REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryzys nie uderzył w kieszeń Św. Mikołaja

Irina Nowochatko
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Migocące lampki dekorujące sklepowe stoiska, melodia piosenki Last Christmas towarzysząca na każdym kroku, świąteczne opakowania towaru, który na co dzień jest obecny na półkach supermarketu mają sprawić, że w okresie od połowy listopada do końca grudnia chcemy kupić jak najwięcej ładnych i nie zawsze przydatnych rzeczy. Czy w tym roku w warunkach panującego kryzysu będzie inaczej?

Duszno. Wchodzący natychmiast zdejmują czapki i ściągają szaliki. Ręce dodatkowo obciążają płaszcze i kurtki, które trzeba będzie trzymać póki nie odejdzie się od kasy.

REKLAMA

Nawet mając w głowie precyzyjnie ułożoną listę prezentów nie da się na szybko kupić, tego co już wcześniej zostało zaplanowane. Nadszedł czas, w którym tłumy ruszają do centrów handlowych. Nie ma co się łudzić - kryzys nie wpłynął na decyzje zakupowe Polaków. Zatem ile zapłacimy za stanie w kolejkach, stracony czas i prezenty w pięknych świątecznych opakowaniach?

Grudzień 2009

O kryzysie pisze prasa gospodarcza, telewizja przygotowuje reportaże dotyczące skutków recesji, stacje radiowe także nie omijają tego tematu. A obok istnieje inny magiczny świat, który oferuje pełnię szczęścia zapakowaną w kolorową torebkę udekorowaną gwiazdką i reniferami. Wydaje się to surrealistyczne. A jednak większość z nas daje się uwieźć.

Handlowcy zacierają ręce i za pomocą zwyczajnych chwytów marketingowych skłaniają nas do zakupu nadmiernej ilości rzeczy, które w innym czasie nie bylibyśmy skłonni kupić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdza to badanie firmy Deloitte „Zakupy świąteczne 2009”, która podała, że polscy konsumenci są optymistycznie nastawieni do tegorocznych zakupów przedświątecznych.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie wrzesień-październik br. na reprezentatywnej próbie 17,567 tys. europejskich konsumentów, z czego w Polsce przebadano 903 osoby.

Ponad 60 proc. Polaków deklaruje, że wyda na prezenty tyle samo lub więcej niż w ubiegłym roku. Z kolei przeciętna polska rodzina przeznaczy w tym roku na święta około 1,5 tys. zł, z czego blisko połowę na upominki dla najbliższych.

Co najszybciej znika ze sklepowych półek? Eksperci Deloitte zaznaczają, że najczęściej wręczanym podarunkiem będą w tym roku perfumy i kosmetyki, a najpopularniejszym miejscem zakupów hipermarkety i centra handlowe.

Handlowcy liczą zyski

REKLAMA

Kryzys gospodarczy ma ograniczony wpływ na plan przedświątecznych zakupów większości europejczyków. Analitycy podkreślają, że w odczuciach konsumentów Europy Wschodniej załamanie gospodarcze zaczęło być odczuwalne dopiero w tym roku. W przypadku Polski, 44 proc. respondentów odczuwa wpływ dekoniunktury gospodarczej na ich osobistą sytuację finansową.

Polscy konsumenci są optymistami - 63 proc. z nich sądzi, że ich sytuacja finansowa poprawi się lub pozostanie bez zmiany, a jedynie 21 proc. uważa, że ich sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Adam Chróścielewski, starszy menedżer w Deloitte tłumaczy, że w wydatki przedświąteczne, które zostały poddane analizie wchodziły zarówno budżety przeznaczone na prezenty jak i kwoty, jakie zostaną przeznaczone na rodzinne i towarzyskie spotkania świąteczne i artykuły żywnościowe.

Ekspert dodaje, że w Europie Zachodniej większość konsumentów planuje przeznaczyć taką samą lub mniejszą kwotę w porównaniu do ubiegłego roku. W naszym regionie trend jest odwrotny – konsumenci planują zwiększyć wydatki na zakupy w porównaniu z 2008 rokiem.

Z badania Deloitte wynika, ze średni świąteczny budżet gospodarstwa domowego w Europie Zachodniej w tym roku wyniesie 700 euro. Najbardziej oszczędni będą Holendrzy, którzy planują przeznaczyć na Święta 400 euro, z kolej najwięcej (1,11 tys. euro) wydadzą Irlandczycy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA