REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystko w rękach Amerykańskiego Senatu

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sytuację na rynkach finansowych na całym świecie zdominowało dziś wyczekiwanie na głosowanie w Senacie Stanów Zjednoczonych nad planem prezydenta Baraka Obamy, mającym stymulować amerykańską gospodarkę i wyprowadzić ją z kryzysu.

REKLAMA

Dzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od spadku WIG20 o ponad 0,7 proc. i WIG o 0,4 proc. Trudno się temu dziwić. Po czterech kolejnych sesjach, w trakcie których kursy akcji zdecydowanie zwyżkowały, część inwestorów postanowiła zrealizować zyski. Najmocniej taniały akcje KGHM i BRE. Jeszcze przed południem sytuacja zdecydowanie się poprawiła i indeksy wyszły na niewielkie plusy. Potem jednak niepewność znów dała znać o sobie i nastąpiło niewielkie osunięcie. Wynik sesji ostatecznie był niemal remisowy: WIG20 wzrósł o 0,37 proc. a WIG o 0,47 proc. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że tym samym mamy do czynienia z sekwencją wzrostową utrzymującą się od pięciu kolejnych sesji. Z takim wydarzeniem mieliśmy ostatnio do czynienia w listopadzie ubiegłego roku. W jej wyniku indeksy, które kilka dni temu znalazły się poniżej dołków bessy, wyraźnie się od nich oddaliły. Tym samym zagrożenie pogłębieniem się spadków zostało przynajmniej na jakiś czas zażegnane. Wartość obrotów na rynku akcji sięgnęła niemal 900 mln zł i spada już drugi dzień z rządu. To nieco zakłóca optymistyczny obraz, nie potwierdza bowiem rosnącej chęci do kupna papierów. Jak na niepewność związaną z otoczeniem zewnętrznym i przede wszystkim z tym, co będzie działo się za Oceanem, nie jest tak źle.

REKLAMA

Niepewność ta towarzyszyła zresztą wczoraj także inwestorom w Stanach Zjednoczonych. Główne indeksy zakończyły tam dzień na niewielkich minusach, a przebieg notowań był dość nerwowy. Widać, że wszyscy czekają na bardziej zdecydowane posunięcia władz w walce z kryzysem. Dopóki nie będą znane rozstrzygnięcia w tym zakresie, trudno mówić o tym, by giełdy obrały wyraźny kierunek. Zagadką jest również reakcja inwestorów na te rozstrzygnięcia. Nieraz okazywało się bowiem, że bywa ona odwrotna, niż można się tego spodziewać.

Dość nerwowo było też dziś na naszym rynku walutowym. Po trzech dniach zdecydowanego umacniania się złotego, przyszedł czas na niewielkie spadki. Dalsze losy naszej waluty zależeć będą od sytuacji na świecie i na rynku akcji. W ostatnim czasie wyraźnie widoczna jest zależność przejawiające się tym, że gdy na giełdach papierów wartościowych dominują spadki, złoty słabnie, gdy akcje idą górę, umacnia się. Nieco zamieszania wprowadzają też informacje dotyczące poszukiwania prób rozwiązania problemu opcji, w które uwikłały się polskie przedsiębiorstwa.

Sytuacja na rynkach finansowych w najbliższych dniach, a pewnie i tygodniach zależeć będzie od decyzji amerykańskiego Senatu i reakcji inwestorów na decyzje podjęte za Oceanem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA