REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rating funduszy inwestycyjnych – listopad 2009

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

REKLAMA

REKLAMA

W listopadzie największe zyski przynosiły fundusze inwestujące na rynku surowców, ze szczególnym naciskiem na złoto. Ponadto zakończyła się dobra passa funduszy europejskich rynków wschodzących.

Jeśli popatrzeć na zmiany notowań większości akcji i obligacji, to listopad można by uznać za względnie nudny miesiąc. Oczekiwana przez część uczestników rynku większa korekta i tym razem nie nadeszła.

REKLAMA

Na warszawskiej giełdzie w pierwszej połowie miesiąca dominował trend wzrostowy, jednak później większość tego, co indeksy zyskały, zostało im odebrane i dopiero sama końcówka miesiąca przyniosła lekkie odbicie.

Rosły głównie ceny walorów największych spółek – WIG20 zyskał bowiem 3,43 proc., zaś mWIG40 (średnie spółki) wzrósł o 2,13 proc., a sWIG80 (małe spółki) o symboliczne 0,03 proc.

Zmiany indeksów GPW (na 30 listopada br.)

Indeks

1M

3M

6M

12M

YTD*

WIG

3,00%

4,29%

34,99%

45,90%

45,37%

WIG20

3,43%

6,33%

30,53%

35,05%

31,46%

mWIG40

2,13%

-2,26%

31,12%

46,32%

51,17%

sWIG80

0,03%

-4,87%

22,00%

54,37%

60,80%

* od początku bieżącego roku; źródło: Analizy Online.

W konsekwencji relatywnie niedużych wzrostów, fundusze polskich akcji przyniosły uczestnikom skromne zyski. Średnia w grupie funduszy szerokiego rynku wyniosła 2,7 proc. , a na każde pięć funduszy na plusie były cztery – jednostka najlepszego KBC Akcyjnego zyskała 3,9 proc., zaś najgorszy UniAkcje Polska 2012 przyniósł stratę wysokości 2,4 proc. Tak jak sugerują wskazania indeksów, gorzej wypadły fundusze małych i średnich spółek, w przypadku których średnia wyniosła 0,6 proc. Tu największym przyrostem wartości jednostki może pochwalić się Noble Akcji Małych i Średnich Spółek (2,5 proc.), a największą strata ING Średnich i Małych Spółek (-1,7 proc.).

Średnie stopy zwrotu funduszy akcji w listopadzie
(najlepsze i najgorsze)

KBC Akcyjny (KBC FIO)

3.89%

Aviva Investors Akcyjny (Aviva Investors SFIO)

3.44%

KBC Akcyjny (VIP SFIO)

3.26%

Aviva Investors Polskich Akcji (Aviva Investors FIO)

3.14%

Amplico Akcji Plus (Światowy SFIO)

2.49%

BENCHMARK*

2.74%

ŚREDNIA

1.30%

Allianz Akcji (Allianz FIO)

-0.51%

Novo Akcji (Novo FIO)

-0.59%

FORTIS Akcji (Fortis SFIO)

-1.10%

Idea Akcji (Idea FIO)

-1.28%

UniAkcje Polska 2012 (UniFundusze FIO)

-2.44%

*90% zmiana WIG + 10% zmiana średniej rentowności 52-tyg. bonów skarbowych.
Źródło: obliczenia Open Finance na podstawie danych Analiz Online.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

O wiele więcej powodów do zadowolenia mają za to inwestorzy, którzy w listopadzie inwestowali w fundusze operujące na rynkach surowcowych. Szczególnie na plus wybijają się te produkty, które w nazwie mają złoto (Superfund Goldfuture, DWS Gold, Investors Gold). Cena tego kruszcu w ciągu tylko tego jednego miesiąca zyskała w USD blisko 13 proc., a licząc w PLN 8,7 proc. Przełożyło się to m.in. na dobry wynik funduszy z rodziny Superfund, zwłaszcza Superfund Goldfuture, który w ujęciu złotowym przyniósł zysk w wysokości 15,3 proc. Nie zmienia to jednak faktu, że był to dla funduszy tej firmy pierwszy od dłuższego czasu lepszy miesiąc, bo licząc od początku roku niemal wszystkie z nich odnotowują kilkunasto- bądź kilkudziesięcioprocentowe straty. Przywołane wcześniej fundusze DWS Gold oraz Investors Gold zyskały odpowiednio 8,1 i 12,7 proc. (ten drugi fundusz działa w formule funduszu zamkniętego, a jego certyfikaty są notowane na warszawskiej giełdzie).

Dotychczasowi liderzy naszych miesięcznych zestawień – fundusze akcji europejskich rynków wschodzących, tym razem zawiodły. W kategorii funduszy małych i średnich spółek przyniosły przeciętnie -2,1 proc., a w kategorii akcji uniwersalnych -2,2 proc. Największy wpływ na takie wyniki miały akcje tureckich spółek, co obrazują wyniki funduszy najmocniej zaangażowanych na trym rynku – DWS Turcja -11,1 proc. i Quercus Bałkany i Turcja -7,8 proc. Z kolei dzięki wzrostom giełd indyjskiej i chińskiej dodatnią stopę zwrotu wypracowały funduszy tzw. globalnych rynków wschodzących. Średnia w tej grupie wyniosła 1,5 proc., co stawia ja na drugiej pozycji w rankingu najlepszych kategorii, tuż za funduszami akcji amerykańskich, które w ujęciu dolarowym przyniosły przeciętnie 2,1 proc. (po przeliczeniu na złote, uwzględniając spadek kursu dolara, jest to -1,6 proc.).

Średnie stopy zwrotu funduszy w listopadzie wg kategorii

akcji amerykańskich (USD)

2.1%

akcji globalnych rynków wschodzących

1.5%

akcji polskich uniwersalnych

1.3%

mieszane polskie

1.1%

dłużne dolarowe (USD)

1.0%

dłużne eurowe (EUR)

0.8%

akcji polskich małych MiŚ

0.6%

stabilnego wzrostu polskie

0.6%

rynku pieniężnego

0.4%

akcji europejskich rynków rozwiniętych (EUR)

0.4%

dłużne polskie

0.3%

akcji globalnych rynków rozwiniętych

0.0%

mieszane europejskich rynków wschodzących

-0.5%

akcji europejskich rynków rozwiniętych

-1.2%

akcji zagranicznych sektora nieruchomości

-1.6%

dłużne eurowe

-1.7%

akcji amerykańskich

-2.0%

akcji europejskich rynków wschodzących MiŚ

-2.1%

akcji europejskich rynków wschodzących

-2.2%

dłużne dolarowe

-2.8%

Źródło: Analizy Online.

REKLAMA

Względnie spokojnie było także w segmencie funduszy dłużnych papierów wartościowych. Uczestnicy funduszy lokujących w polskie obligacje średnio mogą cieszyć się zyskiem w wysokości 0,3 proc. Na słowa uznania zasługuje fundusz Idea Obligacji, który przyniósł 1,5-proc. stopę zwrotu, co w porównaniu ze średnią, a także najgorszym w grupie funduszem Allianz Obligacji (-1,4 proc.), należy uznać za bardzo dobry wynik. Dodajmy, że w ostatnich 12 miesiącach jednostka uczestnictwa tego funduszu wzrosła o 25,1 proc., podczas gdy średnia w grupie funduszy polskich obligacji w tym czasie wyniosła 8,8 proc.

Licząc w walutach, w jakich denominowane są papiery, w które inwestują fundusze, produkty dłużne dolarowe przyniosły przeciętnie 1 proc. zysku, a eurowe 0,8 proc. W przypadku jednostek złotowych tych samych funduszy średnie wypadają jednak poniżej zera, odpowiednio -2,8 i -1,7 proc.

Średnie stopy zwrotu funduszy obligacji w październiku
(najlepsze i najgorsze)

Idea Obligacji (Idea FIO)

1.49%

UniKorona Obligacje (UniFundusze FIO)

0.82%

Amplico Obligacji Plus (Światowy SFIO)

0.77%

Amplico Obligacji FIO

0.68%

Aviva Investors Obligacji (Aviva Investors FIO)

0.62%

ŚREDNIA

0.29%

Noble Skarbowy (Noble Funds FIO)

0.13%

Legg Mason Obligacji FIO

0.08%

PZU Papierów Dłużnych POLONEZ FIO

-0.06%

Novo Papierów Dłużnych (Novo FIO)

-0.27%

Allianz Obligacji (Allianz FIO)

-1.37%

Źródło: obliczenia Open Finance na podstawie danych Analiz Online.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA