REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta wzrostów na razie łagodna

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po prawie 25 proc. wzroście indeksów, korekta to normalna kolej rzeczy. W trakcie trwającej od 19 lutego fali zwyżek, to już trzeci test obowiązującego krótkoterminowego trendu. Do tej pory wychodził on z tych prób obronną ręką i wszystko wskazuje na to, że będzie tak i tym razem.

GPW

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejsza sesja w Warszawie zaczęła się spokojnie, od niewielkich spadków głównych indeksów. W szybkim tempie zniżka zaczęła przybierać na sile i WIG20 oraz WIG traciły po 1-1,5 proc. Znacznie lepiej radziły sobie indeksy małych i średnich firm, cały czas utrzymując się powyżej wczorajszego zamknięcia. W ciągu dnia wahania kursów akcji były niewielkie. Nie wpłynęły więc w zasadniczy sposób na zmianę nastrojów inwestorów. Żadne groźne dla kontynuacji zwyżki sygnały się nie pojawiły, nie ma więc powodów do niepokoju.

Charakterystyczne jest to, że w czasie trwania korekty wyraźnie spadają obroty, które w szczycie zwyżek sięgały już bardzo przyzwoitych wartości. To świadczy, że chęć do realizacji zysków nie jest tak wielka i chętnych do pozbywania się akcji po obecnych cenach zaczyna brakować. Przez większą część sesji trudno było jednoznacznie wskazać największych „winowajców” odpowiedzialnych za spadki. Pod koniec dnia indeksy pogrążały walory KGHM, tracące ponad 5 proc., Telekomunikacji Polskiej, zniżkującej o 4,3 proc. oraz BRE, Lotosu i PGNiG, spadające po około 3 proc.

Ostatecznie indeks największych spółek stracił 1,8 proc., a WIG zniżkował o 0,9 proc. Znacznie lepiej poradziły sobie wskaźniki małych i średnich firm. mWIG40 zyskiwał 0,9 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,4 proc.

Giełdy zagraniczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Amerykańskie indeksy dały wczoraj sygnał do kontynuacji korekty ostatnich wzrostów. Trzeba przyznać, że dynamika tej korekty jest na razie bardzo niewielka. Dow Jones zniżkował o zaledwie 0,5 proc., a S&P o 0,8 proc. Równie delikatne były spadki na parkietach azjatyckich. Wskaźnik giełdy w Hong Kongu zniżkował o 0,4 proc., japoński Nikkei o 0,3 proc. Na parkietach w Seulu i Szanghaju zanotowano niewielkie wzrosty.

Główne giełdy europejskie zaczęły dzień od niewielkich zmian w porównaniu do poniedziałkowego zamknięcia. DAX, CAC i FTSE trzymały się blisko zera przez ponad godzinę. Wskaźniki giełd naszego regionu zniżkowały. Bukareszt i Sofia traciły po około 1,5 proc. Czeski PX50 tracił 0,6 proc. Jedynie rosyjski RTS zyskiwał 0,9 proc. Wkrótce nadeszło jednak pogorszenie nastrojów i wskaźniki powiększyły straty do około 1,5 proc. Brytyjski FTSE tracił ponad 2 proc. Korekta wzrostów objęła całą Europę, za wyjątkiem giełdy w Rydze. Skala spadków na parkietach naszego regionu nie odbiegała od średniej. Jedynie w Bukareszcie indeks tracił 4 proc. Do końca dnia niewiele się już zmieniło.

Waluty

Rano dolar kontynuował tendencję do umacniania się wobec euro, rozpoczętą jeszcze w poniedziałek po południu. Europejska waluta szybko jednak przystąpiła do kontrataku i starała się odrabiać straty. Zmiany były jednak niewielkie i za euro płacono około 1,33 dolara.

Złoty zaczął dzień od prób odzyskania terenu, który stracił w poniedziałek. Szybko jednak musiał skapitulować. Około godziny 10.00 za dolara trzeba było płacić 3,36 zł, o 3 grosze więcej, niż w poniedziałek. Niemal tyle samo złoty tracił wobec euro i za wspólną walutę trzeba było płacić 4,49 zł., frank zdrożał do 2,95 zł, czyli także o 3 grosze.

Wczesnym popołudniem amerykańska waluta znów zaatakowała i zdołała dojść do poziomu 1,32 dolara za euro. To ewidentnie wynik pogorszenie się nastrojów na giełdach akcji. Natychmiast boleśnie odczuł to złoty. Około godziny 16.00 dolar kosztował już 3,39 zł, euro 4,49 zł, a frank 2,96 zł.

Podsumowanie

Korekta ostatnich wzrostów nabiera rumieńców. Na razie jej dynamika nie jest zbyt duża, więc techniczny obraz rynku niewiele się zmienia, podobnie jak perspektywa kontynuacji zwyżki. W najbliższym czasie należy się jednak liczyć ze spadkami kursów akcji, a przed świętami z uspokojeniem nastrojów, a nawet marazmem. Na rozstrzygnięcia przyjdzie czas po lanym poniedziałku, ale zdecydowanego ruchu w dół nie należy się raczej obawiać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA