REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inwestorzy tracą odwagę

To, że spadki na warszawskim parkiecie utrzymują się drugi dzień z rzędu nie byłoby tak niepokojące, gdyby nie fakt, że były kontynuowane także po publikacji nieco lepszych danych gospodarczych i w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.

Produkcja przemysłowa w Polsce

Ekonomiści spodziewają się, że produkcja przemysłowa spadła w lutym o 16,6 proc., po tym jak w styczniu jej spadek wyniósł 14,9 proc. Ceny produkcji mogły wzrosnąć o 3,5 proc.

Czas na korektę wzrostów

Inwestorzy na naszym parkiecie postanowili jednak zrealizować zyski, jakie pojawiły się po kilkunastu dniach wzrostów. Spadki początkowo były niewielkie, jednak pod koniec dnia przecena przybrała na sile. Mimo, że giełda w Stanach Zjednoczonych zaczęła notowania dość optymistycznie.

Dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce

Ekonomiści ankietowani przez ISB spodziewają się, że wynagrodzenia mogły wzrosnąć o 5,0 proc., a zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 0,1 proc.

REKLAMA

Czy Fed wytoczy nowe działa

Dwudniowe posiedzenie Fed, które rozpocznie się we wtorek może okazać się przełomem w walce z kryzysem gospodarczym. W zakresie obniżania stóp już nic nie można zrobić, ponieważ są one w okolicach 0 proc.

Tydzień pod znakiem wygasających kontraktów

Na początku tygodnia poznamy dane z rynku nieruchomości w USA oraz indeks wskaźników wyprzedzający koniunkturę w Stanach. O zakończeniu tygodnia mogą przesądzić wygasające w piątek kontrakty.

Komentarz tygodniowy 9-14 marca

Wydarzeniem minionego tygodnia było obniżenie stóp procentowych Szwajcarii i zapowiedź interwencji SNB na rynku walutowym. Spowodowało to znaczne osłabienie franka wobec złotego. Sytuacja na rynku walutowym budzi duże zainteresowanie członków RPP.

Spokojny koniec tygodnia

Po kilku dniach obfitujących w emocje, szczególne jeśli chodzi o giełdy za oceanem, piątek był dla większości rynków dość spokojny. Takie ostudzenie nastrojów bardzo się inwestorom przyda.

REKLAMA

Tydzień pod znakiem franka

Miniony tydzień przyniósł wyraźną ulgę właścicielom kredytów denominowanych w walutach obcych. Obniżka stóp procentowych przez SNB i zapowiedź interwencji na rynku walutowym wpłynęły na znaczne obniżenie rat.

Giełdy pod presją złych wieści

Optymizm na giełdach gaśnie pod wpływem kolejnych fatalnych danych gospodarczych. Japońska gospodarka skurczyła się najbardziej od 36 lat. Produkcja przemysłowa w Niemczech zanotowała w styczniu spadek o 19,3 proc. w porównaniu do stycznia ubiegłego roku, najsilniejszy od 1991 r., czyli od zjednoczenia Niemiec.

Szwajcaria tnie stopy, spada frank i raty kredytów

Bank centralny Szwajcarii obniżył dziś stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Dla kredytobiorców jednak, dużo większe znacznie ma spadek kursu franka wywołany zapowiedziami banku centralnego dotyczącymi interwencji walutowych.

Słabe dane z Azji

Japoński PKB spadł w IV kwartale o 12,1 proc. licząc metodą annualizowaną lub o 3,2 proc. porównując wynik do III kwartału. To nieco mniej niż oczekiwali ekonomiści.

Świat nie uwierzył Ameryce

Paczka z euforią, przesłana we wtorek przez wujka z Ameryki, starczyła zaledwie na jeden dzień. Dziś szaleńcze wzrosty w Europie nie były już kontynuowane. Skorzystała z niej jeszcze częściowo, spóźniona Azja.

Rosną inwestycje w Chinach

Inwestycje "urbanistyczne" wzrosły w Chinach w lutym o 26,5 proc. - o 5 pkt proc. więcej niż spodziewali się tego ekonomiści. To może pomóc w utrzymaniu tempa wzrostu PKB.

Emocje nie są dobrym doradcą

Tak radykalna zmiana nastrojów na amerykańskim rynku akcji, jaką mogliśmy dziś obserwować i to z dość błahego powodu, nie może nastrajać zbyt optymistycznie.

Giełdy wciąż niespokojne

Inwestorzy wciąż patrzą z niepokojem na to, co będzie się działo na amerykańskiej giełdzie. Było to szczególnie mocno widoczne pod koniec dnia, gdy indeksy w Europie wiernie naśladowały ruchy wskaźników za oceanem.

Kryzys sprzyja inwestowaniu w złoto

Trwający popyt na złoto cieszy firmy, które zajmują się jego wydobyciem, przetwarzaniem i sprzedażą. Rekordowe zainteresowanie złotem to świetny okres dla całego grona firm, które na tym zyskują. Są wśród nich również krajowe podmioty, jak Mennica Polska, która zajmuje się m.in. produkcją sztabek złota oraz biciem monet. W dobie obecnego kryzysu ma ona pełne ręce roboty, co w dobie spadających zamówień w innych branżach może tylko cieszyć.

Tydzień pod znakiem inflacji

Kalendarium na ten tydzień nie przewiduje informacji, które mogłyby wstrząsnąć rynkiem. Choć kwestia inflacji zaczyna znów wracać i może stać się ważną wiadomością.

Komentarz tygodniowy 2-6 marca

Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane dotyczące wzrostu polskiej gospodarki i jego składowych. Polski produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w IV kw. 2008 roku o 2,9% r/r (kwartał wcześniej PKB rósł w tempie 4,8% r/r). O wzroście naszej gospodarki w IV kw 2008 decydował głównie popyt krajowy, który rósł w tempie 4.6% r/r.

Ameryka znów straszy giełdy

Nastroje na amerykańskich giełdach są fatalne. Kolejny w tym tygodniu, czwartkowy spadek tamtejszych indeksów o ponad 4 proc., pachniał wręcz słowem zaczynającym się na literę „k”, którego strach używać. Na szczęście reszta światowych rynków przestała się już tym tak bardzo przejmować. Piątek przyniósł trochę optymizmu i za oceanem i w Europie.

Dane z rynku pracy w USA

Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga uważają, że liczba miejsc pracy w USA mogła skurczyć się w lutym o 650 tys., a stopa bezrobocia wzrosła do 7,9 proc.

Chiny popsuły nastroje na giełdach

Liczne dane ekonomiczne ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych nie zrobiły dziś na rynkach takiego wrażenia, jak informacja o tym, że Chiny nie zwiększą pakietu wsparcia gospodarki. To zdecydowanie pogorszyło nastroje na rynkach.

Fundusze DWS zawiesiły umarzanie jednostek uczestnictwa

Trzy fundusze zarządzane przez DWS Polska TFI zawiesiły zbywanie i umarzanie jednostek uczestnictwa. To pierwszy taki przypadek w historii tej branży w Polsce. Choć dla klientów jest to sytuacja wielce dyskomfortowa, działanie to de facto podjęto bacząc na ich interesy.

Nowa era polityki monetarnej w Europie

Zakup rządowych obligacji za 75 mld funtów zadeklarowały władze monetarne Wielkiej Brytanii. Nie jest wykluczone, że ta suma ulegnie podwojeniu w ciągu następnego pół roku. Wszystko zależy od reakcji rynków i całej gospodarki na pierwszy zastrzyk gotówki.

Trudna decyzja EBC

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego dot. zmiany poziomu stóp procentowych w strefie euro tylko z pozoru wydaje się prosta. Jednak sytuacja europejskiej gospodarki może skłonić EBC do podjęcia radykalnych kroków.

Lepsze wieści sprzyjają wzrostom na giełdach

Wreszcie pojawiły się nieco bardziej pomyślne informacje makroekonomiczne. Indeks PMI mierzący koniunkturę w usługach w strefie euro spadł, ale mniej niż się spodziewano. Obniżył się również indeks wniosków o kredyt hipoteczny w USA, ale tempo jego spadku maleje.

Warszawa na czele giełdowej stawki

Nasza giełda była dziś niezaprzeczalnie liderem wzrostów w skali światowej. Oczywiście malkontenci będą ten fakt kontestować, twierdząc, że to tylko chwilowy wybryk natury i efekt spekulacyjnej gry kapitału nieznanego pochodzenia. Kapitału, który jeszcze kilka dni temu miał zupełnie inne zamiary i dążył do pogrążenia nas w giełdowym piekle.

Giełdowe tsunami na GPW nie dotarło

Potężne spadki indeksów w Stanach Zjednoczonych z poniedziałku, przekraczające grubo 4 proc., miały ograniczone oddziaływanie na parkiety w innych regionach świata. Tsunami miało charakter lokalny.Zdołało dotrzeć jedynie do Ameryki Południowej, powodując panikę na giełdach w Brazylii i Argentynie.

Stopy w Szwajcarii pozostaną niskie

PKB Szwajcarii spadł w IV kwartale o 0,3 proc., a wynik za III kwartał zrewidowano do minus 0,1 proc. Technicznie dwa kwartały spadku PKB z rzędu oznaczają recesję.

Niezłe dane z Polski

PKB w IV kwartale wzrósł o 2,9 proc., a nie o 2,8 proc. jak oczekiwali ekonomiści. Różnica niby niewielka, ale dane o gospodarce w innych krajach zwykle rozczarowują.

Inwestorzy docenili polską gospodarkę

Nie sprawdzają się na razie czarne scenariusze, kreślone w związku z fatalnym stanem amerykańskiej gospodarki i możliwością dużych spadków tamtejszych indeksów. Reakcja inwestorów na dane o skurczeniu się PKB aż o 6,2 proc. nie spowodowała trzęsienia ziemi, ani giełdowego krachu.

Komentarz tygodniowy 23-27 lutego

W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. do poziomu: stopa referencyjna 4,00% w skali rocznej; stopa lombardowa 5,50% w skali rocznej; stopa depozytowa 2,50% w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 4,25% w skali rocznej. Powodem obniżenia stóp procentowych były m.in.: obniżenie tempa wzrostu gospodarczego, kurs walutowy i prognozowany spadek inflacji.

Dalszych spadków nie da się uniknąć

Amerykański parkiet wciąż zachowuje się konsekwentnie – chce faktów, a nie nadziei. Dlatego w czwartek optymizm związany z większymi środkami budżetowymi przeznaczonymi na ratowanie sektora finansowego przegrał ostatecznie z pesymizmem, jaki niosły ze sobą dane gospodarcze.

Słabe dane z Japonii

Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w styczniu aż o 30,8 proc. w porównaniu do stycznia 2008 roku. W porównaniu do grudnia spadek wyniósł 10 proc.

Spadki indeksów powstrzymane

Na warszawskiej giełdzie nastroje inwestorów zdecydowanie się poprawiły. Pokaźny wzrost indeksów jest faktem, trudno jednak na tej podstawie wyciągać jakiekolwiek wnioski dotyczące zmiany dominującej tendencji. Na to jest zdecydowanie zbyt wcześnie.

PKO BP zarobił mniej od prognoz

Bank PKO BP zarobił w IV kwartale 548 mln zł - o 180 mln zł mniej niż spodziewali się tego analitycy ankietowani przez PAP. Saldo rezerw wzrosło do 577 mln zł.

Stopy procentowe w NBP ponownie najniżej w historii

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła – zgodnie z oczekiwaniami – stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Zadowoleni mogą być posiadacze kredytów złotowych. Oprocentowanie lokat ma szansę się utrzymać, obligacje mogą się wzmocnić.

Rekordowy spadek cen domów w USA

Spadły ponownie i ponownie wyznaczono rekordowe tempo tych spadków. Według indeksu S&P/CaseShiller ceny domów w USA w grudniu były o 18,5 proc. niższe niż przed rokiem.

Zwątpienie na rynkach

Oprócz emerging markets, praktycznie wszystkie rynki finansowe, potwierdziły ostatnio, że kontynuują bessę. W poniedziałek stało się tak z parkietem w USA, który spadł poniżej ubiegłorocznego minimum. Wcześniej uczyniły to między innymi nasza giełda, rynki europejskie (DJ Stoxx 600), czy rynek surowcowy (CRB).

Giełda nie może się zdecydować

Nastroje na warszawskim parkiecie były dzisiaj zmienne. Po bardzo dobrym początku przyszła przecena, następnie odreagowanie i na koniec znów spadek. Złoty za to konsekwentnie się umacniał. Aktywność inwestorów wyraźnie osłabła i być może to właśnie było przyczyną wahań indeksów giełdowych.

Odsuwa się perspektywa ożywienia w Europie

Mimo nadal sporych wahań nastrojów na warszawskim parkiecie na ostatnich sesjach i wyraźnych zmianach nastrojów z dnia na dzień, niewiele się zmienia obraz i perspektywy naszej giełdy.

W tym tygodniu decyzja RPP

W tym tygodniu najciekawsza dla nas może okazać się decyzja Rady Polityki Pieniężnej, ale także dane z rynku nieruchomości w USA, gdzie liczy się zahamowanie tempa spadku sprzedaży domów.

Komentarz tygodniowy 16-20 lutego

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w styczniu produkcja przemysłowa spadła o 14,9% r/r. Po oczyszczeniu z efektów sezonowych spadek produkcji oszacowano na 12,7% r/r i 5,8% w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Giełdowe szczęście trwało krótko

Dwa dni wzrostów musiały wystarczyć giełdowym inwestorom do odbudowania wiary w poprawę sytuacji. Koniec tygodnia odebrał im nadzieję na bardziej trwałą zwyżkę. Powodem są wciąż złe wieści dotyczące gospodarki światowej i europejskiej, których końca nie widać.

Rodzaje inwestycji

Inwestycje można klasyfikować ze względu na bardzo różnorodne kryteria, np. przedmiot inwestycji, podmiot dokonujący inwestycji, horyzont czasowy, skomplikowanie inwestycji itd.

Rząd chce spłacać kredyty hipoteczne

Produkcja przemysłowa spadła bardziej niż oczekiwano, bo o 14,9 proc. (spodziewano się spadku o 12,6 proc.). Ale spadek wyrównany sezonowo wyniósł 12,7 proc.

Wciąż dużo złych wiadomości

Mimo dużego wzrostu notowań w czwartek, niewiele nowego wniosła ta sesja do obrazu rynku. Odbicie było praktycznie przesądzone, po tym, jak pojawił się popyt na akcje w II połowie środowej sesji.

Free float

Free float (akcje w wolnym obrocie) spółki publicznej – określa liczbę akcji w spółki będących w posiadaniu drobnych inwestorów (poniżej 5 proc. kapitału akcyjnego).

Explorer – nowy produkt NWAI

New World Alternative Investments przedstawił nowy produkt strukturyzowany, bazujący na zależnościach ekonomicznych w gospodarkach wschodzących: Brazylii, Indiach i Chinach, a także na potencjale sektora energii alternatywnej.

Poprawa na krótko?

Trudno oczekiwać innego biegu zdarzeń na dzisiejszej sesji, jak dalsze próby odrabiania strat na naszym parkiecie. Sprzyjają temu bardzo wysokie obroty wczoraj, jak również poprawa nastrojów na światowych rynkach oraz duże umocnienie złotego.

REKLAMA