REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kryzys walutowy, opcje – ale o co chodzi?

Rynek finansowy każdego kraju oraz realna gospodarka są nierozerwalnymi częściami tego samego organizmu, w którym banki pełnią rolę krwioobiegu dostarczając niezbędnych środków do prawidłowego funkcjonowania całego systemu. To obrazowe przedstawienie sytuacji pozwala zrozumieć jak ważną funkcję w gospodarce pełnią instytucje finansowe oraz co może stać się kiedy ich istnienie jest poważnie zagrożone i przestają one prawidłowo wypełniać swoją rolę.

Produkcja przemysłowa w Polsce

Ekonomiści spodziewają się, że produkcja przemysłowa w Polsce mogła spaść w styczniu o 11,5 proc. r/r, a jej ceny wzrosły o 2,3 proc. - to efekty kryzysu i układu kalendarza.

Poprawa nastrojów na GPW

Nasza giełda wyróżniała się w środę pozytywnie nie tylko na tle regionu, gdzie indeksy kontynuowały silne spadki, ale także w porównaniu z głównymi europejskimi parkietami.

Wyniki produkcji i w USA

Dziś w USA pojawią się publikacje pierwszych styczniowych danych makroekonomicznych (do tej pory poznawaliśmy głównie liczby za grudzień i IV kw. 2008 r.). Dowiemy się więc jak ten nowy rok się zaczął.

REKLAMA

Rośnie niechęć do ryzyka

Analitycy agencji ratingowej Moody’s ostrzegają przed możliwością obniżenia ocen banków europejskich, które mają oddziały w Europie środkowo-wschodniej w obawie przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Amerykanie z kolei nie wierzą, że pakiet pomocy zaproponowany przez Baraka Obamę wystarczy do powstrzymania recesji.

Czy WIG spadnie poniżej 22,5 tys. pkt?

Inwestorów ogarnęła regionalna panika. Jej najlepszym opisem jest dzisiejsze ostrzeżenie agencji Moody’s przed możliwością obniżenia ratingów bankom, które są zaangażowane w naszym regionie. To przekłada się na wyprzedaż aktywów w Polsce i u naszych sąsiadów.

Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce

Ekonomiści sądzą, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło w styczniu o 5,0%, a zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 0,5%.

Warszawa broni się przed bessą

Rynki finansowe zachowywały się w piątek w miarę stabilnie. Mimo nienajlepszych nastrojów w USA i Azji, na europejskich giełdach przeważał optymizm. Nie zakłóciła go informacja o spadku PKB w strefie euro o 1,2 proc. w czwartym kwartale ubiegłego roku. Takiego wyniku inwestorzy się spodziewali. Gospodarki Słowacji i Czech zanotowały wzrost o 2,7 i 1 proc., a węgierska skurczyła się o 2 proc.

REKLAMA

Popularne fundusze mieszane

Fundusze mieszane, czyli zrównoważone i stabilnego wzrostu – są najczęściej wybieranym typem funduszy inwestycyjnych w naszym kraju. Alternatywą dla nich może być samodzielne konstruowanie portfeli zrównoważonych poprzez proste nabywanie jednostek funduszu akcji oraz funduszu obligacji.

„Farmer” – zarabianie na surowcach rolnych

Nowy produkt reklamowany przez New World Alternative Investments umożliwia zarabianie na wzrostach cen surowców rolnych. Podstawą „Farmera” są trzy podstawowe surowce rolne: pszenica, kukurydza i soja.

Chiny pierwsze poradzą sobie z kryzysem

Taką tezę stawia przynajmniej Bloomberg wskazując, że gospodarka która straciła 20 mln miejsc pracy już w II kwartale będzie rozwijać się szybciej niż w I.

Giełdy bledną, złoto błyszczy

Słabe zachowanie giełd w środę w USA i fatalne nastroje na parkietach w Azji, negatywnie wpłynęły na otwarcie europejskich rynków. Po czwartkowych rozczarowujących danych o produkcji przemysłowej w Eurolandzie, trudno było spodziewać się poprawy.

Szacunki deficytu obrotów bieżących w Polsce

Ekonomiści ankietowani przez ISB spodziewają się średnio, że deficyt wzrósł do 2,1 mld euro w grudniu z 1,75 mld euro w listopadzie. Decydować ma spadający eksport.

Inwestycje w surowce rolne

Surowce rolne nadal są ciekawym tematem inwestycyjnym. Postrzegane są jako jedne z najbardziej defensywnych klas aktywów, dlatego ich ceny w istotnym stopniu uniezależnione są od cykli koniunkturalnych. Recesja ma na nie niemal obojętny wpływ.

Geithner rozczarował, Wall Street płacze

Plan na uzdrowienie amerykańskiego sektora finansowego autorstwa sekretarza skarbu rozczarował inwestorów, mimo - a może z powodu - swojego rozmachu, lecz także brakiem konkretów.

Wszystko w rękach Amerykańskiego Senatu

Sytuację na rynkach finansowych na całym świecie zdominowało dziś wyczekiwanie na głosowanie w Senacie Stanów Zjednoczonych nad planem prezydenta Baraka Obamy, mającym stymulować amerykańską gospodarkę i wyprowadzić ją z kryzysu.

Senat USA głosuje "plan Obamy"

Ekonomiści oceniają, że to wersja ustawy, która opuściła już Izbę Reprezentantów stworzyłaby więcej miejsc pracy, niż dokument, nad którym pracuje Senat.

Tydzień: inflacja w Polsce, sprzedaż detaliczna w USA

Rozpoczynający się tydzień nie będzie obfitował w ważne publikacje makroekonomiczne, co nie znaczy, że będzie nudny. We wtorek Biały Dom ma przedstawić część planu ratunkowego dla banków.

Fundusze akcyjne znowu na minusie

W styczniu kolejny miesiąc z rzędu spore zyski osiągali posiadacze funduszy inwestujących w papiery nominowane w walutach, zwłaszcza w dolarze. Chwile niepewności przeżywali właściciele jednostek uczestnictwa funduszy polskich obligacji. Najgorzej wypadły fundusze inwestujące na polskim rynku akcji.

Komentarz tygodniowy 2-6 lutego

Kluczową informacją ubiegłego tygodnia było ogłoszenie, że rząd przyjął plan oszczędnościowy na kwotę 19,7 mld, z czego 10 miliardów złotych rząd zaoszczędził w resortach i województwach. Pozostałe 9,7 miliarda złotych to konsekwencja nowej formy finansowania wydatków infrastrukturalnych

Bank Anglii obniżył stopy, EBC może za miesiąc

Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 50 pkt , w następstwie czego główna stopa znalazła się na poziomie 1,0%.

Posiedzenie ECB i Banku Anglii

Rynek nie spodziewa się, aby Europejski Bank Centralny miał podjąć decyzję o kolejnej obniżce stóp, oczekując jej raczej w marcu. Natomiast Bank Anglii stopy zetnie.

Niższe odsetki na lokatach Noble Banku

Bank obniżył oprocentowanie lokat terminowych w złotych i walutach obcych, lokaty rentierskiej i rachunków ROR.

Banki dokręcą śrubę

Z ankiety NBP przeprowadzonej wśród departamentów kredytowych w trzydziestu największych bankach działających w Polsce wynika, że czekają nas utrudnienia w dostępie do kredytu.

Tydzień pod znakiem bezrobocia w USA

Najważniejszymi publikacjami tygodnia wydają się być piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy i plan ratunkowy dla banków (o ile zostanie ogłoszony).

Komentarz tygodniowy 26-30 stycznia

Jak poinformował w czwartek (29 stycznia) Główny Urząd Statystyczny, polski Produkt Krajowy Brutto wzrósł w całym 2008 roku o 4,8% r/r. Konsensus rynkowy oscylował wokół 5%. Ta sama statystyka z poprzedniego roku wynosiła 6,5%. Okazała się, że konsumpcja gospodarstw domowych w ubiegłym roku wzrosła o 5,4% r/r (5,2% r/r rok wcześniej), a inwestycje wzrosły o 7,9% (17,6% w roku 2007).

PKB za IV kwartał w USA

Piątek może okazać się smutnym dniem dla inwestorów. Czekamy na wstępny odczyt PKB w USA za IV kwartał, który ma - wedle ekonomistów - obniżyć się aż o 5,2 proc. Dane z Azji już wskazały na pogłębienie recesji.

Czy to już recesja?

Według wstępnych danych GUS PKB Polski wzrósł w 2008 r. o 4,8%, czyli mniej niż rok wcześniej, kiedy wzrost wyniósł 6,7%. Najsłabszy był IV kwartał.

Jak zarabiać na złocie lub chińskich akcjach

Do 13 lutego 2009 roku bank Pekao przyjmuje zapisy na Certyfikaty Strukturyzowane Rynku Złota i Rynku Chińskiego. Produkty gwarantują 100-proc. ochronę kapitału.

Meritum Bank – nowa nazwa i 9% na lokacie

Meritum Bank rozpoczął przyjmowanie depozytów od klientów indywidualnych. Na kwartalnej lokacie o stałym oprocentowaniu oferuje 9% w skali roku.

Fed niczego nie zmienił, zakłada pogorszenie

Fed oczywiście nie zmienił stóp na wczorajszym posiedzeniu, ale sam komunikat nieco rozczarowuje. Brak w nim zapowiedzi konkretnych działań, a więcej jest rozważań.

MFW obniża prognozy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że światowy PKB wzrośnie w 2009 r. zaledwie o 0,5%, choć zaledwie dwa miesiące temu sądził, że będzie to 2,2% wzrostu.

Rating

Rating – jest to wskaźnik oceny wiarygodności finansowej podmiotu gospodarczego.

Nowy program Fed

Wygląda na to, że zmiany stóp procentowych przestały być już głównym narzędziem banku rezerw federalnych w walce ze spowolnieniem gospodarczym, a stały się nim limity kredytowe.

Obniżka stóp procentowych

RPP po raz kolejny zaskoczyła inwestorów, obniżając na styczniowym posiedzeniu stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Raty kredytów będą spadać, podobnie jak oprocentowanie lokat.

Udany rok Noble Funds TFI

Szacowany zysk netto Noble Funds TFI za 2008 r. wyniósł 14,2 mln zł. W tym czasie spółka rozwinęła sieć sprzedaży i utrzymała dobre wyniki inwestycyjne na tle konkurencji. Zarząd spółki zapowiada poszerzenie oferty oraz walkę o aktywa mimo oczekiwań, że rok 2009 nie będzie dla branży łatwy.

Aktywa funduszy inwestycyjnych już nie spadają

Kryzys rynków finansowych, który ogarnął już wszystkie kontynenty zdziesiątkował portfele funduszy inwestycyjnych. Kupującym na początku 2008 roku jednostki funduszy zrównoważonych, po roku pozostała zaledwie połowa z zainwestowanego kapitału.

Komentarz tygodniowy 19-24 stycznia

Według szacunków Ministerstwa Finansów polski PKB w ostatnim kwartale 2008 r. wzrósł o 2,8%; co przekłada się na dynamikę na poziomie 4,7-5,0% w całym 2008 roku. Wiceminister finansów E. Suchocka-Roguska podkreśla, że „na dzień dzisiejszy trudno jest odpowiedzialnie powiedzieć czy ten wzrost będzie wynosił 2% czy 3%. Dlatego przystąpienie już dzisiaj do nowelizacji budżetu nie wydaje się zasadne".

WANJU

WANJU – wartość aktywów netto funduszu przypadająca na jednostkę uczestnictwa.

W co warto inwestować w 2009 roku

Po fatalnym dla inwestorów 2008 r. wszyscy posiadacze nadwyżek finansowych zastanawiają się w co inwestować. Które inwestycje mają szanse przynieść zysk, a przynajmniej zapewnią ochronę przed inflacją? Czy najgorsze już za nami?

EURIBOR

EURIBOR (ang. Euro Interbank Offered Rate) - rynkowa stopa procentowa po jakiej banki udzielają pożyczek w strefie euro na rynku międzybankowym.

Hedging

Hedging (ang. hedge – zabezpieczenie) – jest to operacja zabezpieczająca na kynku kapitałowym.

Depozytariusz funduszu

Depozytariusz funduszu – bank, w którym zdeponowane są aktywa funduszu inwestycyjnego lub funduszu emerytalnego.

Aprecjacja

Aprecjacja – wzrost kursu określonego instrumentu finansowego.

Aktywa funduszu

Aktywa funduszu – aktualna wartość składników majątku funduszu, czyli wszystkich papierów wartościowych, lokat i innych środków finansowych wchodzących w skład portfela funduszu.

Spadła produkcja, spadną stopy

Spadek produkcji przemysłowej przekroczył średnie oczekiwania ekonomistów (3,3% według ankiety ISB, 1,8% według ankiety Reuters'a). Spadek wyrównany sezonowo wyniósł 7,4%.

Czekamy na wyniki produkcji przemysłowej

Ale także inauguracja prezydentury Baracka Obamy, z którą Amerykanie, wiążą wielkie nadzieje. Zaczyna się od wielkiej imprezy. Czy powody do świętowania znajdą się też za cztery lata?

Fundusze inwestycyjne w grudniu 2008 r.

Ubiegły rok dla funduszy akcji okazał się najgorszym w ich kilkunastoletniej historii. Odrobienie strat przekraczających nierzadko 50%. zajmie im sporo czasu. Tymczasem w najlepsze trwa hossa na rynku obligacji i wiele wskazuje na to, że najbliższe pół roku będzie należeć do inwestujących w nie funduszy.

Czy podatek Belki to zawsze 19%

Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. W praktyce jednak okazuje się, że kwota naliczonego podatku może być wyższa lub niższa.

Komentarz tygodniowy 12-17 stycznia

W ubiegłym tygodniu na rynki finansowe spłynęły dane potwierdzające spowolnienie gospodarcze, malejącą inflację i istniejącą przestrzeń do kolejnych obniżek stóp procentowych przez Rade Polityki Pieniężnej (RPP). Także otoczenie zewnętrzne (słabe dane z gospodarek rozwiniętych oraz obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny) tworzą grunt do luzowania polityki pieniężnej w Polsce.

REKLAMA