REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rating funduszy inwestycyjnych – listopad 2009

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

REKLAMA

REKLAMA

W listopadzie największe zyski przynosiły fundusze inwestujące na rynku surowców, ze szczególnym naciskiem na złoto. Ponadto zakończyła się dobra passa funduszy europejskich rynków wschodzących.

Jeśli popatrzeć na zmiany notowań większości akcji i obligacji, to listopad można by uznać za względnie nudny miesiąc. Oczekiwana przez część uczestników rynku większa korekta i tym razem nie nadeszła.

REKLAMA

Na warszawskiej giełdzie w pierwszej połowie miesiąca dominował trend wzrostowy, jednak później większość tego, co indeksy zyskały, zostało im odebrane i dopiero sama końcówka miesiąca przyniosła lekkie odbicie.

Rosły głównie ceny walorów największych spółek – WIG20 zyskał bowiem 3,43 proc., zaś mWIG40 (średnie spółki) wzrósł o 2,13 proc., a sWIG80 (małe spółki) o symboliczne 0,03 proc.

Zmiany indeksów GPW (na 30 listopada br.)

Indeks

1M

3M

6M

12M

YTD*

WIG

3,00%

4,29%

34,99%

45,90%

45,37%

WIG20

3,43%

6,33%

30,53%

35,05%

31,46%

mWIG40

2,13%

-2,26%

31,12%

46,32%

51,17%

sWIG80

0,03%

-4,87%

22,00%

54,37%

60,80%

* od początku bieżącego roku; źródło: Analizy Online.

W konsekwencji relatywnie niedużych wzrostów, fundusze polskich akcji przyniosły uczestnikom skromne zyski. Średnia w grupie funduszy szerokiego rynku wyniosła 2,7 proc. , a na każde pięć funduszy na plusie były cztery – jednostka najlepszego KBC Akcyjnego zyskała 3,9 proc., zaś najgorszy UniAkcje Polska 2012 przyniósł stratę wysokości 2,4 proc. Tak jak sugerują wskazania indeksów, gorzej wypadły fundusze małych i średnich spółek, w przypadku których średnia wyniosła 0,6 proc. Tu największym przyrostem wartości jednostki może pochwalić się Noble Akcji Małych i Średnich Spółek (2,5 proc.), a największą strata ING Średnich i Małych Spółek (-1,7 proc.).

Średnie stopy zwrotu funduszy akcji w listopadzie
(najlepsze i najgorsze)

KBC Akcyjny (KBC FIO)

3.89%

Aviva Investors Akcyjny (Aviva Investors SFIO)

3.44%

KBC Akcyjny (VIP SFIO)

3.26%

Aviva Investors Polskich Akcji (Aviva Investors FIO)

3.14%

Amplico Akcji Plus (Światowy SFIO)

2.49%

BENCHMARK*

2.74%

ŚREDNIA

1.30%

Allianz Akcji (Allianz FIO)

-0.51%

Novo Akcji (Novo FIO)

-0.59%

FORTIS Akcji (Fortis SFIO)

-1.10%

Idea Akcji (Idea FIO)

-1.28%

UniAkcje Polska 2012 (UniFundusze FIO)

-2.44%

*90% zmiana WIG + 10% zmiana średniej rentowności 52-tyg. bonów skarbowych.
Źródło: obliczenia Open Finance na podstawie danych Analiz Online.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

O wiele więcej powodów do zadowolenia mają za to inwestorzy, którzy w listopadzie inwestowali w fundusze operujące na rynkach surowcowych. Szczególnie na plus wybijają się te produkty, które w nazwie mają złoto (Superfund Goldfuture, DWS Gold, Investors Gold). Cena tego kruszcu w ciągu tylko tego jednego miesiąca zyskała w USD blisko 13 proc., a licząc w PLN 8,7 proc. Przełożyło się to m.in. na dobry wynik funduszy z rodziny Superfund, zwłaszcza Superfund Goldfuture, który w ujęciu złotowym przyniósł zysk w wysokości 15,3 proc. Nie zmienia to jednak faktu, że był to dla funduszy tej firmy pierwszy od dłuższego czasu lepszy miesiąc, bo licząc od początku roku niemal wszystkie z nich odnotowują kilkunasto- bądź kilkudziesięcioprocentowe straty. Przywołane wcześniej fundusze DWS Gold oraz Investors Gold zyskały odpowiednio 8,1 i 12,7 proc. (ten drugi fundusz działa w formule funduszu zamkniętego, a jego certyfikaty są notowane na warszawskiej giełdzie).

Dotychczasowi liderzy naszych miesięcznych zestawień – fundusze akcji europejskich rynków wschodzących, tym razem zawiodły. W kategorii funduszy małych i średnich spółek przyniosły przeciętnie -2,1 proc., a w kategorii akcji uniwersalnych -2,2 proc. Największy wpływ na takie wyniki miały akcje tureckich spółek, co obrazują wyniki funduszy najmocniej zaangażowanych na trym rynku – DWS Turcja -11,1 proc. i Quercus Bałkany i Turcja -7,8 proc. Z kolei dzięki wzrostom giełd indyjskiej i chińskiej dodatnią stopę zwrotu wypracowały funduszy tzw. globalnych rynków wschodzących. Średnia w tej grupie wyniosła 1,5 proc., co stawia ja na drugiej pozycji w rankingu najlepszych kategorii, tuż za funduszami akcji amerykańskich, które w ujęciu dolarowym przyniosły przeciętnie 2,1 proc. (po przeliczeniu na złote, uwzględniając spadek kursu dolara, jest to -1,6 proc.).

Średnie stopy zwrotu funduszy w listopadzie wg kategorii

akcji amerykańskich (USD)

2.1%

akcji globalnych rynków wschodzących

1.5%

akcji polskich uniwersalnych

1.3%

mieszane polskie

1.1%

dłużne dolarowe (USD)

1.0%

dłużne eurowe (EUR)

0.8%

akcji polskich małych MiŚ

0.6%

stabilnego wzrostu polskie

0.6%

rynku pieniężnego

0.4%

akcji europejskich rynków rozwiniętych (EUR)

0.4%

dłużne polskie

0.3%

akcji globalnych rynków rozwiniętych

0.0%

mieszane europejskich rynków wschodzących

-0.5%

akcji europejskich rynków rozwiniętych

-1.2%

akcji zagranicznych sektora nieruchomości

-1.6%

dłużne eurowe

-1.7%

akcji amerykańskich

-2.0%

akcji europejskich rynków wschodzących MiŚ

-2.1%

akcji europejskich rynków wschodzących

-2.2%

dłużne dolarowe

-2.8%

Źródło: Analizy Online.

REKLAMA

Względnie spokojnie było także w segmencie funduszy dłużnych papierów wartościowych. Uczestnicy funduszy lokujących w polskie obligacje średnio mogą cieszyć się zyskiem w wysokości 0,3 proc. Na słowa uznania zasługuje fundusz Idea Obligacji, który przyniósł 1,5-proc. stopę zwrotu, co w porównaniu ze średnią, a także najgorszym w grupie funduszem Allianz Obligacji (-1,4 proc.), należy uznać za bardzo dobry wynik. Dodajmy, że w ostatnich 12 miesiącach jednostka uczestnictwa tego funduszu wzrosła o 25,1 proc., podczas gdy średnia w grupie funduszy polskich obligacji w tym czasie wyniosła 8,8 proc.

Licząc w walutach, w jakich denominowane są papiery, w które inwestują fundusze, produkty dłużne dolarowe przyniosły przeciętnie 1 proc. zysku, a eurowe 0,8 proc. W przypadku jednostek złotowych tych samych funduszy średnie wypadają jednak poniżej zera, odpowiednio -2,8 i -1,7 proc.

Średnie stopy zwrotu funduszy obligacji w październiku
(najlepsze i najgorsze)

Idea Obligacji (Idea FIO)

1.49%

UniKorona Obligacje (UniFundusze FIO)

0.82%

Amplico Obligacji Plus (Światowy SFIO)

0.77%

Amplico Obligacji FIO

0.68%

Aviva Investors Obligacji (Aviva Investors FIO)

0.62%

ŚREDNIA

0.29%

Noble Skarbowy (Noble Funds FIO)

0.13%

Legg Mason Obligacji FIO

0.08%

PZU Papierów Dłużnych POLONEZ FIO

-0.06%

Novo Papierów Dłużnych (Novo FIO)

-0.27%

Allianz Obligacji (Allianz FIO)

-1.37%

Źródło: obliczenia Open Finance na podstawie danych Analiz Online.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA