REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mark Mobius: Spodziewamy się hossy na rynkach wschodzących

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 20 lat temu przed inwestorami otworzyło się nowe pole działalności inwestycyjnej stanowiące alternatywę wobec dominujących do tej pory rynków rozwiniętych, takich jak USA, Wielka Brytania czy Japonia.

W 1987 roku, pojęcie „rynek wschodzący” było całkiem nowe i wiązało się z ograniczonym zakresem możliwości inwestycyjnych. Od tamtej pory sytuacja zmieniła się diametralnie – stwierdza dr Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management Ltd.

REKLAMA

REKLAMA

Akcje rynków wschodzących stały się istotną alternatywą dla inwestorów międzynarodowych. Z jednej strony przyciąga ich perspektywa potencjalnie wyższych dochodów, z drugiej zaś narażeni są na różnego rodzaju zagrożenia związane z takimi rynkami. Niemniej jednak, w poszukiwaniu wysokich zysków, o których mowa powyżej, coraz więcej funduszy lokowanych jest w aktywach rynków wschodzących.

Od 1995 roku, napływ inwestycji portfelowych na rynki wschodzące wyniósł łącznie 123 miliardy USD. To znacząca kwota, biorąc pod uwagę, że w 2008 roku odpływ inwestycji netto wywołany światowym kryzysem finansowym wyniósł aż 49 miliardów USD. Ponowny wzrost koniunktury na rynkach wschodzących i związane z nim polowanie na atrakcyjne okazje inwestycyjne spowodowały jednak szybki powrót wcześniej wycofanych funduszy. W pierwszych siedmiu miesiącach 2009 roku, przypływ kapitału wyniósł łącznie 44 miliardy USD, a więc 90% wartości odpływu zanotowanego w roku ubiegłym.

Rynki wschodzące mają szereg ważnych zalet i są solidne podstawy do pozytywnej oceny długoterminowych perspektyw inwestycyjnych na tych rynkach. Co najważniejsze, oczekuje się, że w warunkach ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego, rynki wschodzące będą nadal rozwijać się w tempie o wiele szybszym niż rynki rozwinięte. Prognozy na 2010 rok mówią, że będą one rosły średnio w tempie 4%, przy zerowym wskaźniku wzrostu rynków rozwiniętych.

REKLAMA

Rynki wschodzące odczuły negatywny wpływ spowolnienia gospodarki światowej, jednak w coraz większym stopniu opierają się one na popycie wewnętrznym. Wydatki rządowe w takich dziedzinach, jak infrastruktura i konsumpcja krajowa częściowo wyrównają straty poniesione w wyniku spadku eksportu. Rośnie także znaczenie sektora usług, szczególnie w Chinach i Indiach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innym ważnym czynnikiem napędzającym wzrosty na rynkach wschodzących jest tamtejszy konsument. Podkreślamy znaczenie konsumentów na rynkach wschodzących ze względu na ich liczbę: na przykład ponad miliard w Chinach czy Indiach. Na rynki wschodzące przypada łącznie 80% ludności świata. Wzrost tempa rozwoju gospodarczego i spadek tempa przyrostu ludności dają w efekcie wyższy dochód na głowę mieszkańca. Naszym zdaniem, na czele tej stawki są rynki takie jak Chiny, Indie i Brazylia.

Oceniając stabilność i bezpieczeństwo rynków wschodzących, należy zauważyć akumulację rezerw walutowych, dzięki którym mogą one reagować na wstrząsy zewnętrzne o wiele lepiej niż, przykładowo, dziesięć lat temu. Chiny, na przykład, mają największe rezerwy walutowe na świecie, wynoszące łącznie ponad 2 biliony USD. Według stanu na koniec kwietnia 2009 roku, rezerwy walutowe rynków wschodzących wynosiły łącznie 4 biliony USD, podczas gdy rezerwy rynków rozwiniętych – zaledwie 2,5 biliona USD. Widać tu wyraźny kontrast w stosunku do sytuacji sprzed dziesięciu lat, kiedy to kraje rozwinięte posiadały rezerwy w kwocie 1,1 biliona USD, prawie dwukrotnie wyższe od rezerw gospodarek wschodzących wynoszących łącznie 668 miliardów USD.

Co najważniejsze z punktu widzenia inwestorów kierujących się fundamentalną wartością aktywów, obecne wyceny na rynkach wschodzących wyglądają atrakcyjniej niż na rynkach rozwiniętych. Na koniec sierpnia 2009 roku, referencyjny indeks MSCI Emerging Markets charakteryzował się wskaźnikiem ceny do zysków na poziomie 16, czyli mniejszym niż MSCI World, dla którego wskaźnik ten wynosił 21. W niektórych krajach, np. w Rosji i na Węgrzech, wskaźniki ceny do zysków są jednocyfrowe, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi dla inwestorów.

Interesująco zaczynają się także rysować perspektywy tzw. nowych rynków wschodzących (frontier markets). W ostatnim czasie, otworzyliśmy nasze biura w Wietnamie i Dubaju, aby mieć lepsze możliwości korzystania z okazji pojawiających się na Bliskim Wschodzie i w dorzeczu Mekongu. Ciekawie zapowiadają się także takie rynki, jak Słowenia, Rumunia, Chorwacja, Kazachstan i Ukraina.

Spodziewamy się długoterminowego wzrostu na rynkach wschodzących mimo przejściowego zastoju wywołanego światowym kryzysem gospodarczym. Choć z optymizmem patrzymy na potencjał do dalszych wzrostów, należy pamiętać, że rynki nadal podlegają wzmożonej zmienności i pozostaną pod jej wpływem jeszcze przez pewien czas. Z historycznego punktu widzenia, obecne wyceny pozostają nadal poniżej swoich maksymalnych poziomów. W tych warunkach, kontynuujemy poszukiwania okazji na rynkach takich, jak Chiny, Tajlandia, Brazylia, Turcja czy RPA, a także w innych regionach na całym świecie.

Autopromocja
Konfederacji Pracodawców Polskich

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA