| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Udany rok Noble Funds TFI

Udany rok Noble Funds TFI

Szacowany zysk netto Noble Funds TFI za 2008 r. wyniósł 14,2 mln zł. W tym czasie spółka rozwinęła sieć sprzedaży i utrzymała dobre wyniki inwestycyjne na tle konkurencji. Zarząd spółki zapowiada poszerzenie oferty oraz walkę o aktywa mimo oczekiwań, że rok 2009 nie będzie dla branży łatwy.

Prognozowany zysk netto Noble Funds Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA, należącego do Grupy Noble Bank, za 2008 r. został ustalony na poziomie 14,2 mln zł.
Na koniec ub.r. Noble Funds TFI zarządzało aktywami w wysokości ok. 915 mln zł, z czego 775,77 mln zł stanowiły aktywa Noble Funds FIO, a 139,55 mln zł aktywa zarządzane w ramach usługi Asset Management. W 2009 r. zarząd spółki spodziewa się przyrostu aktywów i tym samym zwiększenia udziału na polskim rynku funduszy inwestycyjnych. Według Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami udział Noble Funds TFI w rynku na koniec ub.r. wyniósł ponad 1 proc.

Mariusz Staniszewski, prezes zarządu Noble Funds TFI podsumowując rok 2008 powiedział, że było to najgorsze 12 miesięcy w historii całej branży funduszy. – Już na początku roku spodziewaliśmy się, że nie będzie lekko, dlatego po ziszczeniu się negatywnych scenariuszy nie chowaliśmy głowy w piasek. Naszym sukcesem była dość szybka identyfikacja zarówno przyczyn, ale przede wszystkim skutków trudnej sytuacji na świecie. Na takie zachowanie pozwolił nam zespół bardzo doświadczonych ludzi pracujących w Noble Funds – powiedział Staniszewski.


W konsekwencji dostosowaliśmy strategie inwestycyjne, co miało wpływ na relatywnie dobre wyniki inwestycyjne. Poza tym oferta produktowa została dostosowana zgodnie z naszymi oczekiwaniami rynkowymi. W połowie roku wprowadziliśmy strategię typu total return, która okazała się dużym sukcesem. Ostatecznie bardzo ściśle pracowaliśmy z siecią dystrybucji w myśl zasady, że jesteśmy potrzebni wtedy, gdy jest źle, a nie wówczas, kiedy łatwo jest sprzedawać. Jednym zdaniem, w naszej strategii było bardzo dużo pragmatyzmu – podsumował miniony rok Mariusz Staniszewski.

W 2008 r. Noble Funds TFI poszerzyło zakres oferowanych usług. Oprócz prowadzenia działalności polegającej na tworzeniu funduszy inwestycyjnych i zarządzaniu nimi, w tym pośrednictwie w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa oraz zarządzania zbiorczym i cudzym portfelem papierów wartościowych na zlecenie, spółka zaoferowała doradztwo w zakresie obrotu papierami wartościowymi. Było to możliwe dzięki zezwoleniu wydanemu w sierpniu przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). W grudniu podpisano umowę ze Skandia Życie Towarzystwem Ubezpieczeń SA, na mocy której Noble Funds zarządza portfelami modelowymi oferowanymi przez Skandię.

Spółka w minionym roku poszerzyła także dystrybucję oferowanych produktów podpisując umowy z 11 podmiotami. Obecnie produkty Noble Funds TFI dostępne są u 19 dystrybutorów (m.in. w firmach doradztwa finansowego, domach maklerskich oraz bankach), a w 2009 r. planowane jest podpisanie umów z kolejnymi partnerami. Noble Funds TFI współpracuje również z pięcioma towarzystwami ubezpieczeń, które oferują fundusz Noble Funds FIO w postaci produktów unit-linked.

Na 2009 r. zarząd spółki zapowiedział także wprowadzenie kolejnego subfunduszu. Będzie nim subfundusz globalny, oferowany w ramach Noble Funds FIO, którego prospekt czeka już na zatwierdzenie przez KNF.

źródło: Noble Bank

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »