REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składki ZUS 2012

Składki ZUS 2012. Składki ZUS w 2012 roku uległy zmianie. Zmiana składek ZUS w 2012 roku to informacja szczególnie istotna dla małych i średnich przedsiębiorców. Ekspert podpowiada o ile wzrosły składki ZUS w 2012 r.

Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Dotacje w 2012 roku dla firm będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Jak skorzystać z dotacji unijnych w 2012 roku?

Konto firmowe: za darmo lub za kilkadziesiąt złotych

Wybór konta firmowego to jeden z pierwszych kroków stawianych przez świeżo upieczonego przedsiębiorcę. Trzeba jednak uważać. Brak lub niskie miesięczne opłaty wcale nie oznaczają, że wybrany rachunek firmowy będzie tani.

Ulga mieszkaniowa dla przedsiębiorcy

Przy zbyciu mieszkania nie ma znaczenia czy było wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, czy do celów mieszkalnych. Ekspert wyjaśnia jak przedsiębiorca może skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

REKLAMA

Złagodzenie kary dla przedsiębiorcy uczestniczącego w porozumieniu antykonkurencyjnym

Przedsiębiorcy zawierający zakazane porozumienia ograniczające konkurencję muszą liczyć się z sankcjami przewidzianymi w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Wymiar kary nałożonej na nieuczciwego przedsiębiorcę przez Prezesa UOKiK może jednak zostać zredukowany przy spełnieniu przesłanek określonych w ustawie.

Więcej bezrobotnych we wrześniu

Stopa bezrobocia, zgodnie z szacunkami Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wzrośnie do 11,7 proc. Firma we wrześniu zatrudniały mniej pracowników niż w sierpniu.

Samsung Series 7 – nowy tablet z Core i5 na pokładzie

Firma Samsung wprowadziła do sprzedaży, a konkretniej przedsprzedaży nowy tablet należący do serii 7. Warto zaznaczyć, że w serii tej znajdziemy wiele innych urządzeń, między innymi telewizory czy notebooki. Wracając do głównego bohatera należy wspomnieć, że już teraz można składać zamówienia na aż trzy wersje tabletu. Co to za wersje i czym się charakteryzują?

Samsung GalaxyTab 7.0 Plus – tablet z dwurdzeniowym Exynosem już wkrótce w sklepach

Już wkrótce Samsung uruchomi dostawy nowego modelu tabletu z niezwykle udanej serii Galaxy Tab. Tym razem koreański producent zaprezentował urządzenie o nazwie Galaxy Tab 7.0 Plus, dostępne w wersjach z pamięcią flash o pojemności 16 i 32 GB. Czym charakteryzuje się nowe urządzenie i czy jest godne uwagi?

REKLAMA

HTC Explorer – telefon z Androidem dla oszczędnych

Na rynku jest bez liku telefonów z systemem operacyjnym Google Android ale niestety nie wszystkie są w zasięgu oszczędnych użytkowników. Właśnie o takich klientach pomyślała firma HTC, która szykuje się do wprowadzenia na rynek kolejnego modelu smartfona. Tym razem, zamiast wielkich wyświetlaczy i mocnych procesorów otrzymamy normalny telefon z niższej półki cenowej. Czym charakteryzuje się HTC Explorer?

Dotacje 2012 dla firm: PO Rozwój Polski Wschodniej

Dotacje w 2012 roku dla firm planowane są m.in. PO Rozwój Polski Wschodniej. Informujemy o terminach i zasadach naboru w 2012 roku w ramach PO Rozwój Polski Wschodniej.

Dotacje 2012 dla firm: PO KL

Dotacje w 2012 roku dla firm będą pochodziły m.in. z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Poniżej prezentujemy planowane konkursy dla przedsiębiorców w 2012 r.

Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Dotacje w 2012 roku obejmą przedsiębiorców m.in. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W sumie jest to 12 działań i poddziałań. Podpowiadamy gdzie szukać dotacji dla firm w 2012 roku.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Decyzja RPP nie jest zaskoczeniem dla gospodarki i kredytobiorców.

Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

Składki ZUS na raty – niemożliwe? A jednak. ZUS umożliwia w określonych przypadkach rozłożenie i spłatę składek na raty. Ekspert wyjaśnia na czym polega rozłożenie składek ZUS na raty.

Opis przedmiotu zamówienia na roboty budowlane - wymogi

Przedmiot zamówienia w sprawie robót budowlanych jest opisywany z wykorzystaniem złożonej dokumentacji. Ekspert wyjaśnia w jakie są wymogi opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane.

Szybsza odprawa celna dla firm

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji Konwencji w sprawie scentralizowanej odprawy celnej dotyczącej podziału krajowych kosztów poboru, które są zatrzymywane, gdy tradycyjne zasoby własne są udostępniane budżetowi UE.

Rynek jednolity bez barier dla firm?

Ministerstwo Gospodarki zidentyfikowało 20 barier regulacyjnych utrudniających przedsiębiorcom funkcjonowanie na jednolitym rynku. Resort, podczas Forum Jednolitego Rynku, zapowiedział ich likwidację.

Pomoc de minimis - formularz

Jak uzyskać pomoc de minimis? Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego formularza. Pobierz formularz informacji przedstawiany przy ubieganiu się o pomoc de minimis.

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez firmę budowlaną?

Prowadzenie firmy budowlanej wymaga rozliczania z fiskusem. Wiele pytań przedsiębiorców świadczących usługi budowlane dotyczy nie tylko stawki podatku VAT, ale i momentu powstania obowiązku podatkowego. Ekspert wyjaśnia jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez firmę budowlaną.

Granice zmowy cenowej

Czynnikiem przesądzającym o istnieniu między przedsiębiorcami zmowy cenowej jest zawarcie jakiegoś rodzaju porozumienia. Sam fakt oferowania produktu czy usługi po tej samej cenie co konkurencja nie świadczy o istnieniu kartelu cenowego, może jednak stać się powodem wszczęcia przeciwko przedsiębiorcom postępowania antymonopolowego.

Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą każdego miesiąca same opłacają składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusz pracy na konta ZUS. Obecnie składki te wynoszą 890,14 zł miesięcznie, jednak przez pierwsze 2 lata przedsiębiorca może korzystać z ulgi i płacić mniejsze składki. Nie każdy jest świadom, że długość tego obniżenia zależy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Patent europejski uśmierci firmowy budżet?

Trwają prace Komisji Europejskiej nad wprowadzeniem nowych regulacji unijnych dotyczących patentu europejskiego. Nowością ma być zmniejszenie kosztów uzyskania patentu europejskiego.

Modyfikacje właściwości ogólnej sądu - powództwo przeciwko przedsiębiorcy

Przedsiębiorca może spotkać się z koniecznością wstąpienia na drogę sądową. Jak przedstawia się problem modyfikacji właściwości ogólnej sądu w przypadku powództwa przeciwko przedsiębiorcy?

Zasady świadczenia usług zagranicznych

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło polski rynek na inne kraje europejskie. Dzięki temu polscy przedsiębiorcy mogą świadczyć swoje usługi za granicą. Istnieją jednak szczegółowe przepisy regulujące kwestie wykonywania tych usług. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku świadczenia usług na terytorium naszego kraju. Warto więc zapoznać się szczegółowo z zasadami świadczenia usług.

Prawa przedsiębiorcy, którego kontrahent popadł w zwłokę

Problemy z płatnościami mogą być przyczyną znacznego pogorszenia się sytuacji w jakiej znajduje się firma. Jakie prawa przysługują przedsiębiorcy, którego kontrahent popadł w zwłokę?

Modernizacja firmowego komputera – kiedy się opłaca, a kiedy nie?

Komputery firmowe zazwyczaj kojarzą się z szarymi skrzynkami z najtańszymi częściami wewnątrz, a ich praca polega zazwyczaj na ciągłych resetach i zacięciach. To oczywiście najgorszy scenariusz, ale w większości przypadków komputery stacjonarne w firmach nie należą do wydajnościowych mocarzy. Niestety nowe oprogramowanie, wymagające aplikacje i coraz większa ilość zapisanych danych na dysku potrafi poważnie spowolnić maszynę. Czy warto inwestować w starszy sprzęt? Jeśli tak, to kiedy się to opłaca, a kiedy nie?

Rozmowy VoIP przez komórkę – ile to kosztuje i czy się opłaca?

Technologia VoIP kojarzy się przede wszystkim z bardzo tanimi lub nawet darmowymi rozmowami. Ale czy zasada ta sprawdza się również w przypadku korzystania z VoIP w telefonie komórkowym? Okazuje się, że nie zawsze jest to do końca darmowe, a niekiedy nawet bardzo nieopłacalne. Jak więc regulować koszty korzystania z VoIP i kiedy staje się to niekorzystne finansowo?

VoIP w komórce – jak to wygląda w praktyce?

Ostatnio coraz częściej mówi się o rozmowach przez Internet, tak zwanym VoIP. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych rozmów telefonicznych, które nadal są dość drogie. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku firm, które miesięcznie opłacają astronomiczne rachunki. Do tej pory VoIP kojarzył się tylko z rozmowami prowadzonymi za pomocą komputera, ale teraz istnieje możliwość prowadzenia takich rozmów przez telefon komórkowy. Na czym to polega i czy jest wygodne?

HTC Raider 4G - 100 Mb/s w smartfonie?

Zgodnie z zapowiedziami, firma HTC zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży swojego nowego, flagowego smartfona o nazwie Raider 4G. Co prawda nowe urządzenie obecnie dostępne jest w Korei Południowej, jednak już niebawem pojawi się na sklepowych półkach na innych rynkach, w tym również w Europie. Czym charakteryzuje się nowe urządzenie?

HTC Amaze 4G – już wkrótce w sklepach

Już wkrótce na nasz rynek trafi pierwszy telefon, który ma wykorzystywać możliwość łączenia się z Internetem z prędkością do 42 Mb/s (HSPA+). Nowy HTC Amaze 4G to bardzo ciekawe urządzenie, które może wprowadzić nieco zamieszania na rynek. Niestety patrząc na specyfikacje techniczną nie ma co liczyć na atrakcyjną cenę. Czy warto czekać? Sprawdźmy, co oferuje nowy HTC Amaze 4G.

HTC Rhyme – smartfon adresowany do płci pięknej

Nie da się ukryć, że na rynku brakuje telefonów skierowanych do żeńskiej części klienteli. Co prawda czasami pojawi się jakiś typowo damski telefon, ale jego jakość, czy to pod względem wyglądu czy też parametrów, mocno zniechęca do zakupu. Kolejną próbę trafienia w żeńskie gusta przeprowadziła firma HTC prezentując urządzenie o nazwie Rhyme. Czym nowy smartfon zaskoczy płeć piękną?

LG Optimus Q2 – duży i jasny ekran oraz mocny procesor

Firma LG Electronics konkurując z takimi tuzami jak Samsung czy HTC stara się bombardować rynek coraz to ciekawszymi modelami telefonów. Tym razem gigant wprowadził na rynek Korei Południowej nowy model smartfona z serii Optimus. Nowe urządzenie oznaczone jest jako Q2 i działa pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 2.3. Czym jeszcze charakteryzuje się nowy smartfon?

Przedsiębiorcy jak przestępcy, gdy kontroluje fiskus

Urzędnicy prowadzący kontrolę podatkową w firmie, często traktują przedsiębiorców jak potencjalnych przestępców. Firmom przysługują jednak konkretne uprawnienia.

Czy przedsiębiorca kupujący firmowy samochód musi płacić PCC?

Przedsiębiorca, który decyduje się na zakup auta firmowego będzie zwolniony z PCC, tylko w określonych okolicznościach. Ekspert podpowiada jakie warunki musi spełnić transakcja, aby nabywca samochodu był zwolniony z PCC.

Leasing gruntu - porada

Z uwagi na problem odpisów amortyzacyjnych leasing gruntu charakteryzuje się szczególnymi zasadami. Ekspert wyjaśnia jakie reguły rządzą leasingiem gruntu.

Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców

Ruszają dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. O wysokości dotacji decyduje liczba osób, które zatrudni powstająca lub działająca już firma. Do wzięcia jest nawet 100 tys. zł.

Specjalna Strefa Ekonomiczna dla każdej gminy

Resort gospodarki przygotował propozycje zmian w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych. Nowością ma być bezterminowe przedłużenie funkcjonowania SSE oraz przygotowanie terenów inwestycyjnych w każdej gminie.

Reklama produktów leczniczych – cz. II

Reklama produktów leczniczych podlega odrębnym regulacjom. Ekspert wyjaśnia jakie zasady rządzą reklamą produktów leczniczych.

Reklama produktów leczniczych - cz.I

Reklama produktów leczniczych podlega odrębnym regulacjom. Na co przedsiębiorca może sobie pozwolić reklamując produkty lecznicze, a co jest zabronione – podpowiada ekspert.

W jaki sposób reklamować produkt alkoholowy?

Prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu reklam jest, co do zasady, swobodne. Istnieją jednak takie produkty, których reklama podlega pewnym ograniczeniom lub jest całkowicie zakazana. Tak jest między innymi w przypadku napojów alkoholowych. Jakich uniknąć błędów – podpowiadamy w poradzie.

Korupcja gospodarcza - poradnik

Korupcja w sektorze prywatnym to realny problem. Formy przekupstwa podmiotów gospodarczych są różnorodne i, co najgorsze, coraz trudniejsze do wykrycia. Co jest dopuszczalne przez polskie prawo, a za co odpowiada się przed sądem? Nasz ekspert podpowiada.

Rejestracja ochrony nazwy i oznaczeń produktów rolnych, środków spożywczych i produktów tradycyjnych

Zagadnienie rejestracji ochrony nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz produktów tradycyjnych jest w naszym kraju bardzo mało popularne. Przedsiębiorcy często nie wiedzą w jaki sposób przeprowadzić taką procedurę, aby następnie czerpać korzyści z wyjątkowości swojego produktu. Odpowiedzi na w wątpliwości znajdziesz w poradzie.

Przedsiębiorstwo - czym tak naprawdę jest?

Wydawać by się mogło, że zagadnienia dotyczące samego przedsiębiorstwa są doskonale znane i zrozumiałe. Praktyka ukazuje jednak sytuacje, które mogą być trudne do zrozumienia i realizacji. Tak jest między innymi w przypadku kwestii zachowania odpowiedniej formy czynności prawnej, jaką jest sprzedaż przedsiębiorstwa.

Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie zwielokrotniania utworów

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się na wielu płaszczyznach. Jedną z możliwości jest aktywność w zakresie działalności reprograficznej, tj. polegającej na zwielokrotnianiu utworów. Należy jednak pamiętać, że ta działalność łączy się z pewnymi obowiązkami. Jakimi? Odpowiedzi znajdziesz w poradzie.

Dobre prognozy dla polskiego rynku IT

Polski rynek IT awansował o 5 pozycji w prestiżowym rankingu Economist Intelligence Unit. Ranking dotyczy konkurencyjności światowej branży IT w 2011 r.

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

Od 1 września 2011 dotacja z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej dla bezrobotnego nie może przekroczyć kwoty 20,2 tys. zł. Jak wysoka będzie dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2012 roku?

Reklamacja rzeczy używanej

Sprzedający ma obowiązek rozpoznać reklamację nie tylko rzeczy nowej, ale też używanej. Sprzedawca powinien również wydać kupującemu rzecz, która nadaje się do użytku.

Zwrot rzeczy używanej

Zwrot rzeczy używanej też możliwy. Kupujący ma prawo do zwrotu zakupionej rzeczy używanej. Sprzedawca wydając rzecz kupującemu musi sprawdzić, czy nadaje się ona do użytku.

Interpretacja podatkowa nie zawsze chroni przedsiębiorcę

Interpretacja indywidualna to dla przedsiębiorcy jedna z ważniejszych instytucji prawa podatkowego. Firmy muszą jednak pamiętać, że interpretacja indywidualna nie zawsze będzie je chronić.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami

Polska i Czechy podpisały nową umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

REKLAMA