REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prognozy cen na Nowy Rok

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Satalecki

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost cen produktów konsumpcyjnych dotyczy wszystkich, jednak nie wszystkie produkty zdrożeją jednakowo. Analitycy Finamo prognozują, kto w najbliższym roku najbardziej ucierpi na wzroście cen.

REKLAMA

Inflacja, czyli wzrost cen w gospodarce, to proces prawie że nieubłagany. Nic więc dziwnego, że praktycznie co roku pojawiają się informacje o tym, że niektóre produkty czy usługi zdrożeją. Specjaliści z Finamo przygotowali zestawienie, za co w przyszłym roku będziemy płacić więcej. Dla równowagi znaleziono także i takie produkty, które w przyszłym roku stanieją.

REKLAMA

Jedną z najbardziej odczuwalnych podwyżek w 2010 r. będzie wzrost opłaty paliwowej na olej napędowy. Kierowcy z samochodami z silnikiem diesla mogą mieć powody do niepokoju - litr paliwa może wzrosnąć o ok. 16 groszy. Sejm przegłosował ustawę o podwyżce opłaty paliwowej na olej napędowy. Środki pozyskane w ten sposób mają iść przede wszystkim do Krajowego Funduszu Drogowego z myślą o budowie nowych dróg. To bardzo uciążliwa podwyżka nie tylko dla właścicieli popularnych „ropniaków", ale także dla innych sektorów - przedsiębiorcy będę musieli przenieść na klientów wyższe koszty transportu swoich towarów.

Wszyscy właściciele samochodów mogą mieć w przyszłym roku kwaśne miny. Aby dostosować się do standardów unijnych rodzimi ubezpieczyciele komunikacyjni będą musieli podnieść sumy ubezpieczenia do z 300 do 500 tys. euro za szkody na mieniu i z 1,5 do 2,5 mln euro za szkody osobowe. Większość z nich zapowiada więc podwyżki stawek za obowiązkowe OC, choć nie wiadomo jak wysokie.

- Z jednej strony część firm będzie chciała zrekompensować sobie dotychczasową wojnę cenową, z drugiej strony - konkurencja wciąż jest duża. Ceny nie powinny wzrosnąć o więcej niż 10 procent. - mówi Paweł Satalecki, analityk Finamo.

Drożeje paliwo, zdrożeją także papierosy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Od stycznia 2010 r. o 5,19 proc. wzrośnie akcyza na papierosy. To więcej niż przewidywano wcześniej (2,57 proc.). Ministerstwo Finansów szacuje, że w ten sposób paczka papierosów zdrożeje w przyszłym roku średnio o 33 grosze. Palacze będą mieli kolejny powód do rzucenia nałogu.

Nie do końca wiadomo o ile wzrosną ceny energii: gazu i prądu, ale jedno jest pewne - ceny będą wyższe. Producenci energii negocjują z Urzędem Regulacji Energetyki w sprawie podwyżek cen w 2010 roku. Wiadomo, że ceny nie wzrosną więcej niż 10 proc., jednak URE chciałoby, aby podwyżka była jednocyfrowa. Ceny rynkowe jak dotąd stosować mogą dwaj producenci: Vattenfall oraz RWE. Pozostali producenci energii muszą dostosować się do zaleceń URE.

Kalkulator kosztów energii

Według Pawła Sataleckiego, analityka Finamo zaciskać pasa będą musieli także amatorzy słodyczy. Ceny cukru na światowych giełdą biją poziomy niespotykane od 30 lat. Wpływają na to czynniki pogodowe, ale przede wszystkim ogromne zapotrzebowanie Indii. Cukier to podstawowy surowiec do produkcji słodyczy, więc ich ceny na pewno nie spadną.

- Producenci zapewne będą wstrzymywać się podwyżkami, ale zmusić ich może do tego inny składnik - kakao, którego ceny również są blisko rekordowych szczytów - tłumaczy Paweł Satalecki, analityk Finamo.

Spora podwyżka szykuje się dla przyszłych kierowców. W przyszłym roku w życie najprawdopodobniej wejdzie ustawa nakładająca 22 proc. VAT na szkoły nauki jazdy. Staną się one płatnikami VAT, będą musiały posiadać kasę fiskalną i odprowadzać ten podatek. To najprawdopodobniej przełoży się na ceny kursów, które i teraz nie należą do małych - sporo klientów korzysta w tym przypadku z kredytu ratalnego.

Zobacz też serwis: Prawo jazdy

Wzrosną także opłaty za wywóz śmieci czy za użytkowanie wody, przynajmniej w niektórych miastach. Samorządy będą musiała dostosować infrastrukturę do wymogów Unii, co przełoży się na wyższe opłaty. Opłaty wzrosną np. w Ełku, Żaganiu, Szczecinie czy Sieradzu. Opłaty te mogą wzrosnąć od 10 do nawet 30 proc. w niektórych przypadkach.
W 2010. nie czekają nas jednak tylko podwyżki. Według Finamo obniżek możemy się spodziewać przede wszystkim jeśli chodzi o korzystanie z Internetu.

Ceny Internetu tanieją co roku, nie inaczej będzie także w przyszłym. Tym bardziej, że Telekomunikacja Polska obiecała UKE, że podłączy setki tysięcy gospodarstw domowych do szybkiego Internetu. Co więcej operatorzy telewizji kablowych wprowadzają coraz szybsze łącza, więc cena w przeliczeniu na 1 Mbit maleje. Stanieje także Internet mobilny, który przebojem wdziera się do Polski. Już w zeszłym roku operatorzy zaczęli zwiększać ograniczenia co do ilości ściągniętych danych, w tym roku będą rywalizować także ceną. Wydaje się, że niektórzy użytkownicy wybiorę tylko tę formę korzystania z Internetu, rezygnując ze standardowego dostępu szerokopasmowego.

Mniej będziemy płacić także za telewizory LCD. W nowym roku producenci wypuszczą na rynek nowe modele, będzie trzeba pozbywać się tych starszych, niekoniecznie gorszych. Obniżki mogą sięgać nawet 20 proc., szczególnie w okresie poświątecznym i na początku nowego roku.

To zresztą okres obniżek w innych branżach, np. odzieżowej. Ubrania powinny stanieć o ok. 10 proc. W dobie spowolnienia gospodarczego sklepy kuszą klientów sezonowymi wyprzedażami, które zdarzają się coraz częściej. Mocny złoty powinien również sprzyjać konsumentom, firmy bowiem w dużej mierze zamawiają produkcję za granicą.

Ucieszą się także miłośnicy bananów. Unia Europejska zakończyła trwającą 16 lat wojnę z krajami Ameryki Południowej i Środkowej toczącą się o cła na banany. Stawka zostanie zmniejszona ze 176 do 148 euro za tonę z perspektywą dalszej obniżki do 114 euro do 2017 roku. Banany z Ameryki Południowej są większe od standardowych i podobno smaczniejsze.

Tańsze będą również kredyty, szczególnie hipoteczne. - Banki już teraz obniżają marże kredytów, kurek z pieniędzmi pomału zaczyna się odkręcać wraz z malejącym ryzykiem niespłacenia zobowiązania. W przyszłym roku powinno być z tym nienajgorzej, marże na kredytach złotowych spadną o ok. 0,8 - 1 pkt .procentowy - mówi Paweł Satalecki, Analityk Finamo.

Zobacz też serwis: Kredyty

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA