REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 23-28 marca

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Największym wydarzeniem ubiegłego tygodnia dla rynków finansowych i gospodarki była obniżka stóp procentowych przez władze monetarne.

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz piąty z rzędu obniżyła wszystkie stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Stopy procentowe banku centralnego są teraz na najniższym poziomie w historii; stopa referencyjna wynosi 3,75%, stopa depozytowa 2,25%, stopa lombardowa 5,25%, a stopa redyskonta weksli 4,00%. Kluczowymi czynnikami, które wpłynęły na decyzję RPP było obniżenie się dynamiki wzrostu gospodarki narodowej w IV kw. 2008 r., słabe comiesięczne dane o produkcji przemysłowej, eksporcie oraz sprzedaży detalicznej. Zwłaszcza ta ostatnia zaskoczyła negatywnie obserwatorów życia gospodarczego.

REKLAMA

Sprzedaż detaliczna spadła w lutym o 1,6% w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Lutowy odczyt pokazał pierwszy od czterech lat spadek wskaźnika sprzedaży detalicznej, który powstał za sprawą silnego spadku sprzedaży samochodów (-12,3% r/r), sprzedaży w kategorii pozostałe (-7,5% r/r) oraz marginalnych wzrostów w kategorii sprzedaż żywności (2% r/r), mebli, RTV i AGD, które nie były w stanie zrekompensować spadków dwóch pierwszych komponentów.

REKLAMA

Niemal wszystkie dane ze sfery realnej od początku 2009 r. potwierdzają, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulega osłabieniu. Znaczące spowolnienie wzrostu gospodarczego spowodowane recesją u głównych partnerów handlowych Polski obejmuje kolejne sektory gospodarki. Nieustannie do spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego przyczynia się utrudniony dostęp do kredytu wynikający ze zwiększonej awersji do ryzyka i znacznego zaostrzenia warunków kredytowych przez banki. Znaczenia nabiera także konsekwentne pogarszanie się nastrojów podmiotów gospodarczych i konsumentów, potwierdzane badaniami GUS i innych ośrodków analitycznych. W ogólny trend wytracania witalności przez gospodarkę wpisują się także słabe dane z rynku pracy (spadek zatrudnienia, wzrost bezrobocia i spadek dynamiki wynagrodzeń).

Cały cykl mizernych danych powoduje, że słabnie presja inflacyjna. Roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w Polsce wzrosło w lutym 2009 r. do 3,3%. Oznacza to, iż inflacja konsumenta - CPI znajduje się w obszarze akceptowalnym przez RPP; jest poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonej na poziomie 3,5%. Rada zauważa, że motorami wzrostu inflacji są podwyżki cen paliw oraz wzrost cen nośników energii i usług związanych z użytkowaniem mieszkania. W ocenie Rady w najbliższych miesiącach inflacja prawdopodobnie utrzyma się przejściowo na podwyższonym poziomie głównie ze względu na dotychczasowy wzrost cen regulowanych, w tym przede wszystkim cen nośników energii. W średnim okresie recesja w gospodarce światowej przyczyniająca się do spowolnienia krajowego wzrostu gospodarczego będzie ograniczać presję inflacyjną w Polsce.

Rada oceniła prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu i podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Jak oznajmiła Rada, łagodzenie parametrów polityki pieniężnej sprzyja powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu, co w średnim okresie sprzyja realizacji celu inflacyjnego. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego, inflacji i sytuacji na rynkach finansowych w Polsce i na świecie oraz informacje dotyczące kształtowania się kursu złotego. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 29 kwietnia. Na obecny moment rynek wycenia, że zarówno prawdopodobieństwo pozostawienia stóp bez zmian jak i obniżki o 25 punktów bazowych wynoszą po 50%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynnikiem sprzyjającym łagodzeniu polityki pieniężnej może być zachowanie dyscypliny sektora finansów publicznych. Resort finansów oszacował, że deficyt budżetowy po marcu osiągnie 67,7% planu budżetowego na 2009 rok (12,3 mld zł). Deficyt będzie rósł do kwietnia, później ustabilizuje się. Prognozy deficytu budżetowego względem planu wynoszą na czerwiec, wrzesień i listopad odpowiednio 92,9%, 75,0% i 80,4% planu. Budżet państwa w tym roku będzie realizowany w oparciu o prognozy makroekonomiczne, zakładające wzrost PKB na poziomie 1,7%, zaś inflację średnioroczną na 1,9%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA