| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Służebność przesyłu a przedsiębiorca

Służebność przesyłu a przedsiębiorca

Przedsiębiorca na rzecz którego zostaje ustanowiona służebność przesyłu zyskuje wiele praw, ale również obowiązków związanych z użytkowaniem nieruchomości nim obciążonej.

Służebność przesyłu została wprowadzona do kodeksu cywilnego w sierpniu 2008 roku w celu uregulowania stosunków prawnych dotyczących urządzeń przesyłowych (tzn. urządzeń służących do odprowadzania lub doprowadzania pary, gazu, energii elektrycznej i innych urządzeń o podobnym przeznaczeniu, art. 49 § 1 k.c.) pomiędzy przedsiębiorcami i właścicielami nieruchomości, na których takie urządzenia zostały wybudowane oraz ułatwienia dalszych inwestycji. Jest ograniczonym prawem rzeczowym, które określa zakres w jakim przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z cudzej nieruchomości.

Polecamy: Służebność przesyłu - czym jest i jak ją ustanowić?

Źródłem służebności przesyłu może być umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcą a właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym. W tym drugim wypadku przedmiotem służebności nie jest nieruchomość, lecz prawo użytkowania wieczystego. Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 245 § 2 k.c. tylko oświadczenie właściciela nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Gdy przedsiębiorca przesyłowy lub właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy, np. jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia w kwestii jej warunków, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z tych urządzeń, można ustanowić służebność przesyłu w drodze orzeczenia sądowego w postępowaniu nieprocesowym. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego ze względu na  miejsce położenia nieruchomości, na której są lub mają być posadowione urządzenia przesyłowe (art. 626 § 3 kodeksu postępowania cywilnego). W takim przypadku sąd ustali również wysokość wynagrodzenia dla właściciela nieruchomości.

Zgodnie z art. 305 (1) k.c. przedsiębiorca, na rzecz którego ustanowiona została służebność przesyłu, może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem urządzeń przesyłowych. Chodzi o takie użytkowanie nieruchomości, z wyłączeniem wszystkich innych podmiotów (w tym często samego właściciela), które pozwala na właściwą eksploatację urządzeń. Nie można jednak uznać, że prawo przedsiębiorcy przesyłowego nie jest niczym skrępowane, wręcz przeciwnie.

Polecamy: Nabywanie mieszkań wybudowanych przez TBS-y

Podstawowym ograniczeniem jest obowiązek korzystania z nieruchomości obciążonej zgodnie z postanowieniami umownymi, czyli wszelkimi klauzulami, które zostały zawarte w kontrakcie pomiędzy przedsiębiorcą przesyłowym a właścicielem nieruchomości albo orzeczeniem sądu ustanawiającym służebność przesyłu. Ponadto, przedsiębiorca jest zobowiązany do wykonywania służebności według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych oraz w sposób jak najmniej utrudniający korzystanie z nieruchomości obciążonej (art. 287 k.c. i art. 288 k.c. w związku z art. 305 (4) k.c., który nakazuje odpowiednie stosowanie do służebności przesyłu przepisów o służebnościach gruntowych). Zgodnie z art. 289 § 1 k.c. w związku z art. 305 (4) k.c. w braku odmiennej umowy, obowiązek utrzymywania urządzeń przesyłowych zawsze obciąża przedsiębiorcę przesyłowego. Natomiast art. 305 (3) k.c. expressis verbis nakłada na przedsiębiorcę obowiązek usunięcia urządzeń przesyłowych utrudniających korzystanie z nieruchomości po wygaśnięciu służebności. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody. Obowiązek zapłaty wynagrodzenia wydaje się ściśle związany z istnieniem służebności przesyłu. Trzeba jednak stwierdzić, iż nie jest on elementem koniecznym tej służebności.

Z pewnością wprowadzone przez polskiego ustawodawcę przepisy umożliwią przedsiębiorstwom przesyłowym legalny dostęp do nieruchomości, na których umieszczono urządzenia przesyłowe. Zyskają również właściciele nieruchomości, gdyż będą mogli domagać się odpowiedniego wynagrodzenia w przypadku, kiedy przedsiębiorca przesyłowy odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »