REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 2-6 marca

Adam Wiśniewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane dotyczące wzrostu polskiej gospodarki i jego składowych. Polski produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w IV kw. 2008 roku o 2,9% r/r (kwartał wcześniej PKB rósł w tempie 4,8% r/r). O wzroście naszej gospodarki w IV kw 2008 decydował głównie popyt krajowy, który rósł w tempie 4.6% r/r.

REKLAMA

Analizując popyt krajowy zauważamy, iż spożycie indywidualne rosło w tempie 5.2% r/r a dynamika inwestycji ukształtowała się na poziomie 3.5% r/r. Negatywnie na PKB oddziaływał ujemny (-0.9%) eksport netto (eksport pomniejszony o import), który był konsekwencją silniejszego spadku eksportu (-2.6%r/r) niż importu (-0.3%r/r).

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przedstawiło szacunek inflacji w lutym. Prognozy resortu zakładają wzrost inflacji do 3,4% w lutym (w styczniu było to 3,1% r/r). Przyjęto jednocześnie, że inflacja w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,7%. W lutym o inflacji decydować miały głównie podwyżka cen paliw oraz wzrosty cen energii elektrycznej.
W lutym sprzedaż samochodów wzrosła w ujęciu rocznym o 7,2% i 13,3% w ujęciu miesięcznym. Wzrost sprzedaży aut tłumaczony jest zakupami cudzoziemców, a zwłaszcza reeksportem samochodów do Niemiec, gdzie funkcjonuje już ulga 2500 euro od zakupu nowego samochodu, bez względu na miejsce zakupu samochodu. Dodatkowym czynnikiem napędzającym to zjawisko jest osłabienie się złotego wobec euro.

Resort finansów ogłosił, że deficyt budżetu po lutym wyniósł około 5,5 mld zł. Stanowi to 30% całorocznego planu. Na deficyt złożyły się wyższe wydatki ze względu na przesunięcie z poprzednich miesięcy, wcześniejsze wypłaty premii w sektorze publicznym, wyższa składkę do UE oraz wyższe koszty obsługi długu spowodowane spadkiem wartosci złotego.

Jednocześnie, w lutym doszło do znacznego obniżenia dynamiki dochodów budżetowych, które okazały się niższe od planu o 2,2 mld zł. Minister Rostowski nie wyklucza nowelizacji ustawy budżetowej w połowie roku.

REKLAMA

W pesymistycznym wariancie wzrostu gospodarczego, przedstawionym w styczniu przez rząd, na poziomie 1,7%, dochody budżetu państwa mogą być niższe w 2009 roku o blisko 17,4 mld zł, co wynikałoby z obniżenia prognozy dochodów podatkowych o ponad 18 mld zł i równoczesnego zwiększenia prognozy dochodów niepodatkowych.
Premier Tusk w ubiegłym tygodniu oznajmił, że data przyjęcia przez Polskę euro nie jest dogmatem dla rządu lecz jest nim zgoda w Polsce. Z. Chlebowski z tej samej partii, powiedział, że rozchwianie na rynku walutowym może uniemożliwić przystąpienie Polski do mechanizmu ERM2 na przełomie maja i czerwca. Jeżeli taka sytuacja się utrzyma, kolejna tura rozmów odbędzie się w październiku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem prezydent Kaczyński twierdzi, że wejście Polski do strefy euro w latach 2012-2013 jest nierealne. Doradca ekonomiczny prezydenta A. Glapiński uważa, że rok 2015 to jest pierwsza technicznie możliwa data. W jego ocenie zawirowania na rynkach finansowych mogą potrwać około 2 lata i w tym okresie Polska nie powinna przystępować do systemu ERM-2, tym bardziej, że w tym okresie może nie spełniać wszystkich kryteriów z Maastricht. Dodał on także, że obecnie priorytetem dla rządu powinno być bronienie miejsc pracy i wspomaganie małych i średnich przedsiębiorstw poprzez przyspieszoną amortyzację i wydłużone okresy rozliczania się z podatków.

Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), J.Czekaj powiedział, że RPP nie chce dopuścić do dalszego osłabienia się złotego, ponieważ wpływa to na wzrost inflacji. Oznacza to, że obecny cykl obniżek stóp procentowych może tracić impet. Inny członek RPP, M. Pietrewicz, twierdzi, że władze monetarne powinny obniżyć stopy jeszcze raz bądź dwa razy a następnie przejść do neutralnej polityki.

Prezes NBP, S.Skrzypek, powiedział zaś, że RPP znajduje się w fazie łagodzenia polityki monetarnej i wciąż widać przestrzeń do obniżki stóp. Oczekiwania rynku zaczynają być spolaryzowane. Notowania instrumentów finansowych wskazują na 50% prawdopodobieństwo obniżki stóp o 25 punktów bazowych (0,25%) oraz takie same szanse na pozostawienie stóp bez zmian na najbliższym posiedzeniu RPP (25 marca).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA