REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsze wieści sprzyjają wzrostom na giełdach

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wreszcie pojawiły się nieco bardziej pomyślne informacje makroekonomiczne. Indeks PMI mierzący koniunkturę w usługach w strefie euro spadł, ale mniej niż się spodziewano. Obniżył się również indeks wniosków o kredyt hipoteczny w USA, ale tempo jego spadku maleje.

Wyraźnie zmniejszyła się liczba planowanych zwolnień w amerykańskich firmach. Nastroje popsuł jedynie raport ADP, według którego w lutym liczba miejsc pracy zmniejszyła się o 697 tys., choć spodziewano się spadku o 600 tys. Trudno o euforię, bo dane są wciąż kiepskie, ale wymęczone spadkami rynki reagują na najmniejsze nawet oznaki poprawy sytuacji w gospodarce.

REKLAMA

GPW

REKLAMA

Indeksy na warszawskim parkiecie rozpoczęły dzień od zwyżki o 1-1,5 proc. Z upływem czasu jej skala wyraźnie się powiększyła. Liderem wzrostu były papiery KGHM, zyskujące nawet ponad 12 proc. To reakcja na wzrost cen miedzi. Podobnie zachowywały się notowania światowych potentatów miedziowych BHP Billiton i Rio Tinto. Optymizm popłynął z Chin po zapowiedzi wprowadzenia w tym kraju nowego planu mającego pobudzić gospodarkę, co odczytano jako szansę na wzrost popytu na surowce. Po południu indeks największych spółek zyskiwał ponad 2,5 proc. przy bardzo przyzwoitych obrotach, a potem ruszył dynamicznie w górę, pokonując 1460 punktów (wzrost o niemal 4,5 proc.).

Ostatecznie WIG20 zyskał 4,6 proc., a WIG 3,3 proc. Wskaźniki małych i średnich spółek pozostały nieco w tyle, zwyżkując odpowiednio 1,5 i 1,9 proc. Obroty na rynku akcji sięgnęły niemal 1,2 mld zł. Nie są one rekordowe, ale rosną już drugą sesję z rzędu przy zwyżkach indeksów, co jest sygnałem potwierdzającym zmianę nastawienia inwestorów do akcji. Poza papierami KGHM, bardzo dobrze zachowywały się również mocno przecenione ostatnio walory banków.

Giełdy zagraniczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na amerykańskim parkiecie ciąg dalszy dreszczowca. Tamtejsi inwestorzy nie mogli zdecydować się we wtorek, jaki kierunek nadać indeksom. Bilans tych rozterek był lekko negatywny. Po poniedziałkowej zapaści, półprocentowe spadki to niemal hossa. Duże wahania w ciągu dnia to wyraz niezdecydowania i dominacji emocji nad rozsądkiem. Wciąż trudno przewidzieć, co będzie działo się w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

W Azji niemal euforia,gdy okazało się, że w USA się nie poddają, indeksy wystrzeliły w górę. W Hong Kongu, Korei i na Tajwanie wzrosty sięgały 2-3 proc., a w Pekinie aż 6,5 proc. Jedynie Nikkei zachowywał się bardziej powściągliwie, zwyżkując o niespełna 1 proc.

Otwarcie na giełdach europejskich odbyło się także w dobrych nastrojach, przy zwyżkach indeksów o 1-1,5 proc. W ciągu dnia na głównych rynkach wzrosty sięgały 2-3 proc. Początek dzisiejszej sesji w USA i zwyżki tamtejszych indeksów o 1,5 proc. były wsparciem dla Europy i końcówka dnia przyniosła niewielkie powiększenie przewagi byków.

Waluty

Początek dnia był korzystny dla złotego. Dolar taniał o 3 grosze, euro o 5 groszy a frank szwajcarski o 4 grosze. Siła naszej waluty może trochę zaskakiwać, bowiem na rynku międzynarodowym dolar umacnia się wyraźnie w stosunku do euro. Ta tendencja utrzymuje się od grudnia ubiegłego roku. Taka sytuacja nie jest korzystna dla złotego. Mimo, że w ostatnich dniach nie odczuwamy jej negatywnych skutków, może się to zmienić.

Bardzo dynamicznie tracił na wartości forint, ale na szczęście nie miało to przełożenia na naszą walutę. Pod koniec dnia złoty powiększył swą zdobycz wobec dolara do 6 groszy (za amerykańską walutę trzeba było płacić 3,73 zł), w stosunku do euro sięgała ona 7 groszy (wspólna waluta kosztowała 4,69 zł) a frank staniał do 3,17 zł, czyli o 6 groszy. Pomagało złotemu umocnienie się w ciągu dnia euro w stosunku do dolara. Jeszcze rankiem kurs euro zbliżał się do poziomu najniższego od listopada ubiegłego roku.

Podsumowanie

Po trwającej osiem sesji konsolidacji przy bardzo niskich poziomach, indeksy ruszyły odważniej w górę. Zwyżka nie jest oszałamiająca, ale przy obecnym stanie rynku trudno oczekiwać fajerwerków. Od najniższego (w trakcie sesji) poziomu z 18 lutego WIG zyskał 11 proc., a WIG20 ponad 16 proc. Pytanie o skalę i czas trwania tej tendencji pozostaje otwarte, ale wiele wskazuje na to, że scenariusz trwającej nieco dłużej poprawy giełdowej koniunktury ma szansę realizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA