REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje inwestycji

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
Co to są inwestycje kapitałowe?
Co to są inwestycje kapitałowe?

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycje można klasyfikować ze względu na bardzo różnorodne kryteria, np. przedmiot inwestycji, podmiot dokonujący inwestycji, horyzont czasowy, skomplikowanie inwestycji itd.

Jaki jest podział inwestycji?

Najwięcej uwagi poświęcimy podziałowi ze względu na przedmiot inwestycji, a zwłaszcza formom inwestycji o charakterze lokacyjnym. Wcześniej jednak, warto wskazać na możliwości podziału ze względu na pozostałe kryteria.

REKLAMA

Ze względu na podmiot dokonujący inwestycji wyróżnia się trzy główne grupy inwestycji:

  • inwestycje prywatne – dokonywane przez podmioty prywatne, zarówno instytucje jak i inwestorów indywidualnych,
  • inwestycje komunalne– dokonywane przez samorządy terytorialne,
  • inwestycje państwowe– dokonywane przez rząd.

Dodatkowo rozważając pochodzenie podmiotu inwestującego wyróżniamy:

  • inwestycje krajowe– dokonywane przez podmioty będące rezydentami,
  • inwestycje zagraniczne– dokonywane przez podmioty spoza granic państwa.

Ze względu na formę i cel inwestycji wyróżniamy:

  • inwestycje bezpośrednie– inwestycje związane z działalnością produkcyjną, często o charakterze rzeczowym,
  • inwestycje portfelowe– inwestycje w aktywa finansowe, zwykle o krótszym horyzoncie niż inwestycje bezpośrednie.

Ze względu na horyzont czasowy inwestycji wyróżniamy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • inwestycje krótkoterminowe
  • inwestycje średnioterminowe
  • inwestycje długoterminowe.

Ze względu na źródła finansowania można podzielić inwestycje następująco:

  • inwestycje własne – finansowane ze środków własnych,
  • inwestycje kredytowe – finansowane ze środków pożyczonych,
  • inwestycje mieszane – finansowane ze środków własnych i środków pozyskanych z zewnątrz.

Jeszcze innym kryterium jest to, które określa czy inwestycje przynoszą dochód w trakcie trwania inwestycji:

  • inwestycje, które w trakcie trwania inwestycji nie przynoszą dochodów, jedyny dochód pojawia się na końcu okresu inwestycji. Są to np.: inwestycje w złoto, które zamierzamy sprzedać po upływie pewnego okresu, inwestycje w obligacje zerokuponowe lub ulokowanie środków w postaci lokaty terminowej w banku (z klauzulą wypłaty kapitału i odsetek na końcu okresu umowy) i likwidacja lokaty po upływie okresu umowy,
  • inwestycje, które w trakcie trwania inwestycji przynoszą dochody, a więc dają możliwość reinwestowania lub konsumowania uzyskiwanych dochodów. Przykładem mogą być obligacje kuponowe lub wpływy z tytułu wynajmu lokalu.

Przedmiot inwestycji i rodzaje inwestycji

Najważniejszą klasyfikacją, jest podział ze względu na przedmiot inwestycji. Biorąc pod uwagę przedmiot inwestycji wyróżnia się trzy główne rodzaje inwestycji:

  • inwestycje rzeczowe - przedmiot inwestycji ma charakter materialny. W tej grupie wyróżnia się dwie podgrupy:
  1. inwestycje rzeczowe produkcyjne – rodzaj inwestycji rzeczowych, które wykorzystywane są w procesie produkcji, np.: nieruchomości, maszyny i urządzenia, zapasy (w podgrupie tej dodatkowo wyodrębnia się dwie kategorie: inwestycje odtworzeniowe - nie wywierają wpływu na poziom zdolności produkcyjnych podmiotu ale pozwalają utrzymać dotychczasowy potencjał oraz inwestycje rozwojowe -powodują wzrost zdolności produkcyjnych podmiotu);
  2. inwestycje rzeczowe lokacyjne – rodzaj inwestycji rzeczowych, które traktowane są jako lokata kapitału a inwestor oczekuje, iż wartość przedmiotu inwestycji wzrośnie w okresie trwania inwestycji;
  • inwestycje finansowe (kapitałowe, monetarne) – rodzaj inwestycji, w których przedmiot inwestycji jest instrumentem finansowym, zwykle mają charakter niematerialny
  • inwestycje inne - wszystkie inne niż rzeczowe i finansowe rodzaje inwestycji, np.: inwestycje w: kadry, badania naukowe, wartości niematerialne i prawne, inwestycje socjalne itd.

Inwestycje rzeczowe posiadają cechy, które wyraźnie odróżniają je od inwestycji kapitałowych. Jedną z typowych własności dla większości inwestycji rzeczowych jest relatywnie mała płynność i długi horyzont inwestycji. Handel aktywami rzeczowymi odbywa się na specjalnych, często mało efektywnych rynkach. Z wyjątkiem nieruchomości, większość aktywów rzeczowych nie daje możliwości uzyskiwania dochodu w czasie trwania inwestycji a jedynym źródłem dochodu jest zysk kapitałowy, stanowiący różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a zakupu, pomniejszony o koszty manipulacyjne.

Co to są inwestycje lokacyjne?

Istnieje wiele postaci inwestycji rzeczowych o charakterze lokacyjnym. Tradycyjnymi formami są np.: inwestycje w kruszce szlachetne, inwestycje w dzieła sztuki, inwestycje w przedmioty numizmatyczne lub zabytkowe oraz inwestycje w nieruchomości.

Jedną z podstawowych właściwości inwestycji rzeczowych lokacyjnych jest przenoszenie siły nabywczej inwestowanych środków w czasie, czyli ochrona przed inflacją. Przeciętny inwestor cechę tą uważa za oczywistą a jego celem jest nie tylko zachowanie siły nabywczej kapitału ale uzyskanie w przyszłości dodatkowego zysku kapitałowego ze sprzedaży aktywu. Niejednokrotnie inwestując w aktywa rzeczowe inwestor realizuje jednocześnie inne swoje pragnienia niż tylko chęć zysku. Mogą nim kierować np. motywy kolekcjonerskie lub prestiżowe.

Co to są inwestycje kapitałowe?

Inwestycje kapitałowe są bardzo popularną formą inwestycji. Kapitał lokowany jest w różnorodne instrumenty finansowe, o charakterze niematerialnym. Wszystkie inwestycje kapitałowe mają charakter lokacyjny. Różnią się głównie horyzontem czasowym, poziomem ryzyka i płynnością. Większość inwestycji kapitałowych cechuje się dużą płynnością a wartość jednego waloru jest niewielka w porównaniu z większością inwestycji rzeczowych. Popularność i rozwój instrumentów inwestycyjnych spowodował wykształcenie się rynków finansowych, na których obraca się różnymi formami zdematerializowanego kapitału.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA