REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje inwestycji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
Co to są inwestycje kapitałowe?
Co to są inwestycje kapitałowe?

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycje można klasyfikować ze względu na bardzo różnorodne kryteria, np. przedmiot inwestycji, podmiot dokonujący inwestycji, horyzont czasowy, skomplikowanie inwestycji itd.

Jaki jest podział inwestycji?

Najwięcej uwagi poświęcimy podziałowi ze względu na przedmiot inwestycji, a zwłaszcza formom inwestycji o charakterze lokacyjnym. Wcześniej jednak, warto wskazać na możliwości podziału ze względu na pozostałe kryteria.

REKLAMA

Ze względu na podmiot dokonujący inwestycji wyróżnia się trzy główne grupy inwestycji:

  • inwestycje prywatne – dokonywane przez podmioty prywatne, zarówno instytucje jak i inwestorów indywidualnych,
  • inwestycje komunalne– dokonywane przez samorządy terytorialne,
  • inwestycje państwowe– dokonywane przez rząd.

Dodatkowo rozważając pochodzenie podmiotu inwestującego wyróżniamy:

  • inwestycje krajowe– dokonywane przez podmioty będące rezydentami,
  • inwestycje zagraniczne– dokonywane przez podmioty spoza granic państwa.

Ze względu na formę i cel inwestycji wyróżniamy:

  • inwestycje bezpośrednie– inwestycje związane z działalnością produkcyjną, często o charakterze rzeczowym,
  • inwestycje portfelowe– inwestycje w aktywa finansowe, zwykle o krótszym horyzoncie niż inwestycje bezpośrednie.

Ze względu na horyzont czasowy inwestycji wyróżniamy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • inwestycje krótkoterminowe
  • inwestycje średnioterminowe
  • inwestycje długoterminowe.

Ze względu na źródła finansowania można podzielić inwestycje następująco:

  • inwestycje własne – finansowane ze środków własnych,
  • inwestycje kredytowe – finansowane ze środków pożyczonych,
  • inwestycje mieszane – finansowane ze środków własnych i środków pozyskanych z zewnątrz.

Jeszcze innym kryterium jest to, które określa czy inwestycje przynoszą dochód w trakcie trwania inwestycji:

  • inwestycje, które w trakcie trwania inwestycji nie przynoszą dochodów, jedyny dochód pojawia się na końcu okresu inwestycji. Są to np.: inwestycje w złoto, które zamierzamy sprzedać po upływie pewnego okresu, inwestycje w obligacje zerokuponowe lub ulokowanie środków w postaci lokaty terminowej w banku (z klauzulą wypłaty kapitału i odsetek na końcu okresu umowy) i likwidacja lokaty po upływie okresu umowy,
  • inwestycje, które w trakcie trwania inwestycji przynoszą dochody, a więc dają możliwość reinwestowania lub konsumowania uzyskiwanych dochodów. Przykładem mogą być obligacje kuponowe lub wpływy z tytułu wynajmu lokalu.

Przedmiot inwestycji i rodzaje inwestycji

Najważniejszą klasyfikacją, jest podział ze względu na przedmiot inwestycji. Biorąc pod uwagę przedmiot inwestycji wyróżnia się trzy główne rodzaje inwestycji:

  • inwestycje rzeczowe - przedmiot inwestycji ma charakter materialny. W tej grupie wyróżnia się dwie podgrupy:
  1. inwestycje rzeczowe produkcyjne – rodzaj inwestycji rzeczowych, które wykorzystywane są w procesie produkcji, np.: nieruchomości, maszyny i urządzenia, zapasy (w podgrupie tej dodatkowo wyodrębnia się dwie kategorie: inwestycje odtworzeniowe - nie wywierają wpływu na poziom zdolności produkcyjnych podmiotu ale pozwalają utrzymać dotychczasowy potencjał oraz inwestycje rozwojowe -powodują wzrost zdolności produkcyjnych podmiotu);
  2. inwestycje rzeczowe lokacyjne – rodzaj inwestycji rzeczowych, które traktowane są jako lokata kapitału a inwestor oczekuje, iż wartość przedmiotu inwestycji wzrośnie w okresie trwania inwestycji;
  • inwestycje finansowe (kapitałowe, monetarne) – rodzaj inwestycji, w których przedmiot inwestycji jest instrumentem finansowym, zwykle mają charakter niematerialny
  • inwestycje inne - wszystkie inne niż rzeczowe i finansowe rodzaje inwestycji, np.: inwestycje w: kadry, badania naukowe, wartości niematerialne i prawne, inwestycje socjalne itd.

Inwestycje rzeczowe posiadają cechy, które wyraźnie odróżniają je od inwestycji kapitałowych. Jedną z typowych własności dla większości inwestycji rzeczowych jest relatywnie mała płynność i długi horyzont inwestycji. Handel aktywami rzeczowymi odbywa się na specjalnych, często mało efektywnych rynkach. Z wyjątkiem nieruchomości, większość aktywów rzeczowych nie daje możliwości uzyskiwania dochodu w czasie trwania inwestycji a jedynym źródłem dochodu jest zysk kapitałowy, stanowiący różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a zakupu, pomniejszony o koszty manipulacyjne.

Co to są inwestycje lokacyjne?

Istnieje wiele postaci inwestycji rzeczowych o charakterze lokacyjnym. Tradycyjnymi formami są np.: inwestycje w kruszce szlachetne, inwestycje w dzieła sztuki, inwestycje w przedmioty numizmatyczne lub zabytkowe oraz inwestycje w nieruchomości.

Jedną z podstawowych właściwości inwestycji rzeczowych lokacyjnych jest przenoszenie siły nabywczej inwestowanych środków w czasie, czyli ochrona przed inflacją. Przeciętny inwestor cechę tą uważa za oczywistą a jego celem jest nie tylko zachowanie siły nabywczej kapitału ale uzyskanie w przyszłości dodatkowego zysku kapitałowego ze sprzedaży aktywu. Niejednokrotnie inwestując w aktywa rzeczowe inwestor realizuje jednocześnie inne swoje pragnienia niż tylko chęć zysku. Mogą nim kierować np. motywy kolekcjonerskie lub prestiżowe.

Co to są inwestycje kapitałowe?

Inwestycje kapitałowe są bardzo popularną formą inwestycji. Kapitał lokowany jest w różnorodne instrumenty finansowe, o charakterze niematerialnym. Wszystkie inwestycje kapitałowe mają charakter lokacyjny. Różnią się głównie horyzontem czasowym, poziomem ryzyka i płynnością. Większość inwestycji kapitałowych cechuje się dużą płynnością a wartość jednego waloru jest niewielka w porównaniu z większością inwestycji rzeczowych. Popularność i rozwój instrumentów inwestycyjnych spowodował wykształcenie się rynków finansowych, na których obraca się różnymi formami zdematerializowanego kapitału.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA