| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Aktywa funduszy inwestycyjnych już nie spadają

Aktywa funduszy inwestycyjnych już nie spadają

Kryzys rynków finansowych, który ogarnął już wszystkie kontynenty zdziesiątkował portfele funduszy inwestycyjnych. Kupującym na początku 2008 roku jednostki funduszy zrównoważonych, po roku pozostała zaledwie połowa z zainwestowanego kapitału.

Dekoniunktura na rynkach kapitałowych spowodowała, że osoby inwestujące w akcje i jednostki funduszy akcyjnych długo jeszcze będą liczyć straty poniesione w zeszłym roku. Straty przekraczające 50% nie były w tym czasie rzadkością. Indeks reprezentujący 20 największych spółek na warszawskiej giełdzie spadł w tym czasie o 48,2%.

Według danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFA) wartość aktywów funduszy inwestycyjnych spadła w zeszłym roku o 45%, czyli o 60,8 mld zł. Najwięcej, o 67% spadła wartość portfela TFI Millennium.

W 2008 r. aktywa funduszy inwestycyjnych spadały systematycznie przez pierwsze 11 miesięcy. Grudzień był pierwszym miesiącem, w którym wzrosła wartość aktywów towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Na zmianę wielkości aktywów funduszy wpływ mają dwa czynniki: zmiana wartości instrumentów finansowych, w które inwestują fundusze oraz zmiana wynikająca z salda wpłat do funduszu i umorzeń jednostek uczestnictwa.

Według portalu Analizy Online, grudniowy wzrost aktywów funduszy wynikał przede wszystkim z dodatniego salda zakupów i umorzeń. Niestety, dodatniego salda zakupów nie można wiązać z napływem do funduszy nowych środków od inwestorów którzy uwierzyli, że wraca giełdowa koniunktura. Saldo to było wynikiem przesunięcia środków z ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych przez Commercial Union TunŻ do funduszu parasolowego Commercial Union.

Utrzymująca się bessa na warszawskiej giełdzie jest wynikiem odpływu środków z funduszy inwestycyjnych. Trwała poprawa koniunktury na rynku papierów możliwa będzie, gdy dodatnie saldo umorzeń będzie się utrzymywało i będzie wynikiem napływu nowych środków od inwestorów, którzy uwierzyli w koniec bessy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Grudzień był pierwszym miesiącem, w którym wzrosła wartość aktywów towarzystw funduszy inwestycyjnych
Grudzień był pierwszym miesiącem, w którym wzrosła wartość aktywów towarzystw funduszy inwestycyjnych

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK