REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 2-6 marca

Adam Wisniewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane dotyczące wzrostu polskiej gospodarki i jego składowych. Polski produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w IV kw. 2008 roku o 2,9% r/r (kwartał wcześniej PKB rósł w tempie 4,8% r/r). O wzroście naszej gospodarki w IV kw 2008 decydował głównie popyt krajowy, który rósł w tempie 4.6% r/r.

REKLAMA

Analizując popyt krajowy zauważamy, iż spożycie indywidualne rosło w tempie 5.2% r/r a dynamika inwestycji ukształtowała się na poziomie 3.5% r/r. Negatywnie na PKB oddziaływał ujemny (-0.9%) eksport netto (eksport pomniejszony o import), który był konsekwencją silniejszego spadku eksportu (-2.6%r/r) niż importu (-0.3%r/r).

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przedstawiło szacunek inflacji w lutym. Prognozy resortu zakładają wzrost inflacji do 3,4% w lutym (w styczniu było to 3,1% r/r). Przyjęto jednocześnie, że inflacja w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,7%. W lutym o inflacji decydować miały głównie podwyżka cen paliw oraz wzrosty cen energii elektrycznej.
W lutym sprzedaż samochodów wzrosła w ujęciu rocznym o 7,2% i 13,3% w ujęciu miesięcznym. Wzrost sprzedaży aut tłumaczony jest zakupami cudzoziemców, a zwłaszcza reeksportem samochodów do Niemiec, gdzie funkcjonuje już ulga 2500 euro od zakupu nowego samochodu, bez względu na miejsce zakupu samochodu. Dodatkowym czynnikiem napędzającym to zjawisko jest osłabienie się złotego wobec euro.

Resort finansów ogłosił, że deficyt budżetu po lutym wyniósł około 5,5 mld zł. Stanowi to 30% całorocznego planu. Na deficyt złożyły się wyższe wydatki ze względu na przesunięcie z poprzednich miesięcy, wcześniejsze wypłaty premii w sektorze publicznym, wyższa składkę do UE oraz wyższe koszty obsługi długu spowodowane spadkiem wartosci złotego.

Jednocześnie, w lutym doszło do znacznego obniżenia dynamiki dochodów budżetowych, które okazały się niższe od planu o 2,2 mld zł. Minister Rostowski nie wyklucza nowelizacji ustawy budżetowej w połowie roku.

REKLAMA

W pesymistycznym wariancie wzrostu gospodarczego, przedstawionym w styczniu przez rząd, na poziomie 1,7%, dochody budżetu państwa mogą być niższe w 2009 roku o blisko 17,4 mld zł, co wynikałoby z obniżenia prognozy dochodów podatkowych o ponad 18 mld zł i równoczesnego zwiększenia prognozy dochodów niepodatkowych.
Premier Tusk w ubiegłym tygodniu oznajmił, że data przyjęcia przez Polskę euro nie jest dogmatem dla rządu lecz jest nim zgoda w Polsce. Z. Chlebowski z tej samej partii, powiedział, że rozchwianie na rynku walutowym może uniemożliwić przystąpienie Polski do mechanizmu ERM2 na przełomie maja i czerwca. Jeżeli taka sytuacja się utrzyma, kolejna tura rozmów odbędzie się w październiku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem prezydent Kaczyński twierdzi, że wejście Polski do strefy euro w latach 2012-2013 jest nierealne. Doradca ekonomiczny prezydenta A. Glapiński uważa, że rok 2015 to jest pierwsza technicznie możliwa data. W jego ocenie zawirowania na rynkach finansowych mogą potrwać około 2 lata i w tym okresie Polska nie powinna przystępować do systemu ERM-2, tym bardziej, że w tym okresie może nie spełniać wszystkich kryteriów z Maastricht. Dodał on także, że obecnie priorytetem dla rządu powinno być bronienie miejsc pracy i wspomaganie małych i średnich przedsiębiorstw poprzez przyspieszoną amortyzację i wydłużone okresy rozliczania się z podatków.

Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), J.Czekaj powiedział, że RPP nie chce dopuścić do dalszego osłabienia się złotego, ponieważ wpływa to na wzrost inflacji. Oznacza to, że obecny cykl obniżek stóp procentowych może tracić impet. Inny członek RPP, M. Pietrewicz, twierdzi, że władze monetarne powinny obniżyć stopy jeszcze raz bądź dwa razy a następnie przejść do neutralnej polityki.

Prezes NBP, S.Skrzypek, powiedział zaś, że RPP znajduje się w fazie łagodzenia polityki monetarnej i wciąż widać przestrzeń do obniżki stóp. Oczekiwania rynku zaczynają być spolaryzowane. Notowania instrumentów finansowych wskazują na 50% prawdopodobieństwo obniżki stóp o 25 punktów bazowych (0,25%) oraz takie same szanse na pozostawienie stóp bez zmian na najbliższym posiedzeniu RPP (25 marca).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA