REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sezon wyników finansowych w USA

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Szybkimi krokami zbliża się rozpoczęcie sezonu publikacji wyników za trzy pierwsze miesiące tego roku przez amerykańskie firmy. We wtorek, po sesji rezultaty przekaże pierwsza spółka z indeksu DJIA – Alcoa z branży metalowej.

REKLAMA

Ten sezon wyników będzie czasem, kiedy nadzieje na lepszą przyszłość, obecne w ostatnich tygodniach, zderzą się z twardymi realiami. Przede wszystkim kolejny silny spadek zysków spowoduje wyraźne podniesienie się współczynników wyceny dla amerykańskich akcji, przez co trudno będzie mówić o ich atrakcyjności. To powinno osłabić skłonność do kupowania akcji po coraz wyższych cenach. Tym bardziej, że nieustająco analitycy obniżają oczekiwania dotyczące osiągnięć firm. Tylko przez ostatni tydzień szacunki spadku zysku w I kwartale podniosły się o blisko 1 pkt proc., do 37,3%. Na dwa kolejne kwartały prognozy zniżki zysków też się zwiększyły po ok. 1 pkt proc., do odpowiednio 30,8% i 17,7%. Najciekawsze jednak było to, jak bardzo w dół poszły oczekiwania dotyczące IV kwartału tego roku. Dla wszystkich spółek z indeksu S&P 500 szacunki wzrostu zysków obniżyły się o ponad 16 pkt proc., do 76%, a po pominięciu firm finansowych zamiast zapowiadanej tydzień wcześniej symbolicznej poprawy mamy już 4,5-proc. regres.

REKLAMA

Czy jednak w kontekście wykazywanej w ostatnim czasie siły przez naszą i światowe giełdy osłabieniu skłonności do kupowania akcji towarzyszyć będzie zwiększona chęć realizowania zysków? Widzimy, że wydarzenia na parkietach w dużym stopniu są kształtowane w ostatnim czasie przez emocje, a nie fundamenty. To utrudnia ocenę zdarzeń w krótkim terminie. Inwestorzy są w stanie uwierzyć ostatnio we wszystko, co daje nadzieję na poprawę sytuacji, a nie przejmują się złymi wiadomościami dotyczącymi bieżącej sytuacji. Tak było choćby w piątek, kiedy nie wystraszyły słaby, choć zgodny z oczekiwaniami, raport z rynku pracy oraz pogorszenie wskaźnika aktywności sektora usług w USA (ISM Services). Inwestorzy skupili się na wiadomości o tym, ze program pobudzenia rynków finansowych wdrażany przez Rezerwę Federalna skutkuje. W poniedziałek dobre nastroje utrzymują się. Indeksy nadal idą w górę. WIG nieznacznie przekracza piątkowe maksimum. Jest na drodze ku 30 tys. pkt. Do tej bariery brakuje nieco ponad 3 tys. pkt. To, co jeszcze miesiąc temu wydawało się mało realne staje się bardzo prawdopodobnym scenariuszem. U progu tego roku na taka ewentualność wskazywaliśmy. W krótkim terminie oznacza sile rynku, na dłuższą metę jednak taki „bezkrytycyzm” jest niebezpieczny. Trzeba o tym pamiętać rozważając kupno akcji w obecnej chwili.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA