REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZBP: Liczba kredytów hipotecznych spadła o 42%

Emil Szweda

REKLAMA

REKLAMA

Recesji być może da się w Polsce uniknąć - powiedział w TVP1 minister finansów Jacek Rostkowski. W porównaniu do wypowiedzi sprzed kilku miesięcy zmiana tonu jest łatwo zauważalna.

Minister finansów nawiązał też do elastycznej linii kredytowej udostępnionej NBP przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W grę wchodzi 20,5 mld dolarów, które mogłyby być wykorzystane na interwencje w celu obrony złotego. Rynki uznały, że jest to dobra wiadomość dla złotego, choć na dobrą sprawę pozycja Polski nie zmienia się specjalnie. NBP ma własne rezerwy na poziomie ok. 55 mld euro, które do niedawna uznawano za niewystarczające. Zwiększenie puli o kredyt (który trzeba będzie po ewentualnym wykorzystaniu również spłacić w dolarach) aż tak dużo jednak nie zmienia.

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko jest jednak sprawą pewnej percepcji. W czwartek złoty tracił drugi dzień z rzędu, jakby na przekór opiniom o jego mocniejszej pozycji rynkowej. Strata nie była jednak duża - ok. 16:30 za franka płacono 2,836 PLN, za euro 4,288 PLN, a za dolara 3,248 PLN.

Związek Banków Polskich podał, że liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła w I kwartale do 35 tys. w porównaniu do 60 tys. z I kw. 2008 roku, co stanowi spadek o 42 proc. (w połowie maja podamy własne szacunki). Kolejny argument dla inwestorów oczekujących słabych wyników po sektorze bankowym. Warto jednak pamiętać, że dziś banki udzielają kredytów z nawet dwu- i trzykrotnie wyższą marżą niż przed rokiem, co zacznie procentować po udrożnieniu rynku pieniężnego w Polsce.
Inwestorzy na GPW nie mieli w czwartek ochoty kupować tak odległej przyszłości - WIG20 ponownie odbił się od okolic 1800 pkt i zakończył sesję 1,2-proc. spadkiem. Indeksy małych i średnich spółek utrzymały się na plusie i inwestorzy naprawdę mogą zacząć wierzyć, że ich sytuacja jest niezależna od perturbacji w światowej gospodarce. Obroty nieco wzrosły - do 1,67 mld PLN na całym rynku. Całość zaczyna wyglądać na dystrybucję akcji pod istotnym poziomem oporu (strefa 1800-1900 pkt) przy akompaniamencie prasy otrąbiającej koniec bessy.

Z USA napłynęły mieszane dane - liczba rozpoczętych budów nowych domów spadła o 10,8 proc. (oczekiwano spadku o 7,4 proc.), a liczba pozwoleń na budowę spadła o 9 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.). Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 610 tys. (z 665 tys. przed tygodniem), ale liczba pobierających zasiłki stałe wzrosła do ponad 6 mln. Na osłodę inwestorzy otrzymali raport kwartalny JP Morgan - 2,14 mld dolarów zysku w I kwartale to o 20 proc. więcej niż oczekiwali analitycy. Jednak po wzrostowym otwarciu, indeksy giełd amerykańskich przeszły płytko na czerwoną stronę.

Wybierz kredyt hipoteczny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA