Kategorie

Inwestorzy nie boją się złych danych

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS
Większa część dnia na rynkach przebiegała w dość sennej atmosferze. Wyglądało to trochę na odpoczynek po wcześniejszych emocjach, trochę na wyczekiwanie na dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Gdy te się pojawiły, nie spowodowały wielkiego poruszenia, choć raczej powinny.

Większy niż się spodziewano spadek produkcji przemysłowej, słabsze wykorzystanie mocy produkcyjnych, spadek liczby wniosków o kredyt hipoteczny. Po takiej dawce indeksy mogły śmiało pójść w dół. A jednak nie poszły. To świadczy o sile rynku i dobrych nastrojach inwestorów. Może aż tak bardzo ucieszyli się z nadspodziewanie dobrego odczytu indeksu aktywności gospodarczej w rejonie Nowego Jorku, który według prognoz miał wynieść -35 punktów, a w rzeczywistości nieznacznie przekroczył -14 pkt.

GPW

Dzisiejsza sesja w Warszawie rozpoczęła się od niewielkich spadków dwóch głównych indeksów i nieznacznego wzrostu wskaźników małych i średnich firm. W przypadku tych ostatnich po wczorajszej euforii nie było śladu. W ciągu dnia wahania cen akcji były niewielkie. Spośród największych firm sporo traciły papiery banków, w tyle nie zostawały akcje naszych spółek surowcowych. Sytuację ratowała Telekomunikacja Polska, której walory rosły przy dużych obrotach. Niemal żadnych nadmiernych szaleństw nie było też w przypadku mniejszych firm. Nastroje pogorszyły się po opublikowaniu serii danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Nie były one pocieszające. Mimo to, reakcja inwestorów była dość spokojna. WIG20 tracił zaledwie 1 proc. Końcówka sesji była znacznie bardziej optymistyczna. Indeks największych firm ostatecznie zyskał 0,8 proc., WIG 0,7 proc., a sWIG80 1,3 proc. Jedynie mWIG40 stracił 0,13 proc. Obroty wyniosły 1,47 mld zł i były dużo niższe, niż ostatnio.

Giełdy zagraniczne

Reklama

Stany Zjednoczone we wtorek znów trochę postraszyły nieco mocniejszymi spadkami indeksów. Dow Jones zniżkował o 1,7 proc., schodząc poniżej 8000 punktów. Przebicie tego poziomu nie ma jakiegoś szczególnego znaczenia, może poza psychologicznym. Od początku kwietnia indeks znajduje się w fazie dość spokojnej konsolidacji. Podobnie jak S&P500, który wczoraj stracił 2 proc.

Spadki w USA nie zrobiły wielkiego wrażenia na inwestorach w Azji. Giełdy w Indiach, Hong Kongu i Chinach zakończyły dzień na plusach. Wskaźniki w Korei i Japonii nieznacznie obniżyły swoją wartość. Nikkei kontynuuje rozpoczętą po świętach korektę. Giełda w Szanghaju konsekwentnie pnie się w górę. Wtóruje jej parkiet w Bombaju, którego indeks BSE30 wzrósł dziś o 2,9 proc.

Reklama

Główne europejskie parkiet zaczęły dzień od niewielkich spadków o 0,2-0,6 proc. i przez większą część sesji niewiele się działo. Jedynie brytyjski FTSE popołudniu zaliczył spadek przekraczający 1 proc. Na rynkach naszego regionu zmiany wartości indeksów były niewielkie i sytuacja przez cały dzień niemal się nie zmieniała. Najbardziej dynamicznie zachowywał się węgierski BUX, który rano spadał o 0,6 proc., a po południu tyle samo zyskiwał. Wreszcie dzień zakończył spadkiem o 1 proc. Po danych ze Stanów Zjednoczonych większość indeksów nieznacznie zwiększyła skalę spadków.
Waluty

Dolar przez chwilę próbował się szarpać ze wspólną walutą, ale w efekcie umocnił się wobec niej jedynie o 0,8 centa i około godz. 14.00 za euro trzeba było płacić nieco ponad 1,31 dolara. Po wczorajszym dość wyraźnym umocnieniu, dziś złoty tracił na wartości. Albo efekt informacji o linii kredytowej dla Polski z Międzynarodowego Funduszu Walutowego okazał się krótkotrwały, albo mamy do czynienia z korygowaniem zbyt silnej reakcji na tę informację. W każdym razie dziś po południu dolara można było kupić za 3,26 zł, czyli 7 groszy drożej niż we wtorek (spadek wartości złotego o ponad 2 proc.). O 5 groszy zdrożało euro, za które trzeba było płacić 4,29 zł, a frank zyskał 4 grosze i płacono za niego 2,84 zł. Nasza waluta jest jednak wciąż o wiele silniejsza niż jeszcze kilka dni temu, gdy za euro trzeba było płacić około 20 groszy więcej niż dziś.

Podsumowanie

Po dość dynamicznych wzrostach z ostatnich dni, mamy niewielką korektę, na razie znacznie mniejszą niż dwie poprzednie. Nic więc nie wskazuje na to, by indeksy miały zakończyć falę zwyżki. Po krótkim odpoczynku prawdopodobny jest ich dalszy marsz w górę. Do szczytu ustanowionego przez WIG20 6 stycznia na poziomie 1920 punktów brakuje jeszcze około 160 pkt., czyli 9 proc. Wydaje się, że taki wysiłek indeks największych spółek jest w stanie wykonać. Wskaźnikowi szerokiego rynku brakuje by to osiągnąć jedynie około 3 proc. Indeks średnich spółek mWIG40 jest już na poziomie najwyższym w tym roku.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zawieranie umów w formie elektronicznej, zarządzanie dokumentami online. Czy prawnicy pozbędą się papierów?

  Zawieranie umów w formie elektronicznej. Tak jak biznesmeni rozpoczynający swoją karierę w latach 80-tych i 90-tych są przyzwyczajeni do noszenia znacznej ilości gotówki w kieszeni, tak prawnicy są przyzwyczajeni do wszystkiego, co jest „na piśmie”, „stwierdzone pismem”, ma „formę pisemną”, itp. Jak słusznie wskazała Rzecznik Generalna TSUE (w swojej opinii w sprawie C-258/16), teksty zapisuje się od tysięcy lat na różnych nośnikach – na glinianych tabliczkach, papirusie, marmurze czy granicie. Współcześnie coraz powszechniej używa się jednak elektronicznych środków przekazu. Odchodzi się od utożsamiania formy pisemnej wyłącznie z formą papierową (wydrukiem papierowym).

  Jak firma powinna informować o realizacji zadania publicznego?

  Od 25 czerwca br. będą obowiązywały nowe regulacje dla beneficjentów programów finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, w tym z PFRON. Jakie obowiązki informacyjne ma firma?

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Czy przedsiębiorca może sprawdzić kto jest zaszczepiony?

  Była wojna o maseczki, będzie o dowody szczepienia? Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak sprawdzać czy klient jest zaszczepiony. Jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie prawa pracownik?

  Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

  Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

  Rynek konsumenta. Kto kupuje zdalnie, a kto stacjonarnie?

  Zakupy przez internet zyskały przez pandemię. W wyniku kolejnych obostrzeń nakładanych na branżę i wielu tygodni niemal całkowitego zakazu handlu drogą stacjonarną dla wielu sklepów handel internetowy był jedynym kanałem dystrybucji.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Kiedy ruszy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

  Krajowy Rejestr Zadłużonych miał zacząć działać w lipcu tego roku, ale poczekamy jeszcze na jego uruchomienie. Kto trafi do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!