REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze akcyjne znowu na minusie

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu kolejny miesiąc z rzędu spore zyski osiągali posiadacze funduszy inwestujących w papiery nominowane w walutach, zwłaszcza w dolarze. Chwile niepewności przeżywali właściciele jednostek uczestnictwa funduszy polskich obligacji. Najgorzej wypadły fundusze inwestujące na polskim rynku akcji.

Inwestorzy, którzy mieli nadzieję na wystąpienie tzw. efektu stycznia, niestety grubo się przeliczyli. To co wystąpiło, śmiało można nazwać defektem stycznia. Krótko mówiąc, rok 2009 dla inwestorów, w tym także dla uczestników funduszy inwestycyjnych, rozpoczął się nie najlepiej. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy lokowali środki w funduszach inwestujących przede wszystkim na polskim rynku akcji, ewentualnie nieco szerzej, w części świata na potrzeby wielu produktów inwestycyjnych określanego mianem Nowej Europy.

REKLAMA

Zmiany indeksów na GPW (na 30 stycznia br.)

Indeks

1M

3M

6M

12M

WIG

-9,34%

-13,07%

-41,79%

-48,30%

WIG20

-10,88%

-12,65%

-42,06%

-45,97%

mWIG40

-9,64%

-15,89%

-45,42%

-59,50%

sWIG80

-3,25%

-9,32%

-35,72%

-53,32%

REKLAMA

Wszystkie fundusze polskich akcji zakończyły miesiąc na minusie, przynosząc przeciętnie 8,7-proc. stratę. Najlepsze wyniki, w sensie najmniejszych strat, przyniosły fundusze o skromnych aktywach, sięgających kilku, a w porywach 20-30 mln zł. Im zdecydowanie łatwiej jest poruszać się po rynku w tych niepewnych czasach, w przeciwieństwie do dużych funduszy. Nie jest to zasadą, bo wśród produktów o najsłabszych wynikach są też te o mniejszych aktywach. Tendencja jest jednak wyraźna i średnia wielkość zarządzanych aktywów funduszy, które w styczniu znalazły się w tej lepszej połowie pod względem wypracowanego wyniku, była o mniej więcej jedną trzecią niższa od aktywów przeciętnego funduszu z gorszej połówki.

Do spadków na giełdach naszego regionu przyczynili się w głównej mierze inwestorzy zagraniczni, którzy w ten sposób uciekali przed ryzykiem, w przypadku Polski wywołanym niepewnością co do sytuacji budżetu i kondycji gospodarki. Uczestnicy części funduszy na tej ucieczce mogli jednak zarobić, a to za sprawą jednoczesnego znaczącego osłabienia złotego wobec dolara (o 16,7 proc. wg kursu średniego NBP) i euro (o 6,4 proc.). Inwestorzy zagraniczni, wyprzedający aktywa w Polsce, uzyskane w ten sposób złote wymieniali bowiem na waluty, przyczyniając się walnie do podbicia ich kursów. Skorzystali ci, którzy ulokowali środki w funduszach przyjmujących wpłaty w złotych i przeliczających je następnie na walutę, a przy umorzeniu jednostek dokonujących operacji odwrotnych.

Stopy zwrotu funduszy otwartych w styczniu 2009 r.

Najlepsi

Pioneer Obligacji Dolarowych Plus FIO

26,25%

Millennium Obligacji Amerykańskich Plus (FZ SFIO)

20,49%

Millennium Wzrostowy USD (FZ SFIO)

19,67%

UniDolar Obligacje (UniFundusze FIO)

19,44%

Pioneer Obligacji Dolarowych FIO

19,11%

Millennium Dynamiczny USD (FZ SFIO)

18,99%

PKO/CS Papierów Dłużnych USD (ŚFW SFIO)

18,92%

Millennium Akcji Amerykańskich (FZ SFIO)

18,41%

SKARBIEC - Rynków Surowcowych (Skarbiec FIO)

17,31%

Millennium Dolarowa Lokata (Millennium FIO)

17,02%

Najgorsi

Superfund Płynnościowy (USD) (Superfund SFIO)

-11,70%

Superfund Goldfuture (USD) (Superfund SFIO)

-11,84%

Superfund Trend Bis Powiązany FIO (USD)

-12,19%

BPH Akcji Europy Wschodzącej (EUR) (BPH FIO Parasolowy)

-12,55%

PZU Akcji MiŚ Spółek FIO

-12,74%

BPH Obligacji Europy Wschodzącej (USD) (BPH FIO Parasolowy)

-12,90%

Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO

-13,12%

Pioneer Akcji Polskich FIO

-14,50%

SKARBIEC - Sektora Finansowego Nowej Europy (Skarbiec FIO)

-15,39%

BPH Akcji Dynamicznych Spółek (USD) (BPH FIO Parasolowy)

-23,99%

REKLAMA

W konsekwencji umocnienia amerykańskiej waluty, najlepsze w styczniu były fundusze obligacji w niej nominowanych. Największy zysk przyniósł Pioneer Obligacji Dolarowych Plus (+26,25%). Warto zwrócić uwagę, że choć większa część jego zysku to oczywiście zasługa osłabienia złotego, to fundusz wypracował dużą nadwyżkę. Było to możliwe dzięki jego strategii inwestycyjnej, która zakłada inwestowanie w papiery dłużne przedsiębiorstw, tzw. high yield, czyli wysokodochodowe. Dodajmy, że potencjalnie wysokodochodowe, bowiem w przypadku niekorzystnych tendencji na rynku, mogą one przynieść wysokie straty. Wynika to z różnicy w oferowanym oprocentowaniu pomiędzy nimi a papierami skarbowymi, która jest konsekwencją różnego poziomu ryzyka związanego z inwestowaniem w nie.

Obecnie ta różnica, tzw. spread, jest wybitnie wysoka, dlatego wysokie też są potencjalne zyski, co z pewnością jest wielce kuszącą perspektywą. Nie można jednak zapominać o podwyższonym ryzyku, wynikającym z takiej inwestycji, o czym pod koniec ubiegłego roku mogli przekonać się uczestnicy jednego z funduszy zarządzanych przez SEB TFI, który na skutek inwestycji w papiery dłużne wyemitowane przez spółki powiązane z rynkiem rosyjskim, w niedługim czasie przyniósł kilkudziesięcioprocentowe straty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie dla wszystkich jednak umacniający się dolar czy euro były korzystne. Negatywnie odbiło się to na tych wszystkich, którzy zainwestowali w fundusze, przyjmujące wpłaty w walutach. W ich przypadku opisany powyżej mechanizm zadziałał, ale niestety w przeciwnym kierunku. Najbardziej jaskrawym tego przykładem jest fundusz BPH Akcji Dynamicznych Spółek, którego dolarowe jednostki uczestnictwa w styczniu zanotowały spadek o -24%. (po przeliczeniu na złote), podczas gdy jednostki złotowe straciły -9,6%.

Biorąc pod uwagę skalę i tempo, w jakich osłabia się nasza waluta, można przypuszczać, że – przynajmniej z technicznego punktu widzenia – odwrócenie trendu jest tylko kwestią czasu. Dlatego prawdopodobieństwo kontynuacji dobrej passy przez fundusze, których posiadacze czerpią korzyści z tytułu osłabiania się złotego, maleje z dnia na dzień. A jeśli nadejdzie odwrócenie trendu, czy choćby korekta, to należy się liczyć z tym, że będzie równie gwałtowna jak poprzedzające ją wzrosty.

Ostrożnie z obligacjami

Pomimo że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła w styczniu stopy procentowe trzeci miesiąc z rzędu, wzrosty wartości jednostek funduszy obligacji zdecydowanie wyhamowały, choć w dalszym ciągu część z nich przynosiła zyski rzędu 1-2 proc. To niewielkie spowolnienie dobrej koniunktury w tym segmencie rynku to skutek zawirowań związanych z tegorocznym budżetem. Rząd nie zdecydował się jednak na pozyskanie brakujących pieniędzy zwiększając deficyt, tylko poszukał oszczędności na blisko 20 mld zł.

Na razie więc oddaliło się widmo zwiększonej podaży obligacji, która niechybnie doprowadziłaby do spadku, a przynajmniej wyhamowania wzrostu ich cen, którego można by oczekiwać w reakcji na kolejne podwyżki stóp procentowych. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że postępujące osłabienie złotego (działające proinflacyjnie) może łagodzić presję na dalsze obniżki stóp w Polsce, co z kolei może zaszkodzić cenom obligacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA