REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 12-17 stycznia

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu na rynki finansowe spłynęły dane potwierdzające spowolnienie gospodarcze, malejącą inflację i istniejącą przestrzeń do kolejnych obniżek stóp procentowych przez Rade Polityki Pieniężnej (RPP). Także otoczenie zewnętrzne (słabe dane z gospodarek rozwiniętych oraz obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny) tworzą grunt do luzowania polityki pieniężnej w Polsce.

Grudniowe dane dotyczące produkcji samochodów w Polsce wpisują się w cały cykl słabych danych makroekonomicznych, rozpoczęty w listopadzie. Wyprodukowane 55080 sztuk samochodów oznacza spadek o 16,1% w ujęciu miesięcznym oraz spadek aż o 26,1% w ujęciu rocznym.

REKLAMA

REKLAMA

Spadająca dynamika wskaźników sfery realnej idzie w parze z malejącą presja cenową. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w grudniu roczny wskaźnik inflacji wyniósł 3,3%, po z 3,7% r/r w listopadzie. Na spadek indeksu inflacji konsumentów przede wszystkim miał wpływ spadek o 9% m/m cen paliw, umiarkowana, bo na poziomie 0,2% m/m, dynamika cen nośników energii oraz stabilizacja cen w kategorii użytkowanie mieszkania.

Informacje o wysokości i składowych inflacji pozwalają władzom monetarnym na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Jan Czekaj stwierdził, że RPP trwa w cyklu luzowania polityki pieniężnej, a decydujące znaczenie co do faktu obniżki i jej skali będą miały dane dotyczące produkcji przemysłowej. Jeżeli będą to bardzo złe dane, to niewątpliwie będzie to miało istotny wpływ na decyzję, którą podejmie RPP w styczniu.
Andrzej Sławiński uważa, że polityka pieniężna będzie łagodzona ze względu na pojawienie się ujemnej luki popytowej, aby pomóc gospodarce wrócić z czasem na ścieżkę wzrostu. Możliwe są obniżki stopy przekraczające 25 punktów bazowych, szczególnie jeśli dane o produkcji będą niepomyślne. Według niego inflacja wróci do celu 2,5% pod koniec pierwszej połowy 2009 r.

Marian Pietrewicz widzi możliwość powrotu inflacji do celu w 3 kwartale bieżącego roku. Zasadne jest dalsze obniżanie stóp procentowych rozpoczęte w listopadzie ubiegłego roku. Uważa on, że powinna to być obniżka znacząca, a nie kosmetyczna.
Marian Noga uważa, że obniżki które uważa za słuszne to maksymalnie 50 pkt. bazowych. Potrzeba więcej niż jednego cięcia stóp.

REKLAMA

Halina Wasilewska-Trenkner uważa zaś, że NBP nie pomaga gospodarce obniżając stopy procentowe, gdyż głównym wsparciem dla gospodarki będzie obniżenie kosztów kredytu przez banki a nie parametrów polityki monetarnej.
Według Dariusza Filara pole do obniżek stóp jest w tej chwili otwarte, a RPP powinna zdecydować się na częstsze, lecz mniejsze ruchy, niż decydować się na radykalne i skupione w jednym miejscu cięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane makroekonomiczne oraz wypowiedzi decydentów z RPP spowodowały, że instrumenty powiązane ze stopą procentową już teraz ze 100% prawdopodobieństwem dyskontują obniżkę stóp o 50 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu RPP, które odbędzie się 27 stycznia. W perspektywie nadchodzących 6 miesięcy rynek wycenia spadek stopy referencyjnej do poziomu 3,75%.

Także Europejski Bank Centralny (ECB), który będzie koordynował politykę pieniężną w Polsce po przyjęciu przez nas euro, obniżył ostatnio stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomu 2%. Prezes ECB, J. C. Trichet nie wykluczył możliwości dalszego obniżania kosztu pieniądza. Zasygnalizował , że możliwe staje się odwrócenie tendencji inflacyjnych w drugiej połowie roku. Kolejna obniżka najprawdopodobniej będzie miała miejsce w marcu.

Tymczasem wiceprezes NBP W. Koziński uważa, że głównym zagrożeniem po wstąpieniu Polski do ERM2 jest niedotrzymanie kryterium kursu walutowego. Wiceprezes NBP, uważa, że pewną korzyścią przystąpienia Polski do strefy euro byłoby zniesienie ryzyka kursowego i kosztów transakcyjnych. Ponadto, twierdzi on, że obecne osłabienie złotego nie jest zagrożeniem i nie należy martwić się także o interwencje przeciwko deprecjacji. Spowolnienie gospodarcze w Polsce jest zauważalne, ale wydaje się, że Polska gospodarka nie wejdzie w recesję w 2009 r. W kwestii płynności sektora bankowego w Polsce, wiceprezes NBP uważa, że „prognozy płynności wskazują na to, że w 2009 roku NBP na większą skalę zacznie zasilać sektor bankowy”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA