Koncesja na alkohol - terminy
REKLAMA
REKLAMA
Z problemem wygaśnięcia terminu koncesji na sprzedaż alkoholu spotkał się pewien przedsiębiorca, który nie uiścił w przepisowym terminie opłaty za zezwolenie na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. Wobec powyższego prezydent miasta orzekł o wygaśnięciu zezwolenia wydanego na rzecz przedsiębiorcy. W uzasadnieniu organ wskazał, że przedsiębiorca otrzymał zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, które zostało wydane na czas określony.
REKLAMA
Zobacz: Sprzedaż alkoholu przez internet - czy możliwa?
Ważność zezwolenia uzależniona jest od spełnienia przez zainteresowany podmiot warunków określonych w art.11 ust. 4 i 7 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych obowiązany jest do wnoszenia w terminach od 31 stycznia, 31 maja i 30 września opłaty na rachunek gminy w kwocie ustalonej na podstawie złożonego oświadczenia.
Redakcja poleca: Podatki 2015 - komplet
Polecamy: PDF - VAT Podatki 2014 - komentarz do zmian
W przypadku więc, gdy opłata nie została uiszczona – zezwolenie jest cofnięte. Od takiej decyzji przedsiębiorca wniósł odwołanie o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!
Polecamy: Jak założyć sklep monopolowy
REKLAMA
Przedsiębiorca, którego dotyczy sprawa nie zapłacił drugiej raty stosownej opłaty, jak twierdzi – z powodu złego stanu zdrowia psychicznego. Podniósł również, że w ciągu dwudziestu lat prowadzenia działalności gospodarczej zawsze wywiązywał się ze wszystkich terminów.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które zajmowało się sprawą, utrzymało zaskarżoną decyzje w mocy, w rezultacie przedsiębiorca postanowił wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, twierdząc, że organy naruszyły przepisy prawa obowiązujące w momencie wydania decyzji.
I tutaj pojawiło się kluczowe rozstrzygnięcie całej sprawy. WSA uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd uznał, że organy obu instancji prawidłowo ustaliły stan faktyczny sytuacji i zastosowały przepisy obowiązujące w chwili wydania decyzji (SKO powołało się na art.18 ust.12 pkt 5 ustawy z 26 października 1982r, o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zgodnie z którym zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wygasa w przypadku niezłożeni oświadczenia, albo niedokonania opłaty w odpowiednich terminach).
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
W związku z tym, że przedsiębiorca nie uiścił opłaty w podanym terminie – zezwolenie może być cofnięte. Zdaniem Sądu, żadne powody nieuiszczenia tej opłaty nie mogą mieć wpływu na podjęte rozstrzygnięcie. Długi staż przedsiębiorcy i brak zwłoki we wcześniejszych opłatach nie mogą więc wpłynąć łagodząco na zaistniały stan rzeczy. Co więcej, to sam przedsiębiorca zobowiązany jest obliczyć roczną wartość sprzedaży napojów alkoholowych i uiścić od niej stosowną opłatę. Pracownicy gminy nie mają również obowiązku informowania przedsiębiorcy o wysokości opłat za korzystanie z zezwoleń i terminach, do kiedy mają opłaty mają być wnoszone.
Polecamy: Restauracja - pozwolenia, czyli o koncesji na alkohol
W sytuacji, gdy zapomnimy o terminach wnoszenia opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu – nie pomoże nam żaden sąd. Jedyne co możemy zrobić, to w przyszłości bardziej pilnować takich spraw.
Zobacz: Jak uzyskać koncesję na alkohol?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.