REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nabywanie mieszkań wybudowanych przez TBS-y

Wioletta Wyrzykowska
Nabywanie mieszkań wybudowanych przez TBS-y
Nabywanie mieszkań wybudowanych przez TBS-y

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, która weszła w życie 11 października 2011 roku, miała zapewnić najemcom prawo do wykupu lokali należących do towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Przewidywane korzyści mogą się jednak okazać pozorne.

System TBS powstał na mocy ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Miał on na celu zapewnienie dachu nad głową osobom, niezamożnym, których nie stać było na zaciągnięcie kredytu i zakup własnościowego mieszkania. Był mocno krytykowany, przede wszystkim ze względu na brak możliwości nabycia na własność lokali w blokach należących do TBS-ów. Stanowił on zespół „wzajemnych ustępstw”- mieszkańcy partycypowali w kosztach budowy danego przedsięwzięcia, wpłacali kaucję, w zamian za co- zawierali długoterminowe umowy najmu.

REKLAMA

Wydaje się , że po wejściu w życie nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, ten koronny argument powinien stracić na znaczeniu. Zgodnie z nią mieszkania należące do zasobów TBS będą mogły zostać wykupione przez dotychczasowych najemców.  Nowe przepisy przewidują jednak szereg ograniczeń.

Polecamy: Sprzedaż ze stratą

REKLAMA

Po pierwsze, nabyć własność wyodrębnionego z zasobu TBS lokalu będą mogli wyłącznie ci najemcy, którzy jednocześnie są stroną umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy. Zgodnie z powyższym, możliwości takiej zostały pozbawione osoby, które same nie finansowały budowy swoich mieszkań, a za których kwotę partycypacji wpłaciła osoba trzecia, np. gmina, pracodawca, czy osoba z rodziny.

Ponadto, decyzja o ewentualnej sprzedaży mieszkań będzie mogła zapaść dopiero po upływie 5 lat od momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku oraz będzie całkowicie zależna od woli TBS-ów. Najemcom nie przysługuje bowiem roszczenie o wykup lokalu, co stanowi najdalej idące ograniczenie i  niweczy podstawowy cel tej regulacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprawdopodobniej nie wszyscy będą mogli pozwolić sobie na wykup lokalu. Marzenia o  mieszkaniu "za złotówkę" nie ziściły się. Podstawą ceny sprzedaży ma być bowiem wartość rynkowa mieszkań pomniejszona o wpłaconą kwotę partycypacji. Wartość rynkową określi zatrudniony przez TBS rzeczoznawca majątkowy. Cena wykupu nie będzie mogła być jednak niższa od zadłużenia kredytowego, którym obciążony jest dany lokal. Mało tego, TBS-y będą musiały zwrócić umorzoną przez państwo część kredytu budowlanego (umorzenie wynosiło 10 proc. wartości inwestycji). A więc ta kwota też będzie wliczana w cenę mieszkania. Ponadto lokator zapłaci również za jego wycenę.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Warto dodać, że na podstawie nowelizacji będzie można wykupić także lokale mieszkalne wybudowane na wynajem przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Wprowadzone zmiany stanowią jeden z elementów gruntownej reformy programu budownictwa czynszowego prowadzącej do zapewnienia lokatorom możliwości wykupu lokalu na własność. Z drugiej strony, wielu ekspertów podkreśla, że zamieszczone w ustawie ograniczenia spowodują, że uwolni ona rynek mieszkań wybudowanych przez TBS-y  jedynie pozornie, a w praktyce nie znajdzie zastosowania. Zgodnie z przepisami po nowelizacji,  system budownictwa społecznego, wciąż nie daje pewności, że wynajmowane, regularnie opłacane mieszkanie, będzie kiedyś własne.

Polecamy: Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA