REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polska innowacyjna za euro

Za pieniądze z Unii polskie firmy dostaną szansę na dołączenie do globalnej pierwszej ligi przedsiębiorstw.

Decydować będzie wystawienie faktury

Obowiązek podatkowy nie będzie mógł powstać później niż z dniem wystawienia faktury.

Niepełnosprawni przedsiębiorcy

Ogólnopolski konkurs: Lodołamacze, promujący instytucje, firmy i osoby przyczyniające się do aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych, w tym roku został rozszerzony o nową nagrodę - dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy.

Po zwrot pieniędzy do sądu

Nie można zwrócić niewykorzystanych znaków skarbowych i odzyskać wydanych na nie pieniędzy.

REKLAMA

Przedłużanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż alkoholi, do 31 stycznia muszą złożyć w urzędzie gminy oświadczenie o wartości sprzedaży za rok 2006 i wnieść opłatę za następny rok. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, wygasną ich zezwolenia na sprzedaż.

Jutro mija termin składania PIT-28

Jeszcze tylko jutro do północy zeznanie roczne mogą złożyć podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Spór o termin zwrotu VAT dla nowych podatników

O zgodności z prawem unijnym polskich przepisów o VAT, które wydłużają termin zwrot podatku z 60 do 180 dni dla podatników rozpoczynających handel wewnątrzwspólnotowy, rozstrzygnie ETS.

Pomoc też dla zarządu

Ze świadczeń socjalnych mogą korzystać także członkowie zarządu. Muszą jednak wykonywać pracę na podstawie umowy o pracę lub powołania.

REKLAMA

Więcej kontroli wewnętrznej

Szczegółowy system kontroli wewnętrznej w bankach oraz zmiany w sposobie zarządzania ryzykiem wprowadza ustawa nowelizująca prawo bankowe.

Pora na ZUS IWA

Tylko do 31 stycznia pracodawcy mają czas na złożenie informacji ZUS IWA. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą wyższe składki.

Pozostały tylko dwa dni na złożenie sprawozdań o recyklingu

Do 30 stycznia producenci, importerzy oraz dystrybutorzy urządzeń RTV i AGD muszą złożyć sprawozdania o sprzęcie, który przekazali firmie przetwarzającej takie urządzenia.

Święta będą bez handlu

Handel ma być zakazany tylko w najważniejsze święta państwowe i religijne. Taką zmianę przepisów w kodeksie pracy proponują posłowie PiS.

Od 1 lutego kolejne e-deklaracje

Najwięksi przedsiębiorcy będą od 1 lutego wysyłać drogą elektroniczną kolejne rodzaje deklaracji podatkowych. MSWiA zapowiada, że od 2009 roku za pomocą internetu rozliczą się wszyscy podatnicy.

Forma zatrudnienia współpracownika decyduje o rozliczeniu

Firmy muszą ustalić dla celów podatkowych, czy osoby współpracujące prowadzą działalność gospodarczą czy zatrudnione są na podstawie umowy o pracę.

Na zmianach skorzystali mali podatnicy i przedsiębiorcy rozpoczynający działalność

Od początku 2007 roku mali podatnicy oraz przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

Zanieczyszczający płaci

Lepszą egzekucję obowiązków w zakresie zapobiegania i naprawy szkód w środowisku od podmiotów korzystających z niego

Nowa wersja programu IST@T

Jest już dostępna nowa wersja programu Ist@t, służącego do sporządzania elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT.

VAT. Wniesienie do spółki majątku przedsiębiorstwa

Nabywca przedsiębiorstwa wstępuje w prawa i obowiązki podatkowe zbywcy - uważają specjaliści. Umożliwia to nabywcy korektę VAT związanego z transakcjami zrealizowanymi przez zbywcę.

Podatek od unijnej pomocy

Ministerialna interpretacja dotycząca opodatkowania dochodów pochodzących ze środków pomocowych finansowanych z unijnych funduszy strukturalnych komplikuje życie podatnikom

Przekroczenie limitu obrotów w spółkach

Firma przechodząc z ksiąg podatkowych na rachunkowe musi sporządzić bilans otwarcia. Ma na to 15 dni od początku roku obrotowego.

Nie każda firma może korzystać ze zwolnienia

Osoba prowadząca działalność, która otrzyma z zagranicy maszyny lub urządzenia od innego przedsiębiorcy, nie skorzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Pracodawca przydzieli czek na wypoczynek

Mimo że rząd obiecywał, że już w tym sezonie letnim będzie można korzystać z czeku turystycznego, to do tej pory nie zakończył prac nad odpowiednią ustawą.

