REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepewne czasy szansą na zyski

 Michał Poła
Analityk New World Alternative Investment.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obserwowane w ostatnich tygodniach wzrosty cen akcji odzwierciedlają stopniowo poprawiający się klimat inwestycyjny. Kilka wskaźników gospodarczych nastraja optymistycznie, lecz nie świadczą one jeszcze o końcu kryzysu gospodarczego.

Inwestorzy, którzy nie ulegli ostatnim falom euforii i nadal spodziewają się utrzymującej się niepewności na rynkach, poszukują rozwiązań generujących zyski właśnie w tych specyficznych warunkach.

REKLAMA

REKLAMA

Tworzone są obecnie produkty, które odzwierciedlają aktualne zachowania na rynkach i mają na celu uchwycenie niepewności na parkietach w Stanach Zjednoczonych, strefie euro oraz Polsce. Utrzymanie się głównych indeksów tych giełd w określonym przedziale wahań umożliwia zysk. Warunki rynkowe sprawiają, iż wdrożenie takiego krótkoterminowego rozwiązania inwestycyjnego w najbliższym czasie, jest nadal ciekawym pomysłem. Jakie są ku temu podstawy?

Euforia zakupów akcji na świecie nie ma podstaw w stabilizacji globalnej sfery makroekonomicznej. Niewielkie odbicie na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych czy tamtejszy minimalny wzrost sprzedaży detalicznej nie świadczy jeszcze o powrocie dobrej koniunktury w gospodarce. Tak samo niewiele znaczą lepsze wyniki z amerykańskiego sektora bankowego, czy nieco lepsze nastroje wśród inwestorów, konsumentów i przedsiębiorców. Banki nadal toną w toksyczne długach, władze monetarne zmuszone są do stosowania nietypowych rozwiązań, co z kolei oznacza zwiększone ryzyko. Natomiast ratunkowe budżety Obamy i innych projektów stają się coraz mniej realne.

REKLAMA

Również w Europie daleko jest od optymizmu względem stanu europejskiej ekonomii. Stary Kontynent pogrążony jest w największej recesji od II wojny światowej. W strefie euro trwają spekulacje o rzeczywistą kondycję poszczególnych gospodarek, a stan sektora finansowego pozostawia wiele do życzenia. Europejski Bank Centralny niechętnie podchodzi do niestandardowych metod stymulowania gospodarki, a jednocześnie jest do tego zmuszony. Inwestorzy przez jeszcze wiele miesięcy ostrożnie będą podejmować decyzje bezpośrednio powiązane z działaniami EBC. Natomiast potencjalne gwałtowne ruchy na giełdach mogą być tłumione przez brak jasnej sytuacji w postaci solidnych fundamentów gospodarczych.

Polski rynek akcji, mimo iż pod względem znaczenia dla globalnego rynku finansowego pozostaje w cieniu rynków amerykańskich i europejskich, to również pozwala generować zyski przy dezorientacji inwestorów. Polska pozostaje relatywnie najmocniejszą gospodarką regionu Europy Środkowej i Wschodniej, a kulminacja kryzysu prawdopodobnie dopiero nadejdzie. Sektor bankowy borykać się może z pogarszającą się sytuacją kredytobiorców, a przedsiębiorstwa napotkają na zdecydowanie większe trudności w pozyskaniu kapitału na inwestycje, a także na działalność bieżącą. Wiarygodność zarówno jednych, jak i drugich pozostanie na umiarkowanym poziomie, jednak nie będzie to sprzyjać rychłemu ożywieniu gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, inwestorzy z dużym prawdopodobieństwem otrzymywać będą silne, lecz sprzeczne sygnały płynące z rynków. Na ustabilizowanie się sytuacji makroekonomicznej trzeba będzie poczekać zapewne wiele miesięcy. Taki scenariusz jest optymistyczny dla inwestorów celujących w ograniczone ruchy cen akcji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA