REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 2-6 lutego

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
Według Zbigniewa Jakubasa, opcje walutowe to
Według Zbigniewa Jakubasa, opcje walutowe to "tsunami dla polskiej gospodarki".
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kluczową informacją ubiegłego tygodnia było ogłoszenie, że rząd przyjął plan oszczędnościowy na kwotę 19,7 mld, z czego 10 miliardów złotych rząd zaoszczędził w resortach i województwach. Pozostałe 9,7 miliarda złotych to konsekwencja nowej formy finansowania wydatków infrastrukturalnych

Oszczędności w resortach wynoszą: MSWiA - ok. 1 mld 215 mln zł, infrastruktury - ok. 191 mln zł, finansów - ok. 530 mln zł, gospodarki - ok. 58 mln zł, środowiska - ok. 61 mln zł, kultury - ok. 220 mln zł, sportu i turystyki - ok. 36 mln zł, nauki i szkolnictwa wyższego - ok. 872 mln zł, obrony narodowej - ok. 1 mld 947 mln zł, edukacji narodowej - ok. 556 mln zł, pracy i polityki społecznej ok. 326 mln zł, rolnictwa 231 mln zł, rozwoju regionalnego - ok. 2 mln zł, skarbu - ok. 8 mln zł, sprawiedliwości - ok. 587 mln zł, MSZ - ok. 35 mln zł, zdrowia - ok. 336 mln zł.

REKLAMA

Jest szansa na następne obniżki stóp

REKLAMA

Według resortu finansów, takie oszczędności pozwolą zachować na niezmienionym poziomie deficyt budżetowy, przy założeniu wzrostu gospodarczego na poziomie 1,7 proc, a inflacji na poziomie 1,9 proc. Jednocześnie minister finansów zapewnił że w związku z oszczędnościami w budżecie na łączną kwotę 19,7 mld zł, nie zostaną ograniczone wydatki na emerytury, renty, płace, pensje, ani na najbardziej zasadnicze zobowiązania państwa.

Z rynku pracy nadal napływają mało optymistyczne dane. Minister pracy, J. Fedak, poinformowała, iż gdy wzrost gospodarczy zmniejszy się o 1-2%, to stopa bezrobocia może wzrosnąć do 12%. Wskaźnik bezrobocia wzrósł w styczniu 2009 r. do 10%. Swoje szacunki sytuacji na rynku pracy opublikował instytut BIEC, którego Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wysokości stopy bezrobocia, wzrósł w styczniu. Oznacza to coraz silniejsze oddziaływanie na rynek pracy czynników negatywnych. Co więcej, sygnały te z miesiąca na miesiąc nasilają się i związane są ze spowolnieniem gospodarki.

REKLAMA

Do optymistycznych informacji tygodnia należy styczniowy wzrost wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu. Wskaźnik ten wzrósł z 38,3 do 40,3 pkt. Wzrost ten wiązał sie z lepszymi wynikami dla wszystkich składowych z wyjątkiem zatrudnienia. Składowa indeksu dotycząca bieżącej produkcji wzrosła z 36,2 do 40,6. Autorzy badania wskazują, że producenci uwzględniają niższe ceny energii i metali w ustalaniu cen dla klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanikająca presja inflacyjna widoczna jest także w prognozie inflacji autorstwa Ministerstwo Finansów. Szacunek styczniowej inflacji to 3,2% r/r. Statystyka ta wraz z słabnącym rynkiem pracy tworzy przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Kolejna obniżka o 75 punktów bazowych wydaje się bardzo prawdopodobna. Potwierdza to także wypowiedź prezes NBP, który potwierdził że Rada jest w fazie rozluźniania polityki monetarnej i dalsze decyzje o obniżaniu stóp procentowych są prawdopodobne. Inflacja jest pod kontrolą, a oczekiwania wskazują, że już w 2009 roku inflacja będzie poniżej celu inflacyjnego. Prezes NBP twierdzi, że mamy duże szanse, aby wzrost gospodarczy był dodatni, ale wymaga to skoordynowanych działań NBP i rządu.

Początek tygodnia na rynku akcji okazał się bardzo słaby. Po pierwszych dwóch dniach WIG20 tracił blisko 9%. Druga połowa tygodnia przyniosła poprawę, ale w skali tygodnia WIG20 i tak spadł o %. Straciły także inne indeksy: WIG spadł o 3,1%, sWIG stracił 2,7%, mWIG stracił 0,7%. Najgorszym sektorem na GPW okazały się banki - WIG-Banki spadł aż o 7%.

Opcje niebezpieczne dla polskiej gospodarki

Nad niektórymi spółkami notowanymi na warszawskim parkiecie ciążą problemy z opcjami walutowymi. Zbigniew Jakubas, jeden z bardziej znanych inwestorów na polskiej giełdzie, twierdzi, że problem może być szerszy i dotyczyć całej gospodarki. Nazwał on wspomniane opcje walutowe mianem "tsunami dla polskiej gospodarki". Jakubas uważa, że jeśli z powodu opcji padnie dziś kilkaset firm w Polsce to jest bardzo niebezpieczne dla gospodarki.

Jakubas powiedział w Biznes Informacjach, że zastanawiał się nad tym, czy rząd polski byłby w stanie unieważnić wszystkie opcje asymetryczne, czyli typowo spekulacyjne. Dodał, że otrzymał przed przyjściem do studia raport pana dr Mariusza Andrzejewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który rekomenduje władzom naszego kraju unieważnienie wszystkich transakcji, których przedmiotem są opcje asymetryczne. Krótko mówiąc, Sejm powinien unieważnić wszystkie opcje asymetryczne, łącznie ze skutkami pozytywnymi dla firm. Nawet jeśli firmy zarabiały dwa, trzy lata temu. Skala zarobków wtedy, a straty dziś mają się jak jeden do dziesięciu. Wszystkie te transakcje, według Jakubasa, powinny być unieważnione.

Zdaniem tego inwestora, banki były pionkiem w przypadku opcji i jedynie wykonywały instrukcje zewnętrzną tych dużych spekulantów, którzy te opcje wymyślili i na rynki mało rozwiniętych krajów wpuściły. A pod to podchodziły cały czas rekomendacje światowych instytucji finansowych dotyczącego złotego. Kiedy nastąpiła ekspansja sprzedawanych opcji przez banki, kiedy nastąpiło nasycenie, wtedy odwrócono trend i odwrócono rekomendacje dla złotego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA