REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawa na czele giełdowej stawki

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza giełda była dziś niezaprzeczalnie liderem wzrostów w skali światowej. Oczywiście malkontenci będą ten fakt kontestować, twierdząc, że to tylko chwilowy wybryk natury i efekt spekulacyjnej gry kapitału nieznanego pochodzenia. Kapitału, który jeszcze kilka dni temu miał zupełnie inne zamiary i dążył do pogrążenia nas w giełdowym piekle.

Patrząc na to, co się dzieje na parkiecie giełdowym chłodnym okiem, nie należy też popadać w euforię. Sytuacja może się zmienić w każdej chwili, więc decyzje należy podejmować rozważnie.

REKLAMA

GPW

REKLAMA

Wbrew obawom, związanym z potężnymi zniżkami amerykańskich indeksów, warszawski parkiet zaczął dzień od symbolicznego spadku o około pół procenta. Wkrótce sytuacja poprawiła się na tyle, że WIG20 zyskiwał niemal 1 proc. Po okresie dość nerwowych wahań, kupujący powiększali swoją przewagę. Widać było, że inwestorzy kierują się w swych decyzjach racjonalnymi przesłankami. Kursy spółek, które pokazały dobre wyniki zdecydowanie zwyżkowały. Być może wzrosty o 8-10 proc. (np. GTC) , a nawet 13 proc. (m.in. Kopex, ) wydają się nieco przesadzone, ale świadczą też o nieodległym przesadnym pesymizmie, który spowodował nieuzasadnioną przecenę oraz o potencjale, jaki drzemie na rynku i może się ujawnić w wyniku pojawienia się lepszych informacji.

Na niespełna godzinę przed zakończeniem sesji indeks największych firm zyskiwał ponad 2,5 proc. Skala zwyżki pod sam koniec nieco się zmniejszyła, ale obraz sesji jest zdecydowanie optymistyczny. Tym bardziej, że obroty były wyraźnie wyższe, niż w poniedziałek, choć ich skala nie mogła zachwycać. Wzrost wartości WIG20 o prawie 1,6 proc. i WIG o nieco ponad 1 proc. jest jednak sporym osiągnięciem, a obroty sięgające 960 mln zł niezłym tej tendencji przypieczętowaniem.

Giełdy zagraniczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Amerykańskie giełdy jednak się zatrzęsły. W poniedziałek Dow Jones stracił aż 4,2 proc. a S&P 4,7 proc., osiągając poziomy najniższe od kilkunastu lat. Trudno wskazać konkretny powód tak wielkiej przeceny. Pewnie była to opóźniona reakcja na piątkowe dane o spadku PKB. Komentatorzy mówią o braku wiary w skuteczność programów ratowania gospodarki, fatalnych wynikach AIG (62 mld dol. straty). Tyle tylko, że akcje AIG …zwyżkowały. Więcej w tym chyba psychologii, niż racjonalności.

REKLAMA

Złe nastroje w USA pogrążyły parkiety w Ameryce Południowej. Brazylijska Bovespa straciła ponad 5 proc., a argentyński Merval aż 7,4 proc. Bardzo stonowana natomiast była reakcja giełd azjatyckich. Choć większość z nich zakończyła dzień na minusie, to spadki nie były duże. Nikkei stracił zaledwie 0,7 proc.

Dość dobre nastroje panowały na giełdach europejskich. Indeksy zyskiwały po około 1 proc. Do wyjątków należał BUX, który spadał przed południem o ułamki procenta. Reakcja na obniżenie przez agencję Fitch ratingu tego kraju do negatywnej była więc i tak niewielka. Sesje w Europie zakończyły się niemal idealnie na remisie. Żadnych wskazówek co do dalszego kierunku zmian kursów wyciągać nie można. Optymizmu do notowań nie wniosło też dobre rozpoczęcie dnia w Stanach Zjednoczonych (tamtejsze indeksy zwyżkowały o około 1 proc.). Inwestorzy zdają sobie sprawę, że tam sytuacja może zmienić się w każdej chwili i zamknięcie może przynieść znów sporą niespodziankę.

Waluty

Złoty zaczął dzień od wyraźnego umocnienia się wobec głównych walut. Dolar taniał o 4-6 groszy (trzeba było za niego płacić 3,75 zł), euro o 3-5 groszy (4,73 zł), a frank o 3-4 grosze (3,19 zł). Takie zachowanie naszej waluty można uznać za dość nietypowe, biorąc pod uwagę poniedziałkową fatalną sesję giełdową w Stanach Zjednoczonych. Ostatnio w takich przypadkach dolar się umacniał. Dziś przed południem nieco tracił w stosunku do euro i to pomogło złotemu. W ciągu dnia sytuacja jednak była dość zmienna, co wpływało także na notowania złotego. Pod koniec dnia za dolara trzeba było płacić 3,76 zł (o 2,5 grosza mniej niż w poniedziałek), za euro 4,73 zł (o 3,5 grosza mniej) a za franka 3,2 zł (o 2 grosze mniej). Charakterystyczne jest to, że już od kilku dni w trakcie sesji obserwuje się zmiany tendencji, a nie jednoznaczne ruchy, jak na początku drugiej dekady lutego.

Podsumowanie

Na rynkach finansowych wciąż panuje duża nerwowość, przejawiająca się znacznymi wahaniami cen akcji i wartości indeksów. W takiej sytuacji trudno dokonywać jakichkolwiek prognoz. Nastroje inwestorów ulegają polaryzacji. Decyzje obarczone są coraz większym ryzykiem. Analiza techniczna wskazuje, że mogą nas czekać spore spadki, szczególnie jeśli chodzi o indeksy za oceanem. Prawdopodobnie będzie to ostatnia, być może najbardziej gwałtowna fala, kończąca bessę. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę cykliczność zmian na giełdach, można się spodziewać przełomu już w najbliższych dniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA