REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 16–21 marca

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów prognozuje, że realny wzrost gospodarczy w I kwartale 2009 roku wyniesie 1,5-2,0% Wzrost gospodarki generować mają usługi, budownictwo oraz popyt konsumpcyjny.

Według resortu finansów bardziej wyraźnego odbicia gospodarczego można spodziewać się w drugiej połowie roku za sprawą poprawy, a przynajmniej ustabilizowania sytuacji w krajach Unii Europejskiej. Witalności ma nabrać polski eksport. Będzie to efekt odbudowywanie się popytu u naszych zagranicznych partnerów oraz skutek, korzystnego dla eksporterów, osłabienia się złotego. Dodatkowo, można oczekiwać pozytywnego efektu bazy, czyli statystycznego skutku niskiego poziomu, do którego będziemy się porównywać.

REKLAMA

REKLAMA

Po dwóch miesiącach 2009 roku deficyt budżetowy wyniósł 29% kwoty zaplanowanej na cały rok. Dochody budżetu państwa wyniosły 46,7 mld zł, (15,4% planu). Wydatki wzrosły do 52,0 mld zł (16,2% planu). Dochody po lutym są o 7,6% wyższe niż w lutym rok temu.

Na rynku pracy, w lutym zatrudnienie spadło o 22 tys., co oznacza ujemną roczną dynamikę na poziomie -0,2%. Spadła również dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Jest ona nadal pozytywna, jednak wyniosła już tylko 5,1% r/r, po 8,1% r/r zanotowanych w styczniu.

REKLAMA

W lutym produkcja przemysłowa spadła o 14,3% w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego i wzrosła o 2,7% w porównaniu do stycznia 2009. Wzrost w ujęciu miesięcznym jest marnym pocieszeniem gdyż poziom styczniowej produkcji przemysłu można uznać za dramatyczny. Trudno byłoby powtórzyć tak słabą dynamikę w kolejnym miesiącu. Spadek odnotowano w 25 z 34 sekcji. Dynamika produkcji w przetwórstwie przemysłowym wyniosła -14.4% r/r. Tempo wzrostu produkcji budowlanej wyniosło +1.9% r/r. Najgłębsze spadki produkcji zanotowano w produkcji metali, samochodów, górnictwie i wyrobów z gumy. Dane dotyczące produkcji przemysłowej i budowlanej wpisują się w pesymistyczne statystyki handlu zagranicznego gdzie spadł zarówno eksport jak i import, odpowiednio, o 25,2% r/r i 26,6% r/r.

Zaskoczeniem okazała się, wyraźnie wyższa od oczekiwań, dynamika cen producenta, mierzona indeksem PPI (Producer Price Index), która wyniosła w lutym aż 5.4% r/r. Tak znaczny wzrost inflacji PPI może wynikać z wzrostu cen energii oraz znacznego osłabienia się polskiej waluty, która podwyższyła ceny importowanych komponentów produkcyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W lutym wzrósł także roczny wskaźnik inflacji konsumenta CPI (Consumer Price Index), który wzrósł do 3,3%. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny konsumenta wzrosły o 0,9%, co, przede wszystkim, było spowodowane wzrostem cen kontrolowanych (energia), wzrostem cen paliw i wzrostem cen usług (zdrowie, użytkowanie mieszkania, rekreacja).

Nieoczekiwanie wysoki wzrost cen PPI oraz miesięczna dynamika indeksu CPI przesunęły oczekiwania rynku na obniżkę stóp procentowych z marcowego na kwietniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Z notowań instrumentów finansowych można wyczytać jedynie 50% szans na obniżkę ceny pieniądza na najbliższym posiedzeniu RPP, 25 marca.

Mimo szeregu obniżek stóp procentowych i działań banku centralnego wspierających płynność sektora finansowego, instytucje finansowe, w obawie przed kryzysem, nie są skłonne do podejmowania ryzyka. Uwagę na to zwraca S. Skrzypek, prezes NBP. Widzi on sprzeczność w tym, że płynność, którą dostarcza na rynek bank centralny, natychmiast do NBP wraca. Dlatego istnieje obawa, że instrumenty wspierające płynność sektora bankowego, np. obniżenie stopy depozytowej do 0% czy redukcja rezerwy obowiązkowej mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, a stworzyć jeszcze większy problem nadpłynności, który w konsekwencji może doprowadzić do osłabienia naszego pieniądza i do utraty kontroli nad stopami procentowymi.

Członek RPP, A.Wojtyna twierdzi, że z pole manewru do dalszych obniżek stóp procentowych jest ograniczone dopóki umocnienie złotego nie będzie wyraźniejsze. Uważa on, że zakres decyzji waha się między pozostawieniem stóp na niezmienionym poziomie a obniżką o 25 pkt. bazowych. Zdaniem Wojtyny rząd powinien jak najszybciej przedstawić zaktualizowaną ścieżkę do euro, przy czym kluczowa jest zgoda polityczna a zmiana konstytucji powinna nastąpić przed wejściem do systemu ERM2. Dodał, że trzeba być ostrożnym jeśli chodzi o kwestię obniżek stopy depozytowej i stopy rezerw obowiązkowych. Tymczasem pełnomocnik rządu do spraw przyjęcia euro, L. Kotecki uważa, że porozumienie sił politycznych i stabilizacja na rynkach finansowych, to niezbędne warunki do tego, by Polska mogła bezpiecznie przystąpić do mechanizmu ERM2. Kotecki powtórzył, że „zmiana konstytucji przed wejściem do ERM2 nie jest konieczna, co pokazuje przykład wielu krajów, które drogę do euro już przeszły, ale jej zmiana lub perspektywa zmiany lub inna forma zgody politycznej na euro spowodowałaby stabilizację kursu, ułatwiającą wejście do mechanizmu ERM2 i bezpieczne w nim przebywanie. Także premier Tusk potwierdził, że ewentualne wejście do systemu ERM2 nie wymaga zmiany konstytucji ale pojawia się dylemat o samo wejście do Unii Monetarnej. Premier zaznaczył, że celem jest uzyskanie powszechnej zgody politycznej na wejście do strefy euro, co wsparłoby opinię o Polsce wśród partnerów europejskich.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA