REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez gabinet kosmetyczny?

Katarzyna Pawłowska
Katarzyna Pawłowska
Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)
Compertus
Jak rozliczać gabinet kosmetyczny?
Jak rozliczać gabinet kosmetyczny?

REKLAMA

REKLAMA

Zakładając gabinet kosmetyczny warto się zastanowić, jaka forma opodatkowania będzie dla nas najkorzystniejsza. Swoją decyzję należy sprecyzować już przy zakładaniu firmy na formularzu CDEIG-1. Ekspert podpowiada jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez gabinet kosmetyczny.

Rozliczenie dochodów uzyskiwanych przez gabinet kosmetyczny zależy od formy opodatkowania. Do wyboru mamy: podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR), ryczałt ewidencjonowany oraz kartę podatkową.

REKLAMA

REKLAMA

Podejmując decyzję o rozliczaniu swoich dochodów za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów możemy wybrać opodatkowanie według podatku liniowego 19% lub progresywnie 18%. Podstawę opodatkowania stanowi dochód, czyli zgodnie z art. 26 ustawy o PIT, nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli jednak  koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Rozpoczynający działalność gospodarcza mają także możliwość wybrania kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.

Polecamy: Jak założyć gabinet kosmetyczny - pozwolenia

Dla kogo progresja dla kogo 19%?

Rozliczanie za pomocą podatku liniowego 19% opłaca się osobom uzyskującym wysokie dochody. Poza tym podatnik nie może np. rozliczać się razem z małżonkiem oraz korzystać z ulg (min. ulgi internetowej, ulgi na dziecko).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy, którzy się na opodatkowanie swoich dochodów podatkiem progresywnym, będą mogli skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych oraz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Warto jednak pamiętać, że osiągając dochody powyżej 85.528,00 zł zapłacimy podatek w wysokości 14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł.

Podstawa obliczenia podatku                       w złotych

Podatek wynosi

ponad

do

85.528

18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr

85.528

14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł

REKLAMA

Drugą popularną forma opodatkowania wybieraną przez właścicieli gabinetów kosmetycznych jest tzw. ryczałt ewidencjonowany. W tym przypadku podatek jest płacony tylko od przychodów z działalności gospodarczej. Ryczałtowcy prowadzący usługi kosmetyczne płacą 8,5% od osiągniętego przychodu, bez względu na to czy mają zysk z prowadzonej działalności gospodarczej czy stratę.

Najprostszym sposobem opodatkowania jest karta podatkowa. W tym przypadku na wysokość podatku nie wpływa kwota uzyskanego przychodu ani dochód. Wysokość podatku zależy od liczby ludności w miejscowości, w której prowadzimy działalność oraz ilości zatrudnianych pracowników (możemy zatrudnić do 5 pracowników). Nie ma natomiast znaczenia czy osiągamy dochód czy stratę (podobnie jak w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego).

liczba pracowników

W miejscowości o liczbie mieszkańców (wysokość stawek w złotych)

do 5.000

od 5.000                do 50.000

powyżej 50.000

0

111

129

148

1

298

335

371

2

430

473

509

3

509

556

603

4

547

592

647

5

592

647

739

Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. W razie rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, podatek w formie karty podatkowej za okres od dnia rozpoczęcia działalności do końca pierwszego miesiąca pobiera się w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy ci są jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

Polecamy: Gabinet kosmetyczny - biznes plan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA