REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dziesięć banków w USA musi zwiększyć kapitał

The Wall Street Journal podaje, że dziesięć z dziewiętnastu największych amerykańskich banków poddanych stress-testom stanie przed koniecznością powiększenia kapitału.

Majowy szturm inwestorów na akcje

Brak negatywnych sygnałów po piątkowej sesji w Stanach Zjednoczonych i optymistyczne prognozy dotyczące perspektyw chińskiej gospodarki w II kwartale roku spowodowały, że fala optymizmu przetoczyła się przez Azję i - choć w znacznie mniejszym natężeniu – dotarła do Europy.

Nowe indeksy na GPW

W maju Giełda rozpocznie publikację nowych indeksów - WIG20short i WIG20lev opartych na indeksie WIG20

Optymizm nie opuszcza giełdowych inwestorów

Rosnące na Wall Street indeksy zasilają optymizmem inwestorów na całym świecie. Jeśli dadzą radę jeszcze trochę pójść w górę, będzie to bardzo poważny sygnał kontynuacji wzrostów. Jedyną obawę budzi to, że nie mogą one trwać tak długo bez większej korekty.

REKLAMA

Rynek kapitałowy

Rynek kapitałowy – jest to część rynku finansowego, na którym handluje się instrumentami finansowymi średnio- i długoterminowymi, przeznaczonymi na finansowanie inwestycji.

Wzrosła produkcja Japonii

Dobre, nawet nieoczekiwanie dobre dane napłynęły w czwartek rano z Japonii, gdzie produkcja przemysłowa wzrosła po raz pierwszy od sześciu miesięcy. Wzrost wyniósł 1,6 proc. w ujęciu miesięcznym.

Wiele powodów giełdowej euforii w Warszawie

Parkietowi przy Książęcej pomagało dziś wszystko. Wczorajszy spadek, po którym „należało się” odreagowanie, wtorkowy amerykański „optymizm” czyli niewielkie spadki indeksów po nerwowej sesji, fatalne, ale lepsze niż się spodziewano wyniki BRE Banku, lekki optymizm na europejskich parkietach, brak obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, choć zwykle obniżka pobudza rynek akcji do wzrostu.

Spadki na giełdach nabierają tempa

Trudno przesądzić, czy na pogarszające się nastroje inwestorów bardziej negatywnie wpływa grypa bankowa, czy świńska. Prawdopodobnie obie powodują rosnącą chęć pozbywania się akcji. Co gorsza, spadki obejmują nie tylko rynki akcji, ale i surowców, i to nie tylko rolnych.

REKLAMA

Pandemia na rynku surowców rolnych

Inwestorzy na całym świecie pilnie śledzą najnowsze doniesienia dotyczące rosnącej liczby zachorowań na świńską grypę. Daleko jest jeszcze do paniki, lecz świńska grypa prawdopodobnie odbije się bardzo negatywnie na notowaniach niektórych rynków w dłuższym okresie.

Słabsze wyniki TP SA

Grupa Telekomunikacji Polskiej zarobiła w I kwartale 328 mln PLN wobec 681 mln PLN zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali - średnio - zysku na poziomie 442 mln PLN.

Świńska grypa zaszkodziła giełdowym bykom

Gdy wydawało się, że giełdy mają szansę na pokonanie ważnych oporów i większy ruch w górę, nieoczekiwane wiadomości o rozszerzającej się szybko epidemii świńskiej grypy pokrzyżowały plany bykom.

RPP może wstrzymać się z cięciem stóp

W środę (24.04) Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Wiele osób zadaje sobie dwa pytania: pierwsze, jaka będzie ta decyzja i drugie, jakie będą jej skutki? Odpowiedzi na pierwsze można tylko zgadywać, na drugie – przewidywać.

Wyniki kwartalne i decyzja RPP

Nasza giełda wchodzi wreszcie w sezon publikacji wyników kwartalnych, choć jak na nasze warunki, nie można mówić, że wyniki pojawiają się z dużym opóźnieniem.

Rynek ruszył pod koniec dnia

Gdy wydawało się, że zwyżki na warszawskim parkiecie będą przychodzić z coraz większym trudem, przed końcem sesji inwestorzy wreszcie odważniej ruszyli na zakupy. Dzięki temu indeksy odrobiły sporą część strat, powstałych w wyniku niedawnej korekty.

Banki w USA mogą potrzebować 1 bln USD

Zdaniem Bloomberga stress-test przeprowadzany w 19 największych amerykańskich bankach wskaże na potrzebę podniesienia w nich kapitału o 1 bln dolarów. Którego mogą nie dostać.

Warszawska giełda liderem wzrostów

Nie licząc mocno kapryśnego moskiewskiego indeksu RTS i indyjskiego BSE30, warszawska giełda była przez większą część dnia liderem wzrostów na skalę nie tylko europejską, ale i globalną. Końcówka sesji klarowność tego obrazu zakłóciła tylko w niewielkim stopniu.

Recesja zabierze 1,3 proc. PKB

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił nową prognozę rozwoju sytuacji w globalnej gospodarce. Zdaniem specjalistów z MFW tegoroczna recesja zmniejszy światowy PKB o 1,3 proc.

Warszawska giełda wciąż dość silna

Na światowych parkietach utrzymuje się niepewna sytuacja. Choć nie ma w tym tygodniu zbyt wielu istotnych danych makroekonomicznych, to jednak świat patrzy na wyniki finansowe amerykańskich firm. Te zaś trudno przewidzieć.

Japoński eksport spada, ale wolniej

Jeśli porównywać dane marcowe do lutowych, to eksport Japonii wzrósł nawet o 2,2 proc. Jeśli - co bardziej zasadne - wynik porównamy do marca 2008 r. spadek sięgnie 45,6 proc.

Wszystko zależy od wyników amerykańskich firm

Na rynkach finansowych od kilku dni trwa spora niepewność. Dziś nic się w tej kwestii nie wyjaśniło. Po dużej poniedziałkowej przecenie akcji w Stanach Zjednoczonych, oczy inwestorów zwrócone są w dalszym ciągu na parkiety za oceanem. Tam jest ustalany kierunek ruchu na pozostałych giełdach i nic na to nie jesteśmy w stanie poradzić.

Kursy akcji przebiły wyceny analityków

Największa od miesięcy fala zwyżek na warszawskiej giełdzie spowodowała, że ceny akcji 4 z 5 największych spółek – PKO BP, Pekao, KGHM oraz PKN Orlen – pierwszy raz w obecnej bessie przekroczyły ceny docelowe wyznaczane przez analityków z biur maklerskich.

Rezerwy kredytowe obciążą amerykańskie banki

Poniedziałkowa sesja w USA przyniosła głęboki spadek cen akcji głównie sektora bankowego, kiedy okazało się, że Bank of America utworzył 6,4 mld USD rezerw na złe kredyty.

Akcje i ropa do lamusa, liczą się dolary, srebro i złoto

Powraca recesyjny scenariusz. Pogorszenie nastrojów na rynkach akcji umacnia dolara. Ceny srebra idą w górę o prawie 2,5 proc., a złoto drożeje o 1,7 proc. (licząc w złotych aż o 4,4 proc.). Baryłkę ropy gatunku Brent można było kupić już za nieco ponad 50 dolarów, o 6 proc. taniej niż w piątek.

Produkcja przemysłowa znów pozytywnie zaskoczyła

Tak, jak przewidywano, w marcu wyhamował spadek produkcji przemysłowej w Polsce. Jednak skala tego była zaskakująca – obniżyła się ona zaledwie o 2% w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. Miesiąc wcześniej zmalała aż o 14,6% (dane zostały zrewidowane z 14,3-proc. spadku).

Dynamika produkcji w Polsce

Już dziś przekonamy się jaka była dynamika produkcji przemysłowej w Polsce w marcu. Ekonomiści spodziewają się spadku o 5,9 proc. przy 5,8-proc. inflacji cen produkcji.

Zbyt wielkie nadzieje na rynku miedzi

Wzrost cen miedzi o ponad 50 proc. od początku tego roku sugerować może, że najgorsza faza światowego kryzysu gospodarczego jest już za nami. Ceny miedzi są bardzo dobry wskaźnikiem wyprzedzającym koniunkturę.

Warszawska giełda poszła swoją drogą

Nasze indeksy jako jedyne świeciły na czerwono w zestawieniu europejskich giełd. Widocznie przed zdecydowanym atakiem na szczyt z 6 stycznia inwestorzy potrzebują nabrać większego rozpędu i trochę się cofnęli. Niektórzy realizują pokaźne zyski, inni być może czekają na okazję, by wejść do gry, gdy ceny nieco spadną.

Firmy bardziej tną zatrudnienie niż płace

Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w marcu płace podniosły się o 5,7%. Oczekiwano, że będzie to 3,4% w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. Miesiąc wcześniej dynamika wzrostu sięgała 5,1%.

Złoto nowym hitem inwestycyjnym

Osoby, które mimo trudnej sytuacji na rynkach finansowych, wciąż posiadają nadwyżki kapitału, z pewnością stoją przed nie lada dylematem. Co zrobić z pieniędzmi? W tej sytuacji kuszące mogą wydać się perspektywy stojące przed rynkiem złota, które prezentuje się często jako klasę aktywów na ciężkie czasy. Zanim jednak ulegniemy marketingowym sloganom powinniśmy zrozumieć, jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w złoto.

Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce

Ekonomiści spodziewają się, że wynagrodzenia w Polsce mogły wzrosnąć w marcu o 3,7 proc. do średniej kwoty 3320 PLN, a zatrudnienie spadło o 0,8 proc.

ZBP: Liczba kredytów hipotecznych spadła o 42%

Recesji być może da się w Polsce uniknąć - powiedział w TVP1 minister finansów Jacek Rostkowski. W porównaniu do wypowiedzi sprzed kilku miesięcy zmiana tonu jest łatwo zauważalna.

Niezdecydowanie przy szczytach

Inwestorzy nie mogą się zdecydować, czy indeksy po dotarciu do ważnych poziomów będą nadal rosły, czy może należy bać się głębszej korekty. Na razie przybiera ona bardzo łagodny przebieg.

Niepewne czasy szansą na zyski

Obserwowane w ostatnich tygodniach wzrosty cen akcji odzwierciedlają stopniowo poprawiający się klimat inwestycyjny. Kilka wskaźników gospodarczych nastraja optymistycznie, lecz nie świadczą one jeszcze o końcu kryzysu gospodarczego.

PKB Chin wzrósł o 6,1 proc.

Chiński PKB wzrósł w I kwartale o 6,1 proc. - to najwolniejsze tempo wzrostu od 10 lat. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 6,2 proc., a w poprzednim kwartale było to 6,8 proc.

Inwestorzy nie boją się złych danych

Większa część dnia na rynkach przebiegała w dość sennej atmosferze. Wyglądało to trochę na odpoczynek po wcześniejszych emocjach, trochę na wyczekiwanie na dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Gdy te się pojawiły, nie spowodowały wielkiego poruszenia, choć raczej powinny.

Inflacja w Polsce, produkcja na Węgrzech i w USA

Kalendarium na środę pełne jest informacji, które mogą się wydawać istotne dla rynków, a które prawdopodobnie na nastroje inwestorów nie wpłyną.

Ameryka znów psuje nastrój, ale nie wszystkim

Poświąteczny tydzień zaczął się dość ciekawie: w Europie - od umiarkowanego optymizmu o skali sięgającej prawie 1 proc., w Warszawie - od dość rzadko spotykanej różnicy między indeksami dużych firm oraz szerokiego rynku, a wskaźnikami małych i średnich spółek.

Inflacja, wynagrodzenia i wyniki kwartalne

W poniedziałek przed sesją w USA wyniki podaje bank Goldman Sachs i właściwie to na wyniki kwartalne amerykańskich spółek uwagę należy zwracać najbaczniejszą - od nich zależą teraz rynkowe nastroje.

Nieudana korekta wzrostów na GPW

Pomimo dość dobrego zakończenia sesji w Stanach Zjednoczonych i niezłego początku sesji w Warszawie, przez większą część dnia przeważyła chęć realizacji zysków. Dzisiejszy spadek jednak nie był w stanie spowodować uszczerbku, ani nawet rysy na pozytywnym obrazie naszego rynku. Tym bardziej, że zakończył się dość niespodziewanie po lepszych informacjach, napływających ze Stanów Zjednoczonych.

Aktywa TFI wzrosły w marcu o 3,3 proc.

Kwotowo jest to wzrost o 2,2 mld PLN do 69,5 mld PLN. To największy wzrost aktywów od szesnastu miesięcy z powodów czysto rynkowych - podały Analizy OnLine.

Warszawska giełda mistrzem świata

Pomimo kiepskiego początku dnia i marnych nastrojów na światowych parkietach, warszawska giełda już po pół godzinie handlu wyszła na plus i systematycznie powiększała wzrost aż do ponad 5 proc. w przypadku indeksu największych spółek.

Recesja w Eurolandzie silniejsza niż przypuszczano

Finalny odczyt dotyczący PKB w strefie euro ukazał bardziej pesymistyczny obraz niż dotychczas przypuszczano.

Korekta wzrostów na razie łagodna

Po prawie 25 proc. wzroście indeksów, korekta to normalna kolej rzeczy. W trakcie trwającej od 19 lutego fali zwyżek, to już trzeci test obowiązującego krótkoterminowego trendu. Do tej pory wychodził on z tych prób obronną ręką i wszystko wskazuje na to, że będzie tak i tym razem.

Irlandia podniesie podatki

Irlandia, która jest krajem strefy euro najsilniej dotkniętym przez kryzys, może stanąć wkrótce przed koniecznością nowelizacji ustawy budżetowej.

Sezon wyników finansowych w USA

Szybkimi krokami zbliża się rozpoczęcie sezonu publikacji wyników za trzy pierwsze miesiące tego roku przez amerykańskie firmy. We wtorek, po sesji rezultaty przekaże pierwsza spółka z indeksu DJIA – Alcoa z branży metalowej.

W tym tygodniu publikacja dynamiki PKB strefy euro

Choć kalendarium Wielkiego Tygodnia jest bogate, to żadna z publikacji nie ma raczej szans wpłynąć na przebieg notowań na rynkach finansowych. Jest więc czas na kontemplację.

OPEC pogodził się z recesją

W trakcie gdy ceny ropy naftowej rosną - (za jej baryłkę inwestorzy ponownie płacą powyżej 50 USD), członkowie OPEC zmieniają swoje nastawienie względem obecnej sytuacji gospodarczej.

Indeksy na GPW dostały skrzydeł

Dziś na warszawskiej giełdzie drugi dzień z rząd panowała euforia. Trudno się doszukać jej racjonalnych powodów. Nie można wszystkiego tłumaczyć zadowoleniem z wyników szczytu G20, tym bardziej, że jednym z nich jest zapowiedź pompowania pieniędzy w światową gospodarką, a drugim odejście od uwzględniania w bilansach rynkowej wartości aktywów.

Złe dane z rynku pracy w USA

Piątkowe dane dotyczące liczby miejsc pracy poza rolnictwem oraz stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych mogą się okazać rekordowo pesymistyczne. Nawet 750 tys. etatów mogło wyparować w marcu z amerykańskiej gospodarki, co zada kolejny cios słabnącemu gigantowi.

Globalna euforia na giełdach

Nowy miesiąc i kwartał zaczął się rewelacyjnie. Silne wzrosty przetoczyły się przez niemal wszystkie światowe rynki. Bykom nic nie przeszkadzało. Nawet kolejne kiepskie dane płynące z amerykańskiego rynku pracy, gdzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zwiększyła się bardziej, niż się spodziewano.

REKLAMA