wyższy zysk był jednak obarczony znacznym ryzykiem ze względu na bardzo dużą zmienność cen złota. Zaletą złota jest jednak niska korelacja z innymi rodzajami aktywów.

Inwestorzy chcą wierzyć w Rajd Świętego Mikołaja

Sezon świątecznych zakupów rozpoczyna się na dobre. Inwestorom giełdowym, koniec roku także kojarzy się z zakupami. Grudniowe wzrosty na giełdzie nazywane są Rajdem Świętego Mikołaja. Czy zwiększona sprzedaż przełoży się na notowania giełdowych spółek handlowych?

100 proc. można było zarobić na funduszach podczas 8 miesięcy

Inwestując w jednostki najlepszego funduszu indestycyjnego, od połowy lutego można było ponaddwukrotnie pomnożyć kapitał.

Warren Buffett i Google ruszyli na zakupy

Największe korporacje powoli wychodzą z kryzysu. Świadczy o tym duża liczba fuzji i przejęć w ostatnich tygodniach. Na zakupy ruszyli gracze posiadający duże zapasy wolnej gotówki, m.in. Warren Buffett, Google czy HP.

Kryzys dosięga rynek nieruchomości komercyjnych w USA

Ceny nieruchomości komercyjnych w USA w niektórych segmentach rynku są o ponad 70 proc. niższe niż w szczycie koniunktury. Szacuje się, że nawet 750 mld USD kredytów może nie doczekać się refinansowania.

BZ WBK włączył się do walki o kredyty mieszkaniowe

Po tym jak banki sparzyły się na kredytach konsumpcyjnych, znów łaskawszym okiem spoglądają na poszukujących kredytów mieszkaniowych. Po Millennium, Polbank EFG oraz BRE, do którego należy mBank i MultiBank, aktywność kredytową zwiększył również BZ WBK.

Najlepsze fundusze parasolowe

Aviva Investors, BPH i UniFundusze – to najlepsze fundusze parasolowe według rankingu przygotowanego przez Open Finance.

Fundusze inwestycyjne odzyskują zaufanie

Najgorsze czasy dla funduszy inwestycyjnych już minęły. Jednak odbudowywanie ich pozycji sprzed kilkunastu miesięcy potrwa jeszcze dość długo. Wartość ulokowanych w nich pieniędzy była na koniec października o jedną czwartą wyższa niż przed rokiem i wynosiła 88,7 mld zł. Ale do rekordowego poziomu z października 2007 r., sięgającego 145 mld zł, wciąż jeszcze daleko.

Rynek giełdowy, jak Titanic

Wszystko wskazuje na to, że nie tylko pamięć inwestorów jest krótka, ale i horyzont, z jakim patrzą w przyszłość, nie jest zbyt odległy. To nie do inwestorów trzeba jednak mieć pretensje. Oni w większości zachowują się racjonalnie, choć jedni bardziej, a inni mniej.

Jaki zysk przyniosą akcje PGE

Spośród ofert prywatyzacyjnych przeprowadzanych przez giełdę przypadków większość przegrywała rywalizację z szerokim rynkiem. W dniu debiutu akcje prywatyzowanych spółek przynosiły najczęściej dwucyfrową stopę zwrotu, jednak później WIG radził sobie lepiej. Czy podobnie będzie w przypadku debiutu Polskiej Grupy Energetycznej?

Fundusze inwestycyjne w październiku - rating

Hitem miesiąca były fundusze inwestujące na rynku surowców. Zyski w dalszym ciągu przynosiły też fundusze akcji rynków wschodzących.

Trudno było zarobić na funduszach akcji w październiku

Październik nie był okresem łatwych zysków. Choć większość grup funduszy przyniosło zyski, to w żadnym przypadku nie przekroczyły 1%. Najlepiej zaprezentowały się fundusze akcji polskich, które dały zarobić 0,9%. Na drugim biegunie znalazły się podmioty lokujące w małe i średnie spółki, które zakończyły miesiąc z 1,9-proc. stratą

Jak zarabiać na rynku nieruchomości komercyjnych

Prognozy długoterminowe dla rynku nieruchomości komercyjnych są optymistyczne. Po załamaniu w pierwszej połowie 2009 roku zauważamy rosnący popyt na powierzchnie handlowe, biurowe, magazynowe. Firmy deweloperskie, zwłaszcza te z polskim kapitałem, mają szansę na zapełnienie dziury rynkowej powstałej po wycofaniu się z Polski inwestorów nastawionych czysto spekulacyjnie.

Inwestorzy polubili nasz region

Trzeci tydzień października był najlepszym od blisko dwóch lat pod względem napływu kapitału do funduszy inwestujących w krajach rynków wschodzących. Coraz chętniej pieniądze lokowane są w naszym regionie.

Nie zmieni się limit wpłat na IKE

Zbliża się koniec roku i zostało już niewiele czasu, aby wykorzystać w całości tegoroczny limit wpłat na indywidualne konto emerytalne.

Duże różnice w kosztach kredytu na zakup akcji PGE

Zapowiadane wysokie redukcje zapisów na akcje PGE zachęcają do korzystania z kredytów na ich zakup. Jednak koszty związane z jego zaciągnięciem mogą znacząco obniżyć opłacalność inwestycji.

Teraz warto kupować mieszkania

Inwestowanie w nieruchomości zlokalizowane w większych miastach było zawsze alternatywą dla rynku kapitałowego. Poza wyborem umiejscowienia nieruchomości, na pewno warto zwrócić uwagę na najbardziej dogodny moment zakupu mieszkania.

Jakie są szanse zysku na debiucie PGE

Analitycy spodziewają się dużej redukcji zapisów na akcje PGE. W takim przypadku, aby kupić odpowiednią liczbę akcji, inwestorzy korzystają z kredytów bankowych. Kluczowymi czynnikami rzutującymi na skalę zysku podczas debiutu są wysokość redukcji podczas zapisów oraz to, czy papiery zostaną sprzedane po maksymalnej cenie z wyznaczonego przedziału.

Zyski z wynajmu większe niż na lokatach bankowych

Na rynku mieszkaniowym wzrosły ceny transakcyjne, ale jednocześnie w ofertach ubyło tanich mieszkań z przeznaczeniem dla studentów. Stąd rentowność inwestycji pod wynajem nie zmieniła się istotnie przez ostatni miesiąc.

Fundusze venture capital muszą poczekać ze sprzedażą spółek

Fundusze venturecapital w ostatnim czasie coraz częściej mają kłopoty ze sprzedażą restrukturyzowanych spółek. Powodem mogą być rekordowo duże projekty prywatyzacyjne przygotowywanych przez Skarb Państwa.

Jak nie stracić na nowej emisji PKO BP

Ruszyły zapisy na akcje nowej emisji akcji PKO BP. Aby nie stracić, inwestorzy posiadający akcje banku powinni w najbliższych dniach udać się do oddziału banku lub biura maklerskiego.

Fundusze inwestycyjne we wrześniu - rating

We wrześniu trudno było na jednostkach funduszy inwestujących na polskim rynku giełdowym. Dzięki wzrostom na giełdach w Bombaju, Moskwie i Sao Paulo we wrześniu najwięcej można było zyskać inwestując w fundusze globalnych rynków wschodzących.

Mark Mobius: Spodziewamy się hossy na rynkach wschodzących

Ponad 20 lat temu przed inwestorami otworzyło się nowe pole działalności inwestycyjnej stanowiące alternatywę wobec dominujących do tej pory rynków rozwiniętych, takich jak USA, Wielka Brytania czy Japonia.

Fundusze obniżają opłaty dla najbogatszych

Kupując jednostki funduszu klienci z reguły są przekonani, że w ramach jednego funduszu wszystkie jednostki są takie same i równe. Nie zawsze jednak jest to prawda. Stopy zwrotu z inwestycji w ten sam fundusz w tym samym okresie mogą różnić się o kilka, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście procent.

Glogalna gospodarka stoi na mieliźnie

Tajemnicza flota od kilku tygodni gromadzi się u wybrzeży Singapuru. Zakotwiczonych statków towarowych, bez załogi i bez załadunku, jest już więcej niż wszystkich amerykańskich i brytyjskich okrętów zbrojnych razem wziętych. To jednak nie mobilizacja militarna, to globalna poczekalnia dla ofiar recesji.

Czy wielkość funduszu ma znaczenie

Wybierając fundusz inwestycyjny, kierujemy się różnymi kryteriami. Niektórzy inwestorzy zwracają uwagę na wielkość aktywów funduszu. Analitycy Open Finance postanowili poszukać odpowiedzi na pytanie, jaki fundusz jest lepszy: mniejszy czy większy?

Coraz mniejsza opłacalność najmu

Porównując różne rodzaje inwestycji pod względem dochodu, bardziej opłaca się lokowanie pieniędzy w obligacjach skarbowych niż zakup mieszkania pod wynajem. W porównaniu najsłabiej wypadają lokaty bankowe.

Kto winduje ceny złota

Przebicie przez cenę złota poziomu okrągłego 1000 USD za uncję sprawiło, że temat inwestowania w metale szlachetne wrócił na łamy mediów. Branże, które odpowiadają za 80 proc. popytu na złoto kurczą się w dwucyfrowym tempie, a mimo to cena kruszcu rośnie. Kto za tym stoi?

Systematyczne inwestowanie jest tańsze

W większości TFI, kupując jednostki funduszy inwestycyjnych w ramach planów systematycznego oszczędzania można zaoszczędzić na prowizji. Oferty funduszy inwestycyjnych są jednak mocno zróżnicowane.

Korporacje w USA przed drugą falą kryzysu

Fala bankructw wśród wielkich korporacji nadciąga na amerykański rynek obligacji. Taki wniosek płynie z raportu agencji ratingowej Standard & Poor's, która od 1981 roku monitoruje dane o upadłości firm posiadających przyznane oceny zdolności kredytowej.

Regularne inwestowanie to mniejsze ryzyko

Systematyczne inwestowanie mniejszych kwot wydatnie zmniejsza ryzyko całej inwestycji. Pod tym zdaniem śmiało może się podpisać nawet statystyczny uczestnik funduszu inwestycyjnego polskich akcji, który z pierwszą wpłatą pechowo trafił w samym szczycie hossy w lipcu 2007 roku.

Wrześniowe spadki na giełdzie

Analizując historyczne wykresy notowań indeksów giełdowych, można zauważyć pewną sezonowość w zachowaniu indeksów. Niektórzy inwestorzy , szukający reguł rządzących trendami na rynku akcji, bardzo się do teorii sezonowości przywiązują.

Koniec obniżania stóp procentowych

Dzięki obniżkom stóp procentowych między listopadem i czerwcem Polacy zaoszczędzili ok. 1,8 mld PLN rocznie na odsetkach od samych kredytów hipotecznych. Spadło też oprocentowanie kart kredytowych, obligacji i depozytów.

Kryzys omija Polskę

Globalny kryzys obchodzi właśnie swoje drugie urodziny. Kiedy się zaczynał, pesymiści zapowiadali wzrost bezrobocia, hiperinflację, recesję i wiele innych złowieszczo brzmiących zjawisk. Ile z tych wróżb się sprawdziło? Jaka jest kondycja Polski w związku z załamaniem gospodarczym?

Większe zyski przy mniejszym ryzyku

Nie trzeba podejmować większego ryzyka, by dać sobie szansę na wyższe zyski – to wniosek z analizy wyników funduszy inwestycyjnych w lipcu i w tym roku. Okazuje się, że najlepsze podmioty z mniej ryzykownych grup osiągają lepsze wyniki niż autsajderzy z segmentów realizujących bardziej agresywne strategie.

REKLAMA