| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiany przepisów podatkowych w Polsce, czyli kardiogram chorego

Zmiany przepisów podatkowych w Polsce, czyli kardiogram chorego

Grupa ECDDP opublikowała raport na temat zmian, którymi podatnicy byli zaskakiwani w ciągu ostatnich dziesięciu lat (2001-2011). Z tej analizy wynika, iż prawie wszystkie artykuły w ustawach podatkowych ulegały zmianom. W XXI wieku wyliczyliśmy około 1600 istotnych zmian, czyli średnio 1 zmiana co 2 dzień – to skandaliczny wynik – stwierdził Lech Janicki, ekspert podatkowy z ECDDP.

Podatnicy muszą na bieżąco monitorować, czy poszczególne przepisy się nie zmieniły. Istotna może być każda zmiana, nawet  ta najmniejsza: pamiętamy słynną aferę dotyczącą niepozornego zapisu „lub czasopisma…” w ustawie medialnej, podobnie jest również w prawie podatkowym – dodany w określonym miejscu znak interpunkcyjny jest w stanie zmienić znaczenie całego przepisu -  mówił Janicki.

Ekspert zauważył również, że wykresy autorstwa ECDDP obrazujące dynamikę zmian ważniejszych przepisów podatkowych na przestrzeni 10 lat, przypominają kardiogram osoby chorej na serce - na pewno daje to wiele do myślenia na temat doskonałości naszego systemu podatkowego.

Daleko idący stopień skomplikowania systemu podatkowego sprawia, iż podatnicy muszą wertować publikacje o niebywałej objętości, jak na przykład „Leksykon VAT 2011 Praktyka, Teoria, Orzecznictwo” liczący prawie dwa tysiące stron i ważący 2 kilogramy. To „biblia”, która jest udręką polskiego podatnika – mówił Janicki, demonstrując „biblię” VAT.

Zaznaczył również, iż przyglądając się rozporządzeniom, które są wydawane do ustaw podatkowych, można stwierdzić, że rok bez nowych rozporządzeń wykonawczych jest rokiem straconym.

W ciągu bowiem ostatnich 10 lat aż 20 razy były zmieniane rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT, natomiast rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji w podatku VAT były wydawane właściwie co roku. Według Janickiego, sytuacja ta jest wysoko niepokojąca – podatnicy muszą co roku aktualizować swoją wiedzę na temat wzorów dokumentacji podatkowej.

Przepisów prawa podatkowego jest zbyt dużo, co chwilę słyszymy o nowelizacjach, przez które nieraz ciężko jest przebrnąć nawet osobom, które na co dzień zajmują się sprawami podatkowymi, a co dopiero podatnikom, którzy muszą się zmierzyć z tak opasłymi tomami nowych przepisów - przekonywał na koniec Lech Janicki.

Ogólna refleksja płynąca z raportu przedstawionego podczas konferencji prasowej 6 października 2011 r. jest niewesoła.

Zdaniem autorów raportu jesteśmy już na takim etapie nadmiaru ilości uregulowań prawnych, że praktycznie niemożliwe jest precyzyjne wskazanie ile razy w ciągu ostatnich 10 lat przepisy prawne zostały zmienione, dlatego podane w raporcie liczby mają charakter orientacyjny.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Czytaj także

Ekspert:

ECDDP Sp. z o.o.

Jedna z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

przepisy podatkowe VAT, PIT, CIT
przepisy podatkowe VAT, PIT, CIT

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK