REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepewne czasy szansą na zyski

 Michał Poła
Analityk New World Alternative Investment.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obserwowane w ostatnich tygodniach wzrosty cen akcji odzwierciedlają stopniowo poprawiający się klimat inwestycyjny. Kilka wskaźników gospodarczych nastraja optymistycznie, lecz nie świadczą one jeszcze o końcu kryzysu gospodarczego.

Inwestorzy, którzy nie ulegli ostatnim falom euforii i nadal spodziewają się utrzymującej się niepewności na rynkach, poszukują rozwiązań generujących zyski właśnie w tych specyficznych warunkach.

REKLAMA

REKLAMA

Tworzone są obecnie produkty, które odzwierciedlają aktualne zachowania na rynkach i mają na celu uchwycenie niepewności na parkietach w Stanach Zjednoczonych, strefie euro oraz Polsce. Utrzymanie się głównych indeksów tych giełd w określonym przedziale wahań umożliwia zysk. Warunki rynkowe sprawiają, iż wdrożenie takiego krótkoterminowego rozwiązania inwestycyjnego w najbliższym czasie, jest nadal ciekawym pomysłem. Jakie są ku temu podstawy?

Euforia zakupów akcji na świecie nie ma podstaw w stabilizacji globalnej sfery makroekonomicznej. Niewielkie odbicie na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych czy tamtejszy minimalny wzrost sprzedaży detalicznej nie świadczy jeszcze o powrocie dobrej koniunktury w gospodarce. Tak samo niewiele znaczą lepsze wyniki z amerykańskiego sektora bankowego, czy nieco lepsze nastroje wśród inwestorów, konsumentów i przedsiębiorców. Banki nadal toną w toksyczne długach, władze monetarne zmuszone są do stosowania nietypowych rozwiązań, co z kolei oznacza zwiększone ryzyko. Natomiast ratunkowe budżety Obamy i innych projektów stają się coraz mniej realne.

REKLAMA

Również w Europie daleko jest od optymizmu względem stanu europejskiej ekonomii. Stary Kontynent pogrążony jest w największej recesji od II wojny światowej. W strefie euro trwają spekulacje o rzeczywistą kondycję poszczególnych gospodarek, a stan sektora finansowego pozostawia wiele do życzenia. Europejski Bank Centralny niechętnie podchodzi do niestandardowych metod stymulowania gospodarki, a jednocześnie jest do tego zmuszony. Inwestorzy przez jeszcze wiele miesięcy ostrożnie będą podejmować decyzje bezpośrednio powiązane z działaniami EBC. Natomiast potencjalne gwałtowne ruchy na giełdach mogą być tłumione przez brak jasnej sytuacji w postaci solidnych fundamentów gospodarczych.

Polski rynek akcji, mimo iż pod względem znaczenia dla globalnego rynku finansowego pozostaje w cieniu rynków amerykańskich i europejskich, to również pozwala generować zyski przy dezorientacji inwestorów. Polska pozostaje relatywnie najmocniejszą gospodarką regionu Europy Środkowej i Wschodniej, a kulminacja kryzysu prawdopodobnie dopiero nadejdzie. Sektor bankowy borykać się może z pogarszającą się sytuacją kredytobiorców, a przedsiębiorstwa napotkają na zdecydowanie większe trudności w pozyskaniu kapitału na inwestycje, a także na działalność bieżącą. Wiarygodność zarówno jednych, jak i drugich pozostanie na umiarkowanym poziomie, jednak nie będzie to sprzyjać rychłemu ożywieniu gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, inwestorzy z dużym prawdopodobieństwem otrzymywać będą silne, lecz sprzeczne sygnały płynące z rynków. Na ustabilizowanie się sytuacji makroekonomicznej trzeba będzie poczekać zapewne wiele miesięcy. Taki scenariusz jest optymistyczny dla inwestorów celujących w ograniczone ruchy cen akcji.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA