Kategorie

Optymizm nie opuszcza giełdowych inwestorów

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS
Rosnące na Wall Street indeksy zasilają optymizmem inwestorów na całym świecie. Jeśli dadzą radę jeszcze trochę pójść w górę, będzie to bardzo poważny sygnał kontynuacji wzrostów. Jedyną obawę budzi to, że nie mogą one trwać tak długo bez większej korekty.

Scenariusz, według którego nastąpiłby jeszcze jeden dynamiczny ruch w górę, a potem niezbyt wielkie cofnięcie, nie byłby złym prognostykiem na najbliższą przyszłość. Tradycyjnie jednak po maju, nie będącym ulubieńcem byków, nie należy spodziewać się fajerwerków.

GPW

Indeksy na warszawskiej giełdzie zaczęły ostatnią sesję w tym tygodniu od solidnych wzrostów. Główne wskaźniki zyskiwały po 1,5 proc. Nieco skromniej wystartowały indeksy małych i średnich firm. W ciągu dnia nastroje się poprawiały. Zwyżka sięgała nawet ponad 2,5 proc., ale siły na więcej i dłużej bykom już nie starczyło. I to mimo optymistycznego początku notowań w Stanach Zjednoczonych. Dziś, podobnie jak w kilku poprzednich dniach, liderami wzrostów były papiery banków. Liderem był Pekao, którego akcje rosły o około 7 proc. Niewiele ustępowały mu BRE i BZ WBK. Słabo wypadł KGHM, który jako jeden z nielicznych spośród grona największych firm tracił na wartości. WIG20 zyskał 2,8 proc., indeks szerokiego rynku 2,6 proc., wskaźnik średnich firm mWIG40 także 2,6 proc., a sWIG80 prawie 2 proc. Obroty zdecydowanie wzrosły w porównaniu do kilku ostatnich sesji i wyniosły nieco ponad 1,8 mld zł.

Giełdy zagraniczne

Reklama

Bardzo dobra środowa sesja w Stanach Zjednoczonych po bardzo złych danych, dotyczących stanu tamtejszej gospodarki, podziałała na pozostałe rynki giełdowe jak katalizator. Inwestorzy w Azji postanowili ostro przelicytować „zaledwie” dwuprocentowe wzrosty indeksów na Wall Street. Nikkei zwyżkował więc o prawie 4%, podobnie wskaźnik giełdy w Hong Kongu. Tajwański TWSE wyskoczył aż o 6,7% w górę. To chyba trochę na wiwat, przed 1 maja.

Europejskim parkietom też się udzielił optymizm, ale w nieprzesadzonej skali. Główne indeksy zaczęły od niewielkiego wzrostu. W ciągu dnia zwyżka przybrała na sile i około godziny 15.00 wskaźniki we Frankfurcie i Londynie zyskiwały po ponad 2 %, a paryski CAC40 tylko 1,2%. Indeksy na parkietach naszego regionu zachowywały się znacznie bardziej dynamicznie. Po ponad 3 proc. zyskiwały wskaźniki w Bukareszcie, Pradze, Moskwie, Sofii. Drugi dzień z rządu po ponad 3 proc. rosły indeksy w Istambule i Atenach.

Waluty

Reklama

Dziś wspólnej walucie nie szło z dolarem tak łatwo, jak w trakcie dwóch poprzednich dni. Przed południem przypuściła atak na poziom 1,33 dolara za euro. Sukces okazał się jednak spektakularny, ale krótkotrwały. Po bardzo ostrej wymianie ciosów w okolicach szczytu, euro musiało skapitulować. Tuż przed godziną 16.00 za euro płacono nieco mniej niż 1,32 dolara. Kontratak „zielonego” mógł robić wrażenie.

Złoty dzień zaczął bardzo dobrze, od dalszego umocnienia, jednak szybko sytuacja się odwróciła. Różnica między najniższym a najwyższym poziomem notowań wobec dolara wynosiła aż 10 groszy. W stosunku do wczorajszego zamknięcia złoty stracił jednak „tylko” 8 groszy, czyli ponad 2,2 proc. Za zielonego przed godziną 16.00 trzeba było płacić 3,36 zł. Z euro było podobnie, choć tu zmiany były znacznie mniej dynamiczne. Różnica w ciągu dnia sięgała 8 groszy, a w porównaniu do środy złoty stracił 6 groszy i euro wyceniane przed końcem dnia było na 4,43 zł. Frank podrożał o prawie 4 grosze i kosztował niecałe 2,94 zł.

Podsumowanie

Mini hossa na naszym rynku trwa. To już dziewiąty tydzień wzrostu indeksów. Jedynym mankamentem jest to, że towarzyszą im malejące obroty. Po tak długim okresie trwania zwyżek musi przyjść czas na korektę. Patrząc z perspektywy pojedynczych sesji, można dostrzec jej oznaki. W horyzoncie tygodniowym niczego takiego nie widać. Trzeba się liczyć z tym, że wkrótce się doczekamy. Czy już w pierwszym tygodniu maja? Na powtórkę 2-procentowej zwyżki raczej bym nie liczył.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Bezrobocie. Dane lepsze od oczekiwanych

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2021. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1026,7 tys. osób i była o 27,1 tys. osób niższa niż w końcu kwietnia oraz o 15,0 tys. osób wyższa niż przed rokiem.

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

  Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?

  Sektor ubezpieczeniowy podwaja wydatki na cyberbezpieczeństwo

  Przyśpieszona transformacja cyfrowa sektora zmieniła priorytety branży w zakresie inwestycji technologicznych. Najważniejsze z nich to cyberbezpieczeństwo i migracja do chmury.

  Czy strategia multicloud w firmie ma wady?

  Tylko 32% firm korzysta z jednej platformy chmurowej. Decydując się na wdrożenie chmur od różnych dostawców firmy jednak często nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie taki proces przed nimi stawia.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.

  Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych

  Kredyty hipoteczne. Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych przez liderów rynku pośrednictwa finansowego przekroczyła 9 mld zł - informuje Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?