REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 23-28 marca

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Największym wydarzeniem ubiegłego tygodnia dla rynków finansowych i gospodarki była obniżka stóp procentowych przez władze monetarne.

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz piąty z rzędu obniżyła wszystkie stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Stopy procentowe banku centralnego są teraz na najniższym poziomie w historii; stopa referencyjna wynosi 3,75%, stopa depozytowa 2,25%, stopa lombardowa 5,25%, a stopa redyskonta weksli 4,00%. Kluczowymi czynnikami, które wpłynęły na decyzję RPP było obniżenie się dynamiki wzrostu gospodarki narodowej w IV kw. 2008 r., słabe comiesięczne dane o produkcji przemysłowej, eksporcie oraz sprzedaży detalicznej. Zwłaszcza ta ostatnia zaskoczyła negatywnie obserwatorów życia gospodarczego.

REKLAMA

Sprzedaż detaliczna spadła w lutym o 1,6% w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Lutowy odczyt pokazał pierwszy od czterech lat spadek wskaźnika sprzedaży detalicznej, który powstał za sprawą silnego spadku sprzedaży samochodów (-12,3% r/r), sprzedaży w kategorii pozostałe (-7,5% r/r) oraz marginalnych wzrostów w kategorii sprzedaż żywności (2% r/r), mebli, RTV i AGD, które nie były w stanie zrekompensować spadków dwóch pierwszych komponentów.

REKLAMA

Niemal wszystkie dane ze sfery realnej od początku 2009 r. potwierdzają, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulega osłabieniu. Znaczące spowolnienie wzrostu gospodarczego spowodowane recesją u głównych partnerów handlowych Polski obejmuje kolejne sektory gospodarki. Nieustannie do spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego przyczynia się utrudniony dostęp do kredytu wynikający ze zwiększonej awersji do ryzyka i znacznego zaostrzenia warunków kredytowych przez banki. Znaczenia nabiera także konsekwentne pogarszanie się nastrojów podmiotów gospodarczych i konsumentów, potwierdzane badaniami GUS i innych ośrodków analitycznych. W ogólny trend wytracania witalności przez gospodarkę wpisują się także słabe dane z rynku pracy (spadek zatrudnienia, wzrost bezrobocia i spadek dynamiki wynagrodzeń).

Cały cykl mizernych danych powoduje, że słabnie presja inflacyjna. Roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w Polsce wzrosło w lutym 2009 r. do 3,3%. Oznacza to, iż inflacja konsumenta - CPI znajduje się w obszarze akceptowalnym przez RPP; jest poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonej na poziomie 3,5%. Rada zauważa, że motorami wzrostu inflacji są podwyżki cen paliw oraz wzrost cen nośników energii i usług związanych z użytkowaniem mieszkania. W ocenie Rady w najbliższych miesiącach inflacja prawdopodobnie utrzyma się przejściowo na podwyższonym poziomie głównie ze względu na dotychczasowy wzrost cen regulowanych, w tym przede wszystkim cen nośników energii. W średnim okresie recesja w gospodarce światowej przyczyniająca się do spowolnienia krajowego wzrostu gospodarczego będzie ograniczać presję inflacyjną w Polsce.

Rada oceniła prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu i podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Jak oznajmiła Rada, łagodzenie parametrów polityki pieniężnej sprzyja powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu, co w średnim okresie sprzyja realizacji celu inflacyjnego. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego, inflacji i sytuacji na rynkach finansowych w Polsce i na świecie oraz informacje dotyczące kształtowania się kursu złotego. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 29 kwietnia. Na obecny moment rynek wycenia, że zarówno prawdopodobieństwo pozostawienia stóp bez zmian jak i obniżki o 25 punktów bazowych wynoszą po 50%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynnikiem sprzyjającym łagodzeniu polityki pieniężnej może być zachowanie dyscypliny sektora finansów publicznych. Resort finansów oszacował, że deficyt budżetowy po marcu osiągnie 67,7% planu budżetowego na 2009 rok (12,3 mld zł). Deficyt będzie rósł do kwietnia, później ustabilizuje się. Prognozy deficytu budżetowego względem planu wynoszą na czerwiec, wrzesień i listopad odpowiednio 92,9%, 75,0% i 80,4% planu. Budżet państwa w tym roku będzie realizowany w oparciu o prognozy makroekonomiczne, zakładające wzrost PKB na poziomie 1,7%, zaś inflację średnioroczną na 1,9%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA