REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wciąż dużo złych wiadomości

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mimo dużego wzrostu notowań w czwartek, niewiele nowego wniosła ta sesja do obrazu rynku. Odbicie było praktycznie przesądzone, po tym, jak pojawił się popyt na akcje w II połowie środowej sesji.

REKLAMA

Czy ponad 4-proc. wzrost można uznać za zaskakujący? Raczej nie, biorąc pod uwagę skalę przeceny z wcześniejszych sesji, jak również notowaną w ostatnich dniach zmienność. W czasie silnych spadków, a z takimi mieliśmy do czynienia ostatnio, gwałtowne zwroty zdarzają się często. Chodzi o to, by na ich podstawie nie wyrabiać sobie zdania o rynku. Tak silny trend spadkowy, z jakim mamy do czynienia, nie odwróci się nagle. Tym bardziej, że jesteśmy wciąż bombardowani złymi wiadomościami. Wczoraj była nią produkcja przemysłowa.

REKLAMA

Zmienność sytuacji rynkowej wykazało wczorajsze popołudnie, gdy doszło do szybkiego odrobienia strat przez waluty względem złotego. Do końca dnia nic nie zostało z zysków, jakie złoty wypracował wcześniej. Jednocześnie, sesja w Ameryce nie przebiegła tak, jak zapowiadały to notowania kontraktów terminowych, wskazujące na zwyżkę. S&P 500 spadł, potwierdzając, że na dwóch ostatnich sesjach wykonał jedynie ruch powrotny do przebitej bariery 800 pkt.Nie widać w tych warunkach innej możliwości, jak kontynuacja ruchu w dół. Nie ma też wątpliwości, że negatywne sygnały ze świata będą wpływać na koniunkturę u nas. Rynkiem rządzi kilka spółek, które inwestorzy wykorzystują do spekulacji. Wczoraj 1,24 pkt proc. wzrostu z 4,1-proc. zwyżki WIG przypadło na Pekao. Dalsze ponad 0,9 pkt proc. wygenerowały PKO BP wraz z PKN Orlen. Wpływ na słaby przebieg sesji w Ameryce miały z jednej strony obcięcie przez HP prognoz zysków, a z drugiej obawy przed skutkami dla sektora finansowego niewypłacalności użytkowników kart kredytowych.

REKLAMA

Agencja ratingowa Fitch przestrzegła przed wzrostem niespłacanych pożyczek z kart kredytowych. To utwierdza inwestorów w przekonaniu, że nawet gdyby udało się zażegnać problem toksycznych aktywów, nie będzie to koniec kłopotów sektora bankowego. Nastrojów nie poprawiała też opinia Nouriela Roubiniego, profesora który sławę zyskał zapowiadając obecne kłopoty amerykańskiej gospodarki, który tym razem przestrzegł przed popadnięciem któregoś z banków rządowych w kłopoty.
Przyjęcie w Niemczech ustawy o nacjonalizacji banków też potwierdza, że władze liczą się z dalszymi trudnościami. Do tego dochodzi kwestionowanie przez analityków skuteczności planów pomocowych. Wczoraj specjaliści z Bank of America sugerowali, że programu wsparcia dla mających kłopoty ze spłacaniem kredytów hipotecznych, nie uda się wdrożyć w całości. Posiadaczom akcji nie sprzyjały też generalnie dane makroekonomiczne.

Tym samym na ostatniej sesji tygodnia stajemy wobec zamknięcia go poniżej 800 pkt, co należałoby traktować z perspektywy kolejnych miesięcy jako mocny sygnał kontynuacji bessy. Nic nie przemawia na razie przeciwko takiemu scenariuszowi. Interesujące będą dziś dane o wskaźnikach PMI w Europie w lutym. Oczekiwana jest niewielka poprawa. Jeśli nie nastąpi mogą zacząć pojawiać się opinie przesuwające ożywienie gospodarcze na końcówkę tego roku. Teraz przeważa opinia, że powinno zacząć się w połowie obecnego roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA