REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 12-17 stycznia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu na rynki finansowe spłynęły dane potwierdzające spowolnienie gospodarcze, malejącą inflację i istniejącą przestrzeń do kolejnych obniżek stóp procentowych przez Rade Polityki Pieniężnej (RPP). Także otoczenie zewnętrzne (słabe dane z gospodarek rozwiniętych oraz obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny) tworzą grunt do luzowania polityki pieniężnej w Polsce.

Grudniowe dane dotyczące produkcji samochodów w Polsce wpisują się w cały cykl słabych danych makroekonomicznych, rozpoczęty w listopadzie. Wyprodukowane 55080 sztuk samochodów oznacza spadek o 16,1% w ujęciu miesięcznym oraz spadek aż o 26,1% w ujęciu rocznym.

REKLAMA

REKLAMA

Spadająca dynamika wskaźników sfery realnej idzie w parze z malejącą presja cenową. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w grudniu roczny wskaźnik inflacji wyniósł 3,3%, po z 3,7% r/r w listopadzie. Na spadek indeksu inflacji konsumentów przede wszystkim miał wpływ spadek o 9% m/m cen paliw, umiarkowana, bo na poziomie 0,2% m/m, dynamika cen nośników energii oraz stabilizacja cen w kategorii użytkowanie mieszkania.

Informacje o wysokości i składowych inflacji pozwalają władzom monetarnym na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Jan Czekaj stwierdził, że RPP trwa w cyklu luzowania polityki pieniężnej, a decydujące znaczenie co do faktu obniżki i jej skali będą miały dane dotyczące produkcji przemysłowej. Jeżeli będą to bardzo złe dane, to niewątpliwie będzie to miało istotny wpływ na decyzję, którą podejmie RPP w styczniu.
Andrzej Sławiński uważa, że polityka pieniężna będzie łagodzona ze względu na pojawienie się ujemnej luki popytowej, aby pomóc gospodarce wrócić z czasem na ścieżkę wzrostu. Możliwe są obniżki stopy przekraczające 25 punktów bazowych, szczególnie jeśli dane o produkcji będą niepomyślne. Według niego inflacja wróci do celu 2,5% pod koniec pierwszej połowy 2009 r.

Marian Pietrewicz widzi możliwość powrotu inflacji do celu w 3 kwartale bieżącego roku. Zasadne jest dalsze obniżanie stóp procentowych rozpoczęte w listopadzie ubiegłego roku. Uważa on, że powinna to być obniżka znacząca, a nie kosmetyczna.
Marian Noga uważa, że obniżki które uważa za słuszne to maksymalnie 50 pkt. bazowych. Potrzeba więcej niż jednego cięcia stóp.

REKLAMA

Halina Wasilewska-Trenkner uważa zaś, że NBP nie pomaga gospodarce obniżając stopy procentowe, gdyż głównym wsparciem dla gospodarki będzie obniżenie kosztów kredytu przez banki a nie parametrów polityki monetarnej.
Według Dariusza Filara pole do obniżek stóp jest w tej chwili otwarte, a RPP powinna zdecydować się na częstsze, lecz mniejsze ruchy, niż decydować się na radykalne i skupione w jednym miejscu cięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane makroekonomiczne oraz wypowiedzi decydentów z RPP spowodowały, że instrumenty powiązane ze stopą procentową już teraz ze 100% prawdopodobieństwem dyskontują obniżkę stóp o 50 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu RPP, które odbędzie się 27 stycznia. W perspektywie nadchodzących 6 miesięcy rynek wycenia spadek stopy referencyjnej do poziomu 3,75%.

Także Europejski Bank Centralny (ECB), który będzie koordynował politykę pieniężną w Polsce po przyjęciu przez nas euro, obniżył ostatnio stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomu 2%. Prezes ECB, J. C. Trichet nie wykluczył możliwości dalszego obniżania kosztu pieniądza. Zasygnalizował , że możliwe staje się odwrócenie tendencji inflacyjnych w drugiej połowie roku. Kolejna obniżka najprawdopodobniej będzie miała miejsce w marcu.

Tymczasem wiceprezes NBP W. Koziński uważa, że głównym zagrożeniem po wstąpieniu Polski do ERM2 jest niedotrzymanie kryterium kursu walutowego. Wiceprezes NBP, uważa, że pewną korzyścią przystąpienia Polski do strefy euro byłoby zniesienie ryzyka kursowego i kosztów transakcyjnych. Ponadto, twierdzi on, że obecne osłabienie złotego nie jest zagrożeniem i nie należy martwić się także o interwencje przeciwko deprecjacji. Spowolnienie gospodarcze w Polsce jest zauważalne, ale wydaje się, że Polska gospodarka nie wejdzie w recesję w 2009 r. W kwestii płynności sektora bankowego w Polsce, wiceprezes NBP uważa, że „prognozy płynności wskazują na to, że w 2009 roku NBP na większą skalę zacznie zasilać sektor bankowy”.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA