REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dalszych spadków nie da się uniknąć

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Amerykański parkiet wciąż zachowuje się konsekwentnie – chce faktów, a nie nadziei. Dlatego w czwartek optymizm związany z większymi środkami budżetowymi przeznaczonymi na ratowanie sektora finansowego przegrał ostatecznie z pesymizmem, jaki niosły ze sobą dane gospodarcze.

REKLAMA

Trudno mieć wątpliwości, że ostatnie sesje miały charakter ruchów powrotnych po przełamaniu silnych wsparć, a w przyszłości rynki akcji czekają dalsze zniżki. Takie oczekiwania potwierdza pierwsza część piątkowych notowań, gdzie europejski DJ Stoxx 600, podobnie jak wczoraj amerykański S&P 500, wraca do tegorocznego minimum. Przypadek naszej giełdy jest trochę inny.

REKLAMA

Dwa ostatnie dni pokazały, jak niewiele trzeba, żeby w ciągu kilkunastu minut obraz rynku zmienił się diametralnie. W środę w krótkim czasie nic nie zostało z dużego wzrostu, wczoraj w podobnym tempie udało się mocno wywindować indeksy. Przyczyną takich zmian było oczekiwanie dotyczące przebiegu sesji w Ameryce. To potwierdza, że po okresie, kiedy inwestorzy byli wpatrzeni w kurs złotego i oderwaliśmy się nieco od wydarzeń na światowych parkietach, wraca czas mocniejszych związków. Na gwałtowność ruchów cen akcji wpływ ma także koncentracja obrotów na kilku największych spółkach, jak również psychologiczne oddziaływanie wydarzeń na rynku terminowym na postrzeganie akcji. Wczoraj w wyniku zamykania krótkich pozycji kurs kontraktów na WIG20 podniósł się aż o 6%.

REKLAMA

Pod względem danych gospodarczych czwartek był zły dla rynków, bo większość podawanych informacji rozczarowała. To, że generalnie są złe można zrozumieć i nikt się nie spodziewa gwałtownej poprawy. Jednak to, że nadal wypadają gorzej od znacznie zredukowanych przez analityków oczekiwań to duże rozczarowanie. Tak było w czwartek z indeksami nastrojów konsumentów i przedsiębiorców w strefie euro, z cenami domów w Wielkiej Brytanii, a w Ameryce z zamówieniami na dobra trwałego użytku, liczbą nowych bezrobotnych i sprzedażą domów na rynku pierwotnym. To tylko potwierdza, że nie ma powodów do fundamentalnych zakupów akcji.

Kończący się tydzień trzeba traktować jako test po tym, jak S&P 500 przełamał długoterminowe wsparcie na wysokości 800 pkt. Szybkie anulowanie tego sygnału sprzedaży niosłoby ze sobą pozytywne przesłanie. Tak się jednak nie stało. Zatem trzeba się wciąż liczyć, że jesteśmy na etapie poprzedzającym przyspieszenie zniżek. S&P 500 ma otwartą drogę do 650 pkt, nasz WIG przynajmniej do 18,5 tys. pkt, a europejski DJ Stoxx 600 zaatakuje zapewne udanie dołek internetowej bessy, do którego dziś przed południem się zbliżył. O pogarszających się nastrojach w USA świadczyły wczorajsze zapowiedzi Goldman Sachs spadku S&P 500 rzędu 15% w krótkim terminie.

Przyszły tydzień będzie więc stał pod znakiem oczekiwania na pogłębienie zniżek. Będzie to też czas publikacji dużej ilości danych gospodarczych – w USA między innymi dotyczących wydatków konsumenckich, sytuacji na rynku pracy, aktywności w sferze usług i w przemyśle.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA