reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Gabinet kosmetyczny > Jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez gabinet kosmetyczny?

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez gabinet kosmetyczny?

Zakładając gabinet kosmetyczny warto się zastanowić, jaka forma opodatkowania będzie dla nas najkorzystniejsza. Swoją decyzję należy sprecyzować już przy zakładaniu firmy na formularzu CDEIG-1. Ekspert podpowiada jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez gabinet kosmetyczny.

Rozliczenie dochodów uzyskiwanych przez gabinet kosmetyczny zależy od formy opodatkowania. Do wyboru mamy: podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR), ryczałt ewidencjonowany oraz kartę podatkową.

Podejmując decyzję o rozliczaniu swoich dochodów za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów możemy wybrać opodatkowanie według podatku liniowego 19% lub progresywnie 18%. Podstawę opodatkowania stanowi dochód, czyli zgodnie z art. 26 ustawy o PIT, nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli jednak  koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Rozpoczynający działalność gospodarcza mają także możliwość wybrania kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.

Polecamy: Jak założyć gabinet kosmetyczny - pozwolenia

Dla kogo progresja dla kogo 19%?

Rozliczanie za pomocą podatku liniowego 19% opłaca się osobom uzyskującym wysokie dochody. Poza tym podatnik nie może np. rozliczać się razem z małżonkiem oraz korzystać z ulg (min. ulgi internetowej, ulgi na dziecko).

Przedsiębiorcy, którzy się na opodatkowanie swoich dochodów podatkiem progresywnym, będą mogli skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych oraz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Warto jednak pamiętać, że osiągając dochody powyżej 85.528,00 zł zapłacimy podatek w wysokości 14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł.

Podstawa obliczenia podatku                       w złotych

Podatek wynosi

ponad

do

85.528

18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr

85.528

14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł

Drugą popularną forma opodatkowania wybieraną przez właścicieli gabinetów kosmetycznych jest tzw. ryczałt ewidencjonowany. W tym przypadku podatek jest płacony tylko od przychodów z działalności gospodarczej. Ryczałtowcy prowadzący usługi kosmetyczne płacą 8,5% od osiągniętego przychodu, bez względu na to czy mają zysk z prowadzonej działalności gospodarczej czy stratę.

Najprostszym sposobem opodatkowania jest karta podatkowa. W tym przypadku na wysokość podatku nie wpływa kwota uzyskanego przychodu ani dochód. Wysokość podatku zależy od liczby ludności w miejscowości, w której prowadzimy działalność oraz ilości zatrudnianych pracowników (możemy zatrudnić do 5 pracowników). Nie ma natomiast znaczenia czy osiągamy dochód czy stratę (podobnie jak w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego).

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Doradca Podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozliczać gabinet kosmetyczny?
Jak rozliczać gabinet kosmetyczny?

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Szabłowski

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama