REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Trudno oczekiwać innego biegu zdarzeń na dzisiejszej sesji, jak dalsze próby odrabiania strat na naszym parkiecie. Sprzyjają temu bardzo wysokie obroty wczoraj, jak również poprawa nastrojów na światowych rynkach oraz duże umocnienie złotego.

REKLAMA

Oczywiście w zachowaniu obu tych rynków można doszukiwać się racjonalnych impulsów dla giełdy, ale tak naprawdę mamy do czynienia raczej z psychologicznymi reakcjami. Rynek bardzo mocno się przecenił – od końca ubiegłego tygodnia do wczorajszego dołka stracił ponad 13% - więc nie dziwi, że znów znajdują się chętni do podkupowania dołków. Optymizm może wzmagać fakt, że europejski DJ Stoxx 600 obronił w środę ubiegłoroczny dołek. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, że wczorajsza sesja w USA nie anulowała silnego sygnału sprzedaży, jakim było przebicie przez S&P 500 bariery 800 pkt. Mieliśmy ruch powrotny, po którym trzeba spodziewać się dalszych spadków, zapewne solidnych. Taka perspektywa powinna ograniczać zakusy kupujących u nas.

REKLAMA

Na pewno ważnym zdarzeniem były bardzo wysokie obroty wczoraj, jakie mieliśmy na naszym rynku. Wynikały przede wszystkim z handlu walorami dwóch największych banków – PKO BP oraz Pekao. Wolumen obrotu nimi był w pierwszym przypadku drugim największym w historii, w drugim przypadku – rekordowy. Co jednak symptomatyczne, mimo tak dużego zainteresowania tymi papierami, nie udało się zamknąć ich notowań na plusie. Tym samym dzisiejszy wzrost kursów tych walorów trzeba odczytywać w kategoriach korekcyjnych.

REKLAMA

Zwraca uwagę też mniejsza szerokość zniżek w obecnej fali spadkowej niż w trakcie jesiennej wyprzedaży. Do tej pory 52-tygodniowe minima ustanowiło niecałe 28% spółek z naszej giełdy. W szczycie wyprzedaży w poprzedniej fali zniżkowej było to dwa razy więcej. To wskazuje na większą selektywność spadków, co jest korzystnym sygnałem na przyszłość. Pamiętać jednocześnie musimy, że przecena jeszcze się nie skończyła. Na pewno jednak warto przyglądać się tym proporcjom, bo malejąca szerokość spadkowego rynku jest jednym z ważnych sygnałów zapowiadających zwrot koniunktury.

Ciekawe przesłanie miały wczorajsze minutes po posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku w USA, jakie miało miejsce pod koniec stycznia. Położono w nich nacisk na utrzymanie inflacji w ryzach. Władze monetarne widzą ryzyko jej przyspieszenia w związku z poluzowaniem polityki pieniężnej i fiskalnej. Pytanie, czy inwestorzy uwierzą, że Fed będzie w stanie przeciwdziałać wyraźnemu przyspieszeniu wzrostu cen. Reakcja obligacji, gdzie rentowność trochę się podniosła, na to nie wskazywała. Minutes pojawiły się w specyficznym momencie, kiedy administracja Obamy ogłaszała kolejny plan wydawania publicznych środków, tym razem na pomoc mającym trudności w spłacaniu kredytów hipotecznych. Jet on wart 75 mld USD.

Uwagę naszych inwestorów przykują dziś dane o produkcji przemysłowej. To pierwsze wiadomości o kondycji tej sfery gospodarczej w tym roku. Zadaniem dla WIG na dziś jest pokonanie połowy wtorkowej czarnej świecy (ok. 21,9 tys. pkt). Gdyby się to udało odbicie mogłoby przybrać nieco trwalszy charakter.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA