REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadki indeksów powstrzymane

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na warszawskiej giełdzie nastroje inwestorów zdecydowanie się poprawiły. Pokaźny wzrost indeksów jest faktem, trudno jednak na tej podstawie wyciągać jakiekolwiek wnioski dotyczące zmiany dominującej tendencji. Na to jest zdecydowanie zbyt wcześnie.

GPW

REKLAMA

Sesja w Warszawie rozpoczęła się na niewielkim plusie. Wzrost początkowo był kontynuowany, ale optymizm inwestorów nie był zbyt wielki. Niemal przez całą sesję trwała przepychanka między popytem a podażą. Na szczęście nastrojów nie popsuły gorsze informacje ze Stanów Zjednoczonych o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i o zamówieniach na dobra trwałego użytku. Obie wielkości okazały się gorsze, niż oczekiwano. Od południa byki konsekwentnie powiększały swoją zdobycz, dominując niezaprzeczalnie w końcówce sesji. Ogólny obraz rynku nie zmienił się jednak dziś zbyt mocno. Można stwierdzić jedynie, że trwa obrona przed głębszą przeceną. Dziś obserwowaliśmy niewielki wyłom w dotychczasowej tradycji. Wyraźnej zwyżce głównych indeksów towarzyszył niewielki spadek wskaźników małych i średnich spółek. Ostatecznie WIG20 zyskał 3,5 proc., WIG 2,3 proc. Obroty utrzymują się na dość niskim poziomie już od pięciu sesji. Dziś wyniosły niespełna 900 mln zł.

Giełdy zagraniczne

REKLAMA

Amerykańskie indeksy już kolejny dzień z rzędu wykonują z pozoru nieskoordynowane ruchy. Tak było również wczoraj. Początkowy spadek nie był zbyt duży, szybko jednak się pogłębił. Zmiany wartości wskaźnika Dow Jones w ciągu dnia sięgały niemal 250 punktów. Potem sytuacja zaczęła się poprawiać i indeksy wyszły na plus. Końcówka sprowadziła je ponownie pod kreskę na odległość około 1 proc. niżej, niż we wtorek. Z taka szarpaniną mamy do czynienia już od kilku dni. Wskazuje ona na dużą nerwowość wśród inwestorów i niepewność sytuacji. Oczywiście wpływ na zmiany indeksów mają informacje płynące z gospodarki, ale przemożną rolę w ich kreowaniu pełnią nastroje rynkowe. Ani jedne, ani drugie nie skłaniają do optymizmu.

Giełdy azjatyckie poszły śladem Stanów Zjednoczonych i też nie przejawiały zbytniego optymizmu. Na większości z nich spadki nie były duże i nie przekraczały na ogół 1 proc. Ale były też wyjątki. Spadający od początku lutego indeks giełdy japońskiej nieco się ustabilizował (zakończył sesję blisko zera), z kolei na parkiecie w Szanghaju doszło do dużych spadków, sięgających 5,6 proc. Tamtejszy rynek ma z czego spadać, bo tendencja wzrostowa utrzymuje się tam konsekwentnie od października ubiegłego roku. Prawie 2 proc. straciła też giełda w Hong Kongu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Europie dzień rozpoczął się od zwyżek i dobre nastroje utrzymywały się o końca sesji. FTSE odpoczywał po środowej mocnej zwyżce i zyskał jedynie 1,2 proc. Indeksy w Niemczech i Francji zyskiwały po około 2-2,5 proc. W zachowaniu parkietów naszego regionu trudno doszukać się wspólnego mianownika. Węgierski BUX zyskiwał 3,5 proc. ale czeski PX tylko 0,1 proc.

Waluty

Na rynku walutowym było dziś nieco spokojniej, niż w ostatnich dniach. Mniejsze były wahania kursów, a złoty nieznacznie się umacniał w stosunku do głównych walut. W przypadku franka szwajcarskiego było to nieco ponad jeden grosz (przed godz. 16.00 trzeba było za franka płacić niecałe 3,16 zł. W przypadku euro zwyżka nieznacznie przekroczyła 3 grosze (euro kosztowało 4,68 zł). Złoty dość wyraźnie, o 3 grosze zyskał w stosunku do dolara (za banknot z Waszyngtonem trzeba było płacić 3,67 zł). Początek dnia dla naszej waluty był jednak znacznie lepszy, niż końcówka. Z upływem czasu złoty powoli tracił na wartości.

Podsumowanie

Wzrosty indeksów cieszą, jednak na razie zbyt mało czynników przemawia za zdecydowaną zmianą spadkowej tendencji na giełdach. Trzeba mieć nadzieję, że spadki wkrótce się zakończą, ale o hossie będzie można mówić po wyraźnym odwróceniu trendu. Przedtem czeka nas prawdopodobnie dłuższy okres stabilizacji kursów akcji, który nie przyniesie zadowolenia ani bykom, ani niedźwiedziom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA