REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

To, że spadki na warszawskim parkiecie utrzymują się drugi dzień z rzędu nie byłoby tak niepokojące, gdyby nie fakt, że były kontynuowane także po publikacji nieco lepszych danych gospodarczych i w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.

U nas co prawda produkcja przemysłowa nadal spada, ale dynamika tej zniżki była dużo mniejsza, niż poprzednio, mniejsza również niż oczekiwano.

REKLAMA

GPW

REKLAMA

Nasza giełda wyraźnie przeżywa zadyszkę, po serii wzrostów. Trochę niepokoi to, że ten stan się nieco przedłuża, pogarszając techniczny obraz rynku. Dziwne jest także to, że nasi inwestorzy nie reagują zupełnie na poprawę nastrojów na parkietach w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Stanowiły one dobrą okazję do kontynuacji zwyżki, a nawet jej przyspieszenia. Niewykorzystane szanse mogą się zemścić.

Dzisiejszą sesję zaczęliśmy niewielkim wzrostem. Indeksy zyskiwały zaledwie 0,4-05 proc. W niedługim czasie, bez widocznej przyczyny zjechały do prawie 1 proc. poniżej kreski. Trudno wciąż pocieszać się, że działo się to przy bardzo małych obrotach, ale skoro nie ma innych powodów do radości, dobry i ten. Powodów do optymizmu nie znaleźli nasi inwestorzy również po publikacji danych makroekonomicznych. Indeksy wręcz nieco pogłębiły spadki. Co ciekawe, całkiem nieźle radziły sobie wskaźniki małych i średnich firm, wychodząc chwilami na niewielki plus. Końcówka sesji była już dość nerwowa. WIG20 chwilami tracił prawie 2,5 proc. Ostatecznie indeks największych spółek zniżkował o 1,94 proc. a WIG o 1,28 proc. Obroty wyniosły zaledwie 730 mln zł.

Giełdy zagraniczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna dobra sesja w Stanach Zjednoczonych we wtorek (wzrost Dow Jones o 2,5 proc. i S&P o 3,2 proc.) nie przełożyła się na większy optymizm w Azji. Tamtejsze wskaźniki co prawda zwyżkowały, ale w bardzo umiarkowanej skali, o około 1 proc. Jedynie Korea, Japonia i Chiny rosły po około 1,5 proc. Europejskie parkiety rozpoczęły dzień od spokojnych wzrostów o 1-1,3 proc. i do południa utrzymywały ten poziom bez większych wahań. Jedynie indeksy w Wiedniu, Sofii i Warszawie pozostawały na minusach. Z czasem nastroje zaczęły się pogarszać i z wcześniejszych wzrostów zostały zaledwie ułamki procenta, a grono spadkowiczów znalazło się w liczebnej przewadze. Indeksom nie pomogło też kiepskie rozpoczęcie sesji w Stanach Zjednoczonych i dzień zakończył się zniżkami indeksów o 0,5-1 proc.

Waluty

Złoty od rana tracił w stosunku do głównych walut. Za dolara chwilami trzeba było płacić ponad 3,49 zł. Później jednak nasza waluta odrobiła straty. W przypadku euro i franka jednak się ta sztuka nie udała. Za wspólną walutę płacono nawet 4,54 zł, o 3 grosze więcej niż we wtorek. Frank zdrożał do 2,96 zł, także prawie 3 grosze powyżej wczorajszego zamknięcia. Trwające od połowy poniedziałkowej sesji osłabienie złotego nie przybiera na razie większych rozmiarów. Dziś sytuację na rynku kształtowały zmagania euro z dolarem. Przed południem amerykańska waluta mocno się osłabiła i za euro trzeba było płacić znów ponad 1,3 dolara. Po publikacji niezłych, choć nie najbardziej istotnych danych dotyczących inflacji i deficytu na rachunku bieżącym Stanów Zjednoczonych, amerykańska waluta dość gwałtownie straciła na wartości, przebijając poziom 1,31 dolara za euro. To chwilowo pomogło złotemu, który odrobił część strat. Pod koniec dnia jednak znów zadziałał stary mechanizm: im gorzej na giełdach, tym gorzej dla naszej waluty. Około godziny 16.00 za euro trzeba było płacić ponad 4,56 zł, a frank zbliżył się do poziomu 3 zł na dystans zaledwie 2 groszy.

Podsumowanie

Potencjał wzrostowej tendencji, trwającej u nas od 19 lutego, zdaje się powoli wyczerpywać. Jeśli w najbliższym czasie nie pojawi się kolejny impuls, popychający kursy akcji w górę, korekta będzie kontynuowana, a dalszy los rynku zależeć będzie od jej przebiegu. Jeśli będzie równie spokojna, jak poprzedni wzrost, wciąż będą szanse na wyjście na górę. Tym razem jednak bez pomocy w postaci dobrej atmosfery na giełdzie w USA, chyba się nie obędzie. A tam nastroje są wciąż bardzo zmienne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA