reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wszystko w rękach Amerykańskiego Senatu

Wszystko w rękach Amerykańskiego Senatu

Sytuację na rynkach finansowych na całym świecie zdominowało dziś wyczekiwanie na głosowanie w Senacie Stanów Zjednoczonych nad planem prezydenta Baraka Obamy, mającym stymulować amerykańską gospodarkę i wyprowadzić ją z kryzysu.

Dzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od spadku WIG20 o ponad 0,7 proc. i WIG o 0,4 proc. Trudno się temu dziwić. Po czterech kolejnych sesjach, w trakcie których kursy akcji zdecydowanie zwyżkowały, część inwestorów postanowiła zrealizować zyski. Najmocniej taniały akcje KGHM i BRE. Jeszcze przed południem sytuacja zdecydowanie się poprawiła i indeksy wyszły na niewielkie plusy. Potem jednak niepewność znów dała znać o sobie i nastąpiło niewielkie osunięcie. Wynik sesji ostatecznie był niemal remisowy: WIG20 wzrósł o 0,37 proc. a WIG o 0,47 proc. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że tym samym mamy do czynienia z sekwencją wzrostową utrzymującą się od pięciu kolejnych sesji. Z takim wydarzeniem mieliśmy ostatnio do czynienia w listopadzie ubiegłego roku. W jej wyniku indeksy, które kilka dni temu znalazły się poniżej dołków bessy, wyraźnie się od nich oddaliły. Tym samym zagrożenie pogłębieniem się spadków zostało przynajmniej na jakiś czas zażegnane. Wartość obrotów na rynku akcji sięgnęła niemal 900 mln zł i spada już drugi dzień z rządu. To nieco zakłóca optymistyczny obraz, nie potwierdza bowiem rosnącej chęci do kupna papierów. Jak na niepewność związaną z otoczeniem zewnętrznym i przede wszystkim z tym, co będzie działo się za Oceanem, nie jest tak źle.

Niepewność ta towarzyszyła zresztą wczoraj także inwestorom w Stanach Zjednoczonych. Główne indeksy zakończyły tam dzień na niewielkich minusach, a przebieg notowań był dość nerwowy. Widać, że wszyscy czekają na bardziej zdecydowane posunięcia władz w walce z kryzysem. Dopóki nie będą znane rozstrzygnięcia w tym zakresie, trudno mówić o tym, by giełdy obrały wyraźny kierunek. Zagadką jest również reakcja inwestorów na te rozstrzygnięcia. Nieraz okazywało się bowiem, że bywa ona odwrotna, niż można się tego spodziewać.

Dość nerwowo było też dziś na naszym rynku walutowym. Po trzech dniach zdecydowanego umacniania się złotego, przyszedł czas na niewielkie spadki. Dalsze losy naszej waluty zależeć będą od sytuacji na świecie i na rynku akcji. W ostatnim czasie wyraźnie widoczna jest zależność przejawiające się tym, że gdy na giełdach papierów wartościowych dominują spadki, złoty słabnie, gdy akcje idą górę, umacnia się. Nieco zamieszania wprowadzają też informacje dotyczące poszukiwania prób rozwiązania problemu opcji, w które uwikłały się polskie przedsiębiorstwa.

Sytuacja na rynkach finansowych w najbliższych dniach, a pewnie i tygodniach zależeć będzie od decyzji amerykańskiego Senatu i reakcji inwestorów na decyzje podjęte za Oceanem.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama