reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami

Polska i Czechy podpisały nową umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej i Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie poinformowały, że 13 września 2011 r. ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie Jan Sechter oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów RP Maciej Grabowski podpisali Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, która zastąpi Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisaną w Warszawie dnia 24 czerwca 1993 r.

Zawarcie nowej Umowy z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju dwustronnych stosunków gospodarczych między oboma krajami. Umowa reguluje podstawowe zasady współpracy między organami podatkowymi oraz rozdziela prawa do opodatkowania poszczególnych kategorii dochodów.

Umożliwia również rozwiązywanie sporów powstających przy interpretacji i stosowaniu jej postanowień, wymianę informacji podatkowych, jak też przeciwdziałanie uchylaniu się od opodatkowania.

Zdaniem obu stron wejście w życie nowej Umowy będzie ważnym elementem realizacji transparentnej polityki podatkowej i wspierania konkurencyjności podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w relacjach polsko-czeskich.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Jak informuje Ministerstwo Finansów od dnia zawarcia umowy w 1993 r. znacznej zmianie uległy warunki ekonomiczne oraz polska polityka w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podpisana Umowa w pełni odpowiada aktualnej polityce podatkowej obu państw i obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce i Czechach.

Tekst umowy z 13 września 2011 r. w jęz. polskim

Tekst umowy z 13 września 2011 r. w jęz. czeskim

Tekst umowy z 13 września 2011 r. w jęz. angielskim

Do najważniejszych zmian w nowej umowie należą między innymi rozszerzenie artykułu 9 Umowy o możliwość dokonania tzw. „korekty wtórnej”, zmiana definicji „należności licencyjnych”, określonej w artykule 12 ustęp 3 obowiązującej Umowy, zamieszczenie w nowej Umowie tzw. pełnej klauzuli wymiany informacji.

Zgodnie z artykułem 12 ustęp 2 ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych związanie Umową nastąpi w drodze ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. Do tego czasu obowiązuje dotychczasowa umowa z 1993 roku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama