REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżka stóp procentowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emil Szweda

REKLAMA

RPP po raz kolejny zaskoczyła inwestorów, obniżając na styczniowym posiedzeniu stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Raty kredytów będą spadać, podobnie jak oprocentowanie lokat.

Dzisiejsza decyzja jest w dużej mierze uwzględniona przez rynek pieniężny, lecz banki potrzebują nieco czasu, by zaktualizować oprocentowanie. Jak zwykle szybciej pójdzie im zapewne aktualizacja oprocentowania lokat niż kredytów.

REKLAMA

Kredyty

Od grudniowej obniżki stóp procentowych, trzymiesięczny WIBOR, czyli rynkowa stopa, która jest podstawą wyliczania oprocentowania większości hipotecznych kredytów złotowych, znacząco się obniżył. W ciągu miesiąca jego wartość spadła z 6,4%. do 5,15%, czyli aż o 1,26 punktu procentowego. To efekt zarówno dużej obniżki z grudnia 2008 roku, jak i oczekiwań na styczniowe cięcie.

REKLAMA

Tak duża zmiana ma niebagatelny wpływ na oprocentowanie i raty istniejących przed jesiennym kryzysem kredytów hipotecznych. Według obliczeń Open Finance, w efekcie dwóch ostatnich obniżek, przeciętnie rata kredytu w złotych zmniejszy się przynajmniej o 12%.

Co więcej, można się spodziewać dalszego spadku stopy WIBOR. Po pierwsze dlatego, że Rada jeszcze nie zakończyła cyklu obniżek stóp procentowych, a po drugie ponieważ rynek nie zdyskontował w pełni obniżek z grudnia i stycznia i ma jeszcze ok. 0,25 pkt proc. do nadrobienia. Posiadacze kredytów hipotecznych muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, bo banki z reguły aktualizują stawki oprocentowania co kwartał, więc niektórzy z nich dopiero za kilka miesięcy odczują na własnej skórze efekt ostatnich obniżek. Mają jednak na co czekać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też serwis: Kredyty

Lokaty

Banki znów dostały impuls do kolejnej obniżki oprocentowania depozytów. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku można było skorzystać z lokat przynoszących 9, czy 10% w skali roku. Teraz trzeba się zadowolić takimi, które przynoszą 7, góra 8%, i dotyczy to głównie depozytów na krótsze terminy (głównie 3-miesięcznych). Niektóre banki obniżając stawki dla swoich lokat liczyły się już z dzisiejszą decyzją RPP, ale i tak można się spodziewać, że oprocentowanie depozytów nadal będzie szło w dół. Do końca roku stawki dla najlepszych depozytów zejdą do poziomu 5 proc.

Zobacz też serwis: Lokaty

Obligacje

REKLAMA

Kolejna obniżka stóp procentowych szczególnie powinna cieszyć posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy obligacji. Te właśnie instrumenty zyskują bowiem najbardziej w takich sytuacjach. W ślad za spadającymi stopami obniżają się rentowności obligacji, czyli rosną ich ceny, a to wprost przekłada się na zyski funduszy. Ten sielankowy obraz psują niestety obawy o stan budżetu, a konkretnie widmo rosnącego ponad założenia ustawy budżetowej deficytu, który jakoś trzeba będzie pokryć. Z samego cięcia wydatków najpewniej się to nie uda, dlatego należy brać pod uwagę ponadplanowe emisje obligacji.

Zwiększająca się podaż przy popycie na względnie stałym poziomie wpłynąć może na spadek cen. Może to niestety oznaczać, że hossa na rynku obligacji napotka na swej drodze przeszkodę, z pokonaniem której może mieć poważny kłopot. W samym tylko ubiegłym tygodniu rentowność obligacji dwuletnich wzrosła o 22 pkt, choć w ciągu trzech wcześniejszych tygodni – w następstwie grudniowej decyzji RPP – spadła o blisko 70 pkt. Podsumowując, naszym zdaniem zamieszanie wokół budżetu może ograniczyć potencjalne zyski funduszy obligacji.

Co do obligacji detalicznych, to z pewnością styczeń jest lepszym momentem do ich zakupu niż luty. Ministerstwo Finansów zmienia bowiem ofertę co miesiąc (za wyjątkiem obligacji trzyletnich), dlatego na przykład w przypadku obligacji indeksowanych inflacją (czteroletnich i dziesięcioletnich) lepiej jest nabyć te oferowane w styczniu, bo w pierwszym rocznym okresie odsetkowym opierają się na wskaźniku inflacji opublikowanym w grudniu (3,8 proc.), natomiast papiery, które zostaną zaoferowane w lutym, będą opierały się na wskaźniku opublikowanym w styczniu – ten w porównaniu do poprzedniego miesiąca znacząco zmalał i wyniósł 3,3 proc.

Rynek akcji

Dzisiejsza decyzja Rady będzie miała niewielki wpływ na zachowanie inwestorów na GPW w krótkim terminie, natomiast przybliża rynek do momentu, w którym inwestorzy detaliczni zaczną szukać alternatywy dla coraz niżej oprocentowanych lokat bankowych. Spadek kosztów kredytów może ośmielić firmy do inwestowania, o ile tylko banki chętniej będą udzielać kredytów niż kupować obligacje skarbowe. Spadek rentowności obligacji co prawda poprawia ich wycenę, ale z drugiej strony coraz mniej atrakcyjne oprocentowanie nowych papierów może skłonić sektor bankowy do łaskawszego spojrzenia na możliwości rynku kredytowego.

Prognozy

W grupie Noble Bank szacujemy potencjał spadku głównej stopy procentowej w NBP (referencyjnej) do 3,5%, przy czym jest to założenie konserwatywne (dopuszczające zejście do 3,0 proc.). W obecnych warunkach klinczu na rynku kredytowym oznaczałoby to spadek stopy WIBOR 3M do około 4,25% i ustawiałoby oprocentowanie istniejących przed jesiennym kryzysem kredytów hipotecznych w okolicach 5,25 proc. Oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych wynosiłoby w takiej sytuacji ok. 6,2%.

Oprocentowanie lokat może w takiej sytuacji obniżyć się do 3,5-5,0%, co mogłoby mieć pozytywny wpływ na zachowanie rynku akcji, o ile ustabilizują się także wskaźniki makroekonomiczne.

Z kolei ceny obligacji i fundusze obligacji mogą jeszcze zyskiwać, lecz potencjał stopy zwrotu nie jest już tak wysoki jak przed miesiącem i wynosi naszym zdaniem ok. 7-8% w skali 12 miesięcy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA