REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rajd Świętego Mikołaja i inne sezonowe zjawiska na giełdzie

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy wierzący w sezonowe zjawiska na rynku giełdowym ufają, że w grudniu pojawia się zwiększony popyt na akcje na skutek zjawiska nazywanego Rajdem Świętego Mikołaja. Czy podobny efekt może pojawić się w tym roku na warszawskiej giełdzie?

REKLAMA

Spora część inwestorów zaczyna się zastanawiać, czy wystąpią w tym roku typowe zjawiska sezonowe, jak Rajd Świętego Mikołaja, efekt końca roku, efekt stycznia, efekt małych spółek. Jeśli ktoś uważa, że rozważania te są nieco spóźnione, to można dorzucić wiele innych efektów kalendarzowych, takich jak efekt miesiąca, weekendu, dnia tygodnia i efekt wewnątrz dnia. Nie ma w tej wyliczance cienia żartu. Każdy z tych efektów został zidentyfikowany i pieczołowicie oraz wszechstronnie zbadany.

REKLAMA

REKLAMA

Badanie jakichkolwiek efektów statystycznych ma sens, jeśli dysponujemy odpowiednio dużą liczbą obserwacji. Tego luksusu warszawska giełda nam niestety nie zapewnia. Z tym efektem młodego rynku musimy sobie radzić jeszcze przez jakieś sto lat. Bardziej niecierpliwi inwestorzy mogą sobie darować. Jeśli jednak koniecznie chcą zarabiać na efektach specjalnych, mogą zawsze skorzystać z doświadczeń starszych giełd. Dzięki widocznej - czasem aż za bardzo - korelacji naszej GPW z tamtymi, mogą patrzeć, co dzieje się za oceanem. Praktycznie żadnego znaczenia nie mają jednak stwierdzenia, że spośród osiemnastu grudniów i siedemnastu styczniów, efekt grudnia lub stycznia sprawdził się w przypadku piętnastu lub czternastu. Bo nie ma żadnej gwarancji, że w dziewiętnastym roku jakikolwiek efekt się sprawdzi. Zyski z trzymania się efektów można byłoby liczyć, gdyby ktoś zaczął stawiać na nie osiemnaście lat temu. Ale jak można było stawiać, gdy giełda w Warszawie miała 2, 3- czy nawet 6 lat..? A i z korelacją z Wall Street wówczas bywało różnie.

Z efektami rzadkimi, typu Rajd Świętego Mikołaja, efekt końca roku, czy efekt stycznia jest jeszcze jeden kłopot: występują rzadko. Rzadko więc można z nich korzystać. Co robić w „międzyczasie”? Baz obaw, mamy pełny asortyment. Robert Ariel przebadał dla nas (a raczej za nas) efekt miesiąca, polegający na tym, że cały miesięczny wzrost następuje w ciągu pierwszej połowy tego miesiąca. Efekt weekendu, którego polska wersja mogłaby nosić nazwę „nie lubię poniedziałku”, został przeanalizowany przez aż trzech amerykańskich uczonych. Wykazali oni, że średni zwrot z poniedziałku był znacząco ujemny. Statystycznie rzecz biorąc, rzecz jasna. Ta prawidłowość obowiązuje nie tylko na rynku akcji, ale także amerykańskich weksli skarbowych. Ta sama trójka odkryła przy okazji, że przeciętna stopa zwrotu w pozostałe cztery dni tygodnia jest dodatnia. No i całe szczęście. Robi się coraz przyjemniej. Korzystając z efektu miesiąca przeciętny inwestor zajęty jest tylko przez pierwsze dwa tygodnie. W tym - zgodnie z efektem weekendu – dwa poniedziałki ma wolne, a w pozostałe statystycznie zarabia. Dzięki Lawrence Harrisowi inwestorzy mogą zaoszczędzić sobie jeszcze więcej cennego czasu. Odkrył on bowiem, że w ciągu pierwszych 45 minut po rozpoczęciu handlu, w poniedziałek ceny zazwyczaj spadają, a w pozostałe dni tygodnia w tym samym czasie rosną. Korzystając z tych obserwacji i badań, inwestorzy nie muszą już czekać cały rok na jakiegoś Świętego Mikołaja, czy efekt stycznia. Mogą zarabiać cały rok co tydzień. Za wyjątkiem poniedziałków.

Gra zręcznościowa "Święty Mikołaj"

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA