Komentarz tygodniowy 23-27 lutego
REKLAMA
REKLAMA
Dane, które napłynęły w ostatnim okresie potwierdzają, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulega istotnemu obniżeniu. Znaczące spowolnienie wzrostu gospodarczego spowodowane recesją u głównych partnerów handlowych Polski obejmuje kolejne sektory gospodarki. Podobnie jak za granicą, do spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego przyczynia się utrudniony dostęp do kredytu wynikający ze wzrostu awersji do ryzyka i znacznego zaostrzenia warunków kredytowych przez banki, a także pogarszanie się nastrojów podmiotów gospodarczych.
REKLAMA
REKLAMA
Pomimo utrzymywania się nadpłynności sektora bankowego, koszt kredytu pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie, co wynika z wysokiej premii za ryzyko kredytowe zawartej w rynkowych stopach procentowych i z podwyższonych marż. Jednocześnie informacje o sytuacji na rynku pracy potwierdzają wzrost bezrobocia i obniżanie się dynamiki wynagrodzeń w gospodarce, co oddziałuje w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej.
REKLAMA
Bank centralny przygotował nową projekcję inflacji i wzrostu PKB w Polsce. Pierwotne prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce zostały zrewidowane w dół. W ocenie NBP, wzrost gospodarczy (wyrażony w centralnej ścieżce) w obecnym roku wyniesie 1,1%, w 2010 roku będzie to 2,3%.
Główny Urząd Statystyczny oznajmił, że stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wyniosła 10,5 proc. W porównaniu z grudniem 2008 r. wzrosła o 1 punkt procentowy. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu stycznia wyniosła milion 630 tysięcy osób, czyli wzrosła o 160,6 tys. (10,9 proc.) wobec poprzedniego miesiąca i obniżyła się o 180 tys. osób (9,9 proc.) w ujęciu rocznym. Z ogólnej liczby bezrobotnych ponad 45 proc. mieszka na wsi, a większość , bo ponad 900 tysięcy, stanowią kobiety. W stosunku do grudnia 2008 roku odnotowano wzrost liczby bezrobotnych we wszystkich województwach. Na znaczny wzrost bezrobocia w styczniu br. nałożyły się głównie zjawiska sezonowości – rejestrowały się osoby powracające do ewidencji po zakończeniu umów na czas określony m.in. w budownictwie, transporcie i handlu oraz powrót do ewidencji urzędów pracy osób, które zakończyły z grudniem 2008 roku udział uczestnictwo w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu.
Jak podał GUS, roczna dynamika sprzedaży detalicznej spadła w styczniu z 6,6% do 1,3%. W ujęciu miesięcznym zanotowano aż 22% spadek sprzedaży. We wszystkich kategoriach odnotowano silny spadek sprzedaży w ujęciu miesiąc do miesiąca. Największy spadek dotyczył sprzedaży mebli oraz sprzętu RTV i AGD (o 40%), książek i gazet (o 34,3%) oraz żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (o 26,8%) oraz gwałtowny spadek sprzedaży samochodów (27,6% r/r).
Premier D. Tusk oznajmił, że jest gotów rozmawiać o dacie wejścia do strefy euro pod warunkiem, że realizowana będzie narodowa strategia dojścia do euro. Premier zapowiedział, że chce spotkać się z szefami rządów państw regionu i szefem Komisji Europejskiej w celu rozmów o ewentualnej możliwości uproszczenia procedury przystąpienia do strefy euro. Prezydent L. Kaczyński opowiedział się za stworzeniem narodowej strategii dojścia do euro. Podkreślił, że Polska musi wejść do strefy euro, a różnice między głównymi siłami politycznymi dotyczą terminu przyjęcia europejskiej waluty.
REKLAMA
REKLAMA