Rodzaje inwestycji
REKLAMA
REKLAMA
Jaki jest podział inwestycji?
Najwięcej uwagi poświęcimy podziałowi ze względu na przedmiot inwestycji, a zwłaszcza formom inwestycji o charakterze lokacyjnym. Wcześniej jednak, warto wskazać na możliwości podziału ze względu na pozostałe kryteria.
REKLAMA
Ze względu na podmiot dokonujący inwestycji wyróżnia się trzy główne grupy inwestycji:
- inwestycje prywatne – dokonywane przez podmioty prywatne, zarówno instytucje jak i inwestorów indywidualnych,
- inwestycje komunalne– dokonywane przez samorządy terytorialne,
- inwestycje państwowe– dokonywane przez rząd.
Dodatkowo rozważając pochodzenie podmiotu inwestującego wyróżniamy:
- inwestycje krajowe– dokonywane przez podmioty będące rezydentami,
- inwestycje zagraniczne– dokonywane przez podmioty spoza granic państwa.
Ze względu na formę i cel inwestycji wyróżniamy:
- inwestycje bezpośrednie– inwestycje związane z działalnością produkcyjną, często o charakterze rzeczowym,
- inwestycje portfelowe– inwestycje w aktywa finansowe, zwykle o krótszym horyzoncie niż inwestycje bezpośrednie.
Ze względu na horyzont czasowy inwestycji wyróżniamy:
- inwestycje krótkoterminowe
- inwestycje średnioterminowe
- inwestycje długoterminowe.
Ze względu na źródła finansowania można podzielić inwestycje następująco:
- inwestycje własne – finansowane ze środków własnych,
- inwestycje kredytowe – finansowane ze środków pożyczonych,
- inwestycje mieszane – finansowane ze środków własnych i środków pozyskanych z zewnątrz.
Jeszcze innym kryterium jest to, które określa czy inwestycje przynoszą dochód w trakcie trwania inwestycji:
- inwestycje, które w trakcie trwania inwestycji nie przynoszą dochodów, jedyny dochód pojawia się na końcu okresu inwestycji. Są to np.: inwestycje w złoto, które zamierzamy sprzedać po upływie pewnego okresu, inwestycje w obligacje zerokuponowe lub ulokowanie środków w postaci lokaty terminowej w banku (z klauzulą wypłaty kapitału i odsetek na końcu okresu umowy) i likwidacja lokaty po upływie okresu umowy,
- inwestycje, które w trakcie trwania inwestycji przynoszą dochody, a więc dają możliwość reinwestowania lub konsumowania uzyskiwanych dochodów. Przykładem mogą być obligacje kuponowe lub wpływy z tytułu wynajmu lokalu.
Przedmiot inwestycji i rodzaje inwestycji
Najważniejszą klasyfikacją, jest podział ze względu na przedmiot inwestycji. Biorąc pod uwagę przedmiot inwestycji wyróżnia się trzy główne rodzaje inwestycji:
- inwestycje rzeczowe - przedmiot inwestycji ma charakter materialny. W tej grupie wyróżnia się dwie podgrupy:
- inwestycje rzeczowe produkcyjne – rodzaj inwestycji rzeczowych, które wykorzystywane są w procesie produkcji, np.: nieruchomości, maszyny i urządzenia, zapasy (w podgrupie tej dodatkowo wyodrębnia się dwie kategorie: inwestycje odtworzeniowe - nie wywierają wpływu na poziom zdolności produkcyjnych podmiotu ale pozwalają utrzymać dotychczasowy potencjał oraz inwestycje rozwojowe -powodują wzrost zdolności produkcyjnych podmiotu);
- inwestycje rzeczowe lokacyjne – rodzaj inwestycji rzeczowych, które traktowane są jako lokata kapitału a inwestor oczekuje, iż wartość przedmiotu inwestycji wzrośnie w okresie trwania inwestycji;
- inwestycje finansowe (kapitałowe, monetarne) – rodzaj inwestycji, w których przedmiot inwestycji jest instrumentem finansowym, zwykle mają charakter niematerialny
- inwestycje inne - wszystkie inne niż rzeczowe i finansowe rodzaje inwestycji, np.: inwestycje w: kadry, badania naukowe, wartości niematerialne i prawne, inwestycje socjalne itd.
Inwestycje rzeczowe posiadają cechy, które wyraźnie odróżniają je od inwestycji kapitałowych. Jedną z typowych własności dla większości inwestycji rzeczowych jest relatywnie mała płynność i długi horyzont inwestycji. Handel aktywami rzeczowymi odbywa się na specjalnych, często mało efektywnych rynkach. Z wyjątkiem nieruchomości, większość aktywów rzeczowych nie daje możliwości uzyskiwania dochodu w czasie trwania inwestycji a jedynym źródłem dochodu jest zysk kapitałowy, stanowiący różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a zakupu, pomniejszony o koszty manipulacyjne.
Co to są inwestycje lokacyjne?
Istnieje wiele postaci inwestycji rzeczowych o charakterze lokacyjnym. Tradycyjnymi formami są np.: inwestycje w kruszce szlachetne, inwestycje w dzieła sztuki, inwestycje w przedmioty numizmatyczne lub zabytkowe oraz inwestycje w nieruchomości.
Jedną z podstawowych właściwości inwestycji rzeczowych lokacyjnych jest przenoszenie siły nabywczej inwestowanych środków w czasie, czyli ochrona przed inflacją. Przeciętny inwestor cechę tą uważa za oczywistą a jego celem jest nie tylko zachowanie siły nabywczej kapitału ale uzyskanie w przyszłości dodatkowego zysku kapitałowego ze sprzedaży aktywu. Niejednokrotnie inwestując w aktywa rzeczowe inwestor realizuje jednocześnie inne swoje pragnienia niż tylko chęć zysku. Mogą nim kierować np. motywy kolekcjonerskie lub prestiżowe.
Co to są inwestycje kapitałowe?
Inwestycje kapitałowe są bardzo popularną formą inwestycji. Kapitał lokowany jest w różnorodne instrumenty finansowe, o charakterze niematerialnym. Wszystkie inwestycje kapitałowe mają charakter lokacyjny. Różnią się głównie horyzontem czasowym, poziomem ryzyka i płynnością. Większość inwestycji kapitałowych cechuje się dużą płynnością a wartość jednego waloru jest niewielka w porównaniu z większością inwestycji rzeczowych. Popularność i rozwój instrumentów inwestycyjnych spowodował wykształcenie się rynków finansowych, na których obraca się różnymi formami zdematerializowanego kapitału.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA