REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tydzień pod znakiem franka

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

Miniony tydzień przyniósł wyraźną ulgę właścicielom kredytów denominowanych w walutach obcych. Obniżka stóp procentowych przez SNB i zapowiedź interwencji na rynku walutowym wpłynęły na znaczne obniżenie rat.

Szwajcarski bank centralny obniżył stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego i jednocześnie rozpoczął interwencje walutowe mające na celu osłabienie franka. W czwartek szwajcarska waluta osłabiła się w stosunku do euro najmocniej w historii. Za euro trzeba było zapłacić 1,53 franka. Kurs franka wobec złotego spadł do 2,95 zł.

REKLAMA

Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w styczniu o 19,3% w porównaniu do stycznia ubiegłego roku i o 7,5% w porównaniu do grudnia. To spadek rekordowo wysoki, najwyższy od 1991 r., czyli od czasu zjednoczenia Niemiec.

Stany Zjednoczone planują obniżenie planowanego na ten rok deficytu budżetowego wysokości 1,75 bln dolarów, czyli 12,3% PKB do 533 mld dolarów lub 3% PKB do 2013 r. Timothy Geithner, sekretarz skarbu USA powiedział,
że ratowanie banków i sektora finansowego może być bardziej kosztowne, niż planowane 700 mld dolarów.

PKB Węgier obniżył się w IV kwartale ubiegłego roku o 2,3%. Bank centralny tego kraju szacuje, że w tym roku tamtejsza gospodarka skurczy się o 3,5%.

Chiński eksport spadł w lutym aż o 25,7%, a import o 24,1% w porównaniu
do lutego ubiegłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niezbyt spójne deklaracje płyną od przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego. We wtorek Lorenzo Bini Smagli, członek Rady Zarządzającej EBC stwierdził, że bank może obniżyć główną stopę procentową do zera, jeśli będzie to konieczne. Tego samego dnia Axel Weber, również członek Rady EBC powiedział, że nie widzi żadnego powodu, by obniżać główną stopę poniżej 1 proc. Stwierdził również, że nie ma problemu z obniżeniem stopy depozytowej do zera.

Nie ma mowy o przyspieszeniu wejścia do strefy euro państw Europy Wschodniej, ani o możliwości złagodzenia kryteriów, które muszą one spełnić, by przyjąć wspólną walutę – stwierdził Jean-Claude Juncker, premier i minister finansów Luksemburga, który przewodniczył spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro w Brukseli, które odbyło się w poprzedni weekend.

Złote struktury w Multibanku i mBanku

Do 23 marca trwają zapisy na Lokatę Inwestycyjna Kopalnia Złota w Multibanku. Na tej półrocznej lokacie można będzie zarobić pod warunkiem, że cena złota w dniu zakończenia lokaty będzie o co najmniej 5% wyższa, niż w dniu jej rozpoczęcia,
a jednocześnie w ciągu całego czasu trwania lokaty nie wzrośnie ani razu o ponad 32% od ceny z dnia rozpoczęcia lokaty. Minimalna kwota lokaty wynosi 5 tys. zł. Z kolei mBank oferuje lokatę Gorączka Złota o niemal identycznych parametrach, z tym,
że minimalna kwota inwestycji wynosi 1 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA