REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 16–21 marca

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów prognozuje, że realny wzrost gospodarczy w I kwartale 2009 roku wyniesie 1,5-2,0% Wzrost gospodarki generować mają usługi, budownictwo oraz popyt konsumpcyjny.

Według resortu finansów bardziej wyraźnego odbicia gospodarczego można spodziewać się w drugiej połowie roku za sprawą poprawy, a przynajmniej ustabilizowania sytuacji w krajach Unii Europejskiej. Witalności ma nabrać polski eksport. Będzie to efekt odbudowywanie się popytu u naszych zagranicznych partnerów oraz skutek, korzystnego dla eksporterów, osłabienia się złotego. Dodatkowo, można oczekiwać pozytywnego efektu bazy, czyli statystycznego skutku niskiego poziomu, do którego będziemy się porównywać.

REKLAMA

REKLAMA

Po dwóch miesiącach 2009 roku deficyt budżetowy wyniósł 29% kwoty zaplanowanej na cały rok. Dochody budżetu państwa wyniosły 46,7 mld zł, (15,4% planu). Wydatki wzrosły do 52,0 mld zł (16,2% planu). Dochody po lutym są o 7,6% wyższe niż w lutym rok temu.

Na rynku pracy, w lutym zatrudnienie spadło o 22 tys., co oznacza ujemną roczną dynamikę na poziomie -0,2%. Spadła również dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Jest ona nadal pozytywna, jednak wyniosła już tylko 5,1% r/r, po 8,1% r/r zanotowanych w styczniu.

REKLAMA

W lutym produkcja przemysłowa spadła o 14,3% w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego i wzrosła o 2,7% w porównaniu do stycznia 2009. Wzrost w ujęciu miesięcznym jest marnym pocieszeniem gdyż poziom styczniowej produkcji przemysłu można uznać za dramatyczny. Trudno byłoby powtórzyć tak słabą dynamikę w kolejnym miesiącu. Spadek odnotowano w 25 z 34 sekcji. Dynamika produkcji w przetwórstwie przemysłowym wyniosła -14.4% r/r. Tempo wzrostu produkcji budowlanej wyniosło +1.9% r/r. Najgłębsze spadki produkcji zanotowano w produkcji metali, samochodów, górnictwie i wyrobów z gumy. Dane dotyczące produkcji przemysłowej i budowlanej wpisują się w pesymistyczne statystyki handlu zagranicznego gdzie spadł zarówno eksport jak i import, odpowiednio, o 25,2% r/r i 26,6% r/r.

Zaskoczeniem okazała się, wyraźnie wyższa od oczekiwań, dynamika cen producenta, mierzona indeksem PPI (Producer Price Index), która wyniosła w lutym aż 5.4% r/r. Tak znaczny wzrost inflacji PPI może wynikać z wzrostu cen energii oraz znacznego osłabienia się polskiej waluty, która podwyższyła ceny importowanych komponentów produkcyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W lutym wzrósł także roczny wskaźnik inflacji konsumenta CPI (Consumer Price Index), który wzrósł do 3,3%. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny konsumenta wzrosły o 0,9%, co, przede wszystkim, było spowodowane wzrostem cen kontrolowanych (energia), wzrostem cen paliw i wzrostem cen usług (zdrowie, użytkowanie mieszkania, rekreacja).

Nieoczekiwanie wysoki wzrost cen PPI oraz miesięczna dynamika indeksu CPI przesunęły oczekiwania rynku na obniżkę stóp procentowych z marcowego na kwietniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Z notowań instrumentów finansowych można wyczytać jedynie 50% szans na obniżkę ceny pieniądza na najbliższym posiedzeniu RPP, 25 marca.

Mimo szeregu obniżek stóp procentowych i działań banku centralnego wspierających płynność sektora finansowego, instytucje finansowe, w obawie przed kryzysem, nie są skłonne do podejmowania ryzyka. Uwagę na to zwraca S. Skrzypek, prezes NBP. Widzi on sprzeczność w tym, że płynność, którą dostarcza na rynek bank centralny, natychmiast do NBP wraca. Dlatego istnieje obawa, że instrumenty wspierające płynność sektora bankowego, np. obniżenie stopy depozytowej do 0% czy redukcja rezerwy obowiązkowej mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, a stworzyć jeszcze większy problem nadpłynności, który w konsekwencji może doprowadzić do osłabienia naszego pieniądza i do utraty kontroli nad stopami procentowymi.

Członek RPP, A.Wojtyna twierdzi, że z pole manewru do dalszych obniżek stóp procentowych jest ograniczone dopóki umocnienie złotego nie będzie wyraźniejsze. Uważa on, że zakres decyzji waha się między pozostawieniem stóp na niezmienionym poziomie a obniżką o 25 pkt. bazowych. Zdaniem Wojtyny rząd powinien jak najszybciej przedstawić zaktualizowaną ścieżkę do euro, przy czym kluczowa jest zgoda polityczna a zmiana konstytucji powinna nastąpić przed wejściem do systemu ERM2. Dodał, że trzeba być ostrożnym jeśli chodzi o kwestię obniżek stopy depozytowej i stopy rezerw obowiązkowych. Tymczasem pełnomocnik rządu do spraw przyjęcia euro, L. Kotecki uważa, że porozumienie sił politycznych i stabilizacja na rynkach finansowych, to niezbędne warunki do tego, by Polska mogła bezpiecznie przystąpić do mechanizmu ERM2. Kotecki powtórzył, że „zmiana konstytucji przed wejściem do ERM2 nie jest konieczna, co pokazuje przykład wielu krajów, które drogę do euro już przeszły, ale jej zmiana lub perspektywa zmiany lub inna forma zgody politycznej na euro spowodowałaby stabilizację kursu, ułatwiającą wejście do mechanizmu ERM2 i bezpieczne w nim przebywanie. Także premier Tusk potwierdził, że ewentualne wejście do systemu ERM2 nie wymaga zmiany konstytucji ale pojawia się dylemat o samo wejście do Unii Monetarnej. Premier zaznaczył, że celem jest uzyskanie powszechnej zgody politycznej na wejście do strefy euro, co wsparłoby opinię o Polsce wśród partnerów europejskich.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA