REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 9-14 marca

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wydarzeniem minionego tygodnia było obniżenie stóp procentowych Szwajcarii i zapowiedź interwencji SNB na rynku walutowym. Spowodowało to znaczne osłabienie franka wobec złotego. Sytuacja na rynku walutowym budzi duże zainteresowanie członków RPP.

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło szacunki stopy rejestrowanego bezrobocia w lutym. Stopa bezrobocia wzrosła w lutym do 10,9% z 10,5% w styczniu. Wzrost natężenia bezrobocia w końcu lutego 2009 r. w porównaniu do stanu z końca stycznia br. odnotowano we wszystkich województwach. W liczbach bezwzględnych liczba bezrobotnych zwiększyła się z poziomu 1634,4 tys. osób w końcu stycznia 2009 r. do 1719,1 tys. osób w końcu lutego 2009 r.

REKLAMA

Wzrost liczby bezrobotnych w ciągu ostatniego miesiąca wyniósł 84,6 tys. osób, tj. 5,2% w stosunku do stycznia 2009. Liczba bezrobotnych w lutym w porównaniu do stycznia zwiększyła się po raz pierwszy od pięciu lat. Równocześnie odnotowany został najwyższy bezwzględny i względny wzrost bezrobocia w porównaniu do analogicznych okresów analizując dane od 2000 roku. Słabnąca gospodarka oraz presja na cięcia kosztów w przedsiębiorstwach powodują, że w kolejnych miesiącach redukcje zatrudnienia będą kontynuowane. Trudno zatem spodziewać się polepszenia sytuacji na rynku pracy w najbliższych kwartałach.

REKLAMA

Krajowa Izba Gospodarcza przeprowadziła badania, z których wynika, iż coraz więcej przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju i jej negatywnego wpływu na prowadzenie biznesu. 86,9 proc. badanych firm odczuwa negatywne skutki kryzysu gospodarczego. W porównaniu z poprzednimi badaniami, z grudnia 2008 roku, odsetek ten wzrósł o 6,9 proc. Coraz więcej firm skarży się także na nieustabilizowany kurs złotego. Problem ten dotyczy 71,9 proc. polskich przedsiębiorców wobec 56,7 proc. w grudniu 2008. Badanie nastrojów przedsiębiorców zostało przeprowadzone od 10 do 20 lutego 2009 r. i wzięło w nim udział 160 firm, głównie małych i średnich przedsiębiorstw. Kolejne takie badanie planowane jest na maj 2009 roku.

W opinii resortu finansów, obecne uwarunkowania rynkowe utrudniają przystąpienie Polski do mechanizmu kursowego ERM2. Bycie w tym mechanizmie wiąże się obecnie z ryzykiem zwiększonych wahań waluty. Rząd nie wyklucza wejścia do mechanizmu ERM2 w pierwszej połowie tego roku, o ile uspokoi się sytuacja na globalnych rynkach finansowych. Nie powinno rzutować to na przygotowania do wejścia do strefy euro.
Sytuacje na rynku walutowym bacznie obserwują członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Zdaniem jednego z nich, J. Czekaja, słabszy złoty może oddziaływać w kierunku wzrostu inflacji, a ocena sytuacji gospodarczej kraju może nie dać podstaw do dalszych obniżek stóp procentowych.

Podczas marcowego posiedzenia Rada będzie zwracała uwagę przede wszystkim na wyniki produkcji przemysłowej w lutym i kurs złotego. W dalszej kolejności będą brane pod uwagę dane o zatrudnieniu i płacach, sprzedaży detalicznej i informacje o inflacji. RPP nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, jaki poziom stóp procentowych dałby pożądany kurs złotego. Władze monetarne decydując się na zmiany stóp, obserwuje też jak kształtuje się kurs walutowy, bo to są dwa komponenty, które się uzupełniają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O restrykcyjności polityki pieniężnej decydują stopy i kurs. Jeżeli jeden z tych komponentów działa w kierunku poluzowania polityki pieniężnej, to miejsca na luzowanie drugiego jest mniej. Dziś osłabianie kursu złotego ogranicza możliwości obniżek stóp, bo ogólny wskaźnik restrykcyjności polityki pieniężnej spada. Gdyby euro kosztowało około 4 zł, to stopy mogły by być nadal znacząco obniżane. Obecnie złoty wydaje się być zbyt słaby, porównując do jego wartości wynikającej z fundamentów gospodarki.

Spowolnienie gospodarcze skutkuje ograniczeniem wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw i redukcjami załóg. Ograniczenia zatrudnienia pogarszają sytuacje na rynku pracy, która, niewątpliwie, przełoży się ograniczenie konsumpcji. Wszystko to będzie miało swój negatywny wpływ na stronę dochodową budżetu państwa. Szacuje się, że ubytek dochodów budżetu może oscylować wokół 25 mld zł. Wkrótce może to być główny problem polityki gospodarczej naszego kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  REKLAMA

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA