REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Globalny kryzys obchodzi właśnie swoje drugie urodziny. Kiedy się zaczynał, pesymiści zapowiadali wzrost bezrobocia, hiperinflację, recesję i wiele innych złowieszczo brzmiących zjawisk. Ile z tych wróżb się sprawdziło? Jaka jest kondycja Polski w związku z załamaniem gospodarczym?

Polska zaliczana jest do krajów z gospodarką rozwijającą się i z założeń rządzących miała być kształtowana na wzór gospodarki irlandzkiej. Jednak jak się okazało rodzimy system radzi sobie z kryzysem lepiej od wyspiarskiego modelu, znacząco łagodząc jego następstwa. Trzeba przyznać, że na tle innych krajów wyglądamy całkiem przyzwoicie. Skutki dekoniunktury są u nas mniej odczuwalne niż w większości państw, stąd mówi się w Polsce raczej o spowolnieniu gospodarczym a nie recesji.

REKLAMA

Cud nad Wisłą

REKLAMA

Cudów nie ma. Cud jest wtedy, kiedy możemy obejść się bez cudu. Polska radzi sobie w kryzysie całkiem nieźle w porównaniu z innymi państwami za sprawą korzystnego zbiegu okoliczności. Paradoksalnie, pomogło nam to, że jesteśmy nieco w tyle za naszymi zachodnimi sąsiadami.

Polska, zaliczana do „nowej” Unii, jest znacznie uboższa, ale właśnie przez to posiada przewagę konkurencyjną nad sąsiadami, związaną głównie z niższymi kosztami pracy. Ostatnio otwarte w Polsce fabryki wielkich koncernów, jako nowe, są wydajniejsze niż te istniejące już jakiś czas w Europie zachodniej, a przez to bardziej odporne na kryzys. Ponadto gospodarka w Polsce jest zróżnicowana – nie jest zdominowana przez żadną branżę. W głównej mierze produkujemy dobra, z tak zwanej średniej półki, na które popyt zmniejszył się nieznacznie.

Na naszą korzyść podziałało również opóźnienie (czy też konserwatyzm) w rodzimym sektorze finansowym. Nie sprzyjało ono „głodowi” wielkich zysków i ryzykownym operacjom, stąd banki zarabiały spokojnie i bezpiecznie na standardowych produktach i teraz nie muszą martwić się o swoja przyszłość. Podobne zadziałał na naszą korzyść poślizg czasowy w kwestii przyjęcia euro – słaby złoty sprawia, że kryzys znosimy lepiej. Dodatkowo gołym okiem można zauważyć wzrost skali inwestycji publicznych współfinansowanych ze środków unijnych, o czym świadczą na każdym kroku charakterystyczne tablice informacyjne. A skoro są inwestycje, to są i miejsca pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto nasi konsumenci częściej i chętniej sięgają po rodzime towary niż nasi sąsiedzi. Popyt wewnętrzny jest zatem podstawowym motorem naszego rozwoju i sprawia, że jesteśmy trochę mniej zależni od eksportu.

Chwila prawdy

REKLAMA

Kryzys nie musi być zły. Wręcz przeciwnie, może stać się szansą na pozytywne zmiany, wymuszając unowocześnienie rynku i elastyczne myślenie. W pierwszym półroczu w Polsce przestało co prawda istnieć 1500 firm, ale nowych pojawiło się kilka razy więcej (według danych KRS ponad 9 tysięcy).

Jak mówi Dawid Jarecki, Koordynator Pressiton Finance, firmy zajmującej się pośredniczeniem w transakcjach kupna/sprzedaży firm, główną przyczyną upadłości przedsiębiorstw są problemy z płynnością. „Wynik finansowy jest jedną sprawą, natomiast przepływy pieniężne to druga kwestia. Często zdarza się, iż „papierowy” zysk nie ma odzwierciedlenia na rachunku bankowym firmy. Spółka nie może ściągnąć swych należności, dlatego nie płaci swoich zobowiązań, co często prowadzi do efektu domina.” – wyjaśnia.

Ponadto według niektórych, kryzys jest sprawdzianem kompetencji w zakresie zarządzania. Optymiści twierdzą, że dzięki temu rynek oczyści się z firm zarządzanych nieudolnie, a zostaną te, które zdały ten egzamin.

Autopromocja
Konfederacji Pracodawców Polskich

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA