REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Służebność przesyłu a przedsiębiorca

Wioletta Wyrzykowska
Służebność przesyłu a firma
Służebność przesyłu a firma

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca na rzecz którego zostaje ustanowiona służebność przesyłu zyskuje wiele praw, ale również obowiązków związanych z użytkowaniem nieruchomości nim obciążonej.

Służebność przesyłu została wprowadzona do kodeksu cywilnego w sierpniu 2008 roku w celu uregulowania stosunków prawnych dotyczących urządzeń przesyłowych (tzn. urządzeń służących do odprowadzania lub doprowadzania pary, gazu, energii elektrycznej i innych urządzeń o podobnym przeznaczeniu, art. 49 § 1 k.c.) pomiędzy przedsiębiorcami i właścicielami nieruchomości, na których takie urządzenia zostały wybudowane oraz ułatwienia dalszych inwestycji. Jest ograniczonym prawem rzeczowym, które określa zakres w jakim przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z cudzej nieruchomości.

REKLAMA

Polecamy: Służebność przesyłu - czym jest i jak ją ustanowić?

REKLAMA

Źródłem służebności przesyłu może być umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcą a właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym. W tym drugim wypadku przedmiotem służebności nie jest nieruchomość, lecz prawo użytkowania wieczystego. Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 245 § 2 k.c. tylko oświadczenie właściciela nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Gdy przedsiębiorca przesyłowy lub właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy, np. jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia w kwestii jej warunków, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z tych urządzeń, można ustanowić służebność przesyłu w drodze orzeczenia sądowego w postępowaniu nieprocesowym. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego ze względu na  miejsce położenia nieruchomości, na której są lub mają być posadowione urządzenia przesyłowe (art. 626 § 3 kodeksu postępowania cywilnego). W takim przypadku sąd ustali również wysokość wynagrodzenia dla właściciela nieruchomości.

Zgodnie z art. 305 (1) k.c. przedsiębiorca, na rzecz którego ustanowiona została służebność przesyłu, może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem urządzeń przesyłowych. Chodzi o takie użytkowanie nieruchomości, z wyłączeniem wszystkich innych podmiotów (w tym często samego właściciela), które pozwala na właściwą eksploatację urządzeń. Nie można jednak uznać, że prawo przedsiębiorcy przesyłowego nie jest niczym skrępowane, wręcz przeciwnie.

Polecamy: Nabywanie mieszkań wybudowanych przez TBS-y

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podstawowym ograniczeniem jest obowiązek korzystania z nieruchomości obciążonej zgodnie z postanowieniami umownymi, czyli wszelkimi klauzulami, które zostały zawarte w kontrakcie pomiędzy przedsiębiorcą przesyłowym a właścicielem nieruchomości albo orzeczeniem sądu ustanawiającym służebność przesyłu. Ponadto, przedsiębiorca jest zobowiązany do wykonywania służebności według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych oraz w sposób jak najmniej utrudniający korzystanie z nieruchomości obciążonej (art. 287 k.c. i art. 288 k.c. w związku z art. 305 (4) k.c., który nakazuje odpowiednie stosowanie do służebności przesyłu przepisów o służebnościach gruntowych). Zgodnie z art. 289 § 1 k.c. w związku z art. 305 (4) k.c. w braku odmiennej umowy, obowiązek utrzymywania urządzeń przesyłowych zawsze obciąża przedsiębiorcę przesyłowego. Natomiast art. 305 (3) k.c. expressis verbis nakłada na przedsiębiorcę obowiązek usunięcia urządzeń przesyłowych utrudniających korzystanie z nieruchomości po wygaśnięciu służebności. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody. Obowiązek zapłaty wynagrodzenia wydaje się ściśle związany z istnieniem służebności przesyłu. Trzeba jednak stwierdzić, iż nie jest on elementem koniecznym tej służebności.

Z pewnością wprowadzone przez polskiego ustawodawcę przepisy umożliwią przedsiębiorstwom przesyłowym legalny dostęp do nieruchomości, na których umieszczono urządzenia przesyłowe. Zyskają również właściciele nieruchomości, gdyż będą mogli domagać się odpowiedniego wynagrodzenia w przypadku, kiedy przedsiębiorca przesyłowy odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  REKLAMA

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  REKLAMA