NIK podejrzy tajemnice przedsiębiorstw

Skrócenie procedury kontrolnej - rezygnacja z protokołu. Wyniki kontroli oraz pełna dokumentacja będą dostępne w internecie. Do trzech lat więzienia grozi za utrudnianie postępowania inspektorom.

Firmy nie mogą zatrudniać dłużej niż na rok

Rząd blokuje prace nad regulacjami o zatrudnieniu tymczasowym. Praca tymczasowa traci charakter sprawnego i szybkiego zatrudnienia. Okres, na który można przyjąć pracowników tymczasowych, jest zbyt krótki.

Będzie nowy wzór księgi podatkowej

Resort finansów przygotował dwa projekty rozporządzeń określające zasady ustalania przychodu z działalności. Zaproponował też nowy wzór księgi podatkowej.

Niesłuszne przywileje dla małych i średnich

Część małych i średnich firm nie powinna dostawać wyższej pomocy publicznej. Limity obrotów uprawniające do ulg są często nieprawidłowo ustalane. Trzeba uważniej przyznawać dodatkowe zwolnienia od podatku dochodowego.

Jak odzyskać dług

O tym, że nie jest łatwo odzyskać dług od niesolidnego kontrahenta, wie każdy przedsiębiorca. Żeby jednak skutecznie dochodzić należności, nie zawsze trzeba kierować sprawę do sądu. Czasem inne rozwiązania dopuszczone przez prawo mogą okazać się skuteczniejsze.

Jakie obowiązki wobec ZUS mają wspólnicy spółki cywilnej?

Prowadzący działalność gospodarczą wspólnicy spółki cywilnej oraz zatrudnione przez nie osoby podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.

Niech ZUS płaci za chorobowe

Pracodawcy chcą krócej wypłacać pracownikom wynagrodzenie chorobowe. Pracownicy po 50 roku życia powinni otrzymywać zasiłek z ZUS od pierwszego dnia choroby. Propozycje te powinny być częścią umowy społecznej, która ma być zawarta do sierpnia.

Darowizna przedsiębiorstwa bez korekty VAT

Darowizna przedsiębiorstwa nie powoduje obowiązku korekty VAT w stosunku do nabytych towarów handlowych.

Rozmowy o przeznaczeniu unijnych miliardów

Za miliardy euro chcemy budować autostrady, linii kolejowe, oczyszczalnie ścieków. Mamy walczyć z bezrobociem i rozwijać nowe technologie. To, ile funduszy wydamy i w jaki sposób, zależy od ruszających właśnie negocjacji z Komisją Europejską

Na zwrot VAT poczekamy dłużej

Firma zalegająca z VAT nie zapłaci kary, jednak przedsiębiorca, któremu należy się zwrot, będzie czekał na pieniądze dłużej. Zmiany te przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Większa odpowiedzialność zarządu

Wzmocnienie systemu kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem oraz rozszerzenie odpowiedzialności zarządu banku - proponuje rządowy projekt nowelizacji prawa bankowego.

Przy zakupie kateringu można odliczyć podatek

Zakup usług kateringowych pozwala nabywcom odliczyć naliczony VAT. Możliwości takiej nie ma już przy usługach gastronomicznych.

60 proc. firm chce inwestować

Oceny sytuacji ekonomicznej pozostają na najwyższym poziomie, a firmy chcą zwiększyć aktywność inwestycyjną - twierdzi NBP.

Data zawarcia umowy decyduje o podatku

Spółka kapitałowa, której wspólnik pożycza pieniądze, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli umowę podpisano w ubiegłym roku.

Przedsiębiorcy nie czują się partnerami banków

Przedsiębiorcy skarżą się, że banki nie mają zaufania do właścicieli małych firm.

W firmach trwa sezon na podwyżki płac

Tylko do końca lutego związkowcy mogą negocjować z pracodawcami przeciętną podwyżkę płac.

Zarząd zatwierdza powstałe różnice

Różnice mieszczące się w granicach norm przyjętych przez firmę ujmuje się w księgach jako zużycie materiałów. Nie trzeba dodatkowo wyjaśniać przyczyn ich powstania.

Handlujący podróbkami będą surowo karani

Grzywna i więzienie będą grozić także za odsprzedaż podróbek. Komisja Europejska chce ujednolicić sankcje za handel podróbkami. Konieczne będą dalsze zmiany w polskim prawie - twierdzą eksperci.

O planowanej kontroli fiskus będzie informował przedsiębiorcę

W 2007 roku przedsiębiorca, który prowadzi firmę od co najmniej 24 miesięcy, będzie informowany o planowanej kontroli fiskusa z wyprzedzeniem od 14 do 30 dni.

Wpłaty na poczet długu najstarszego

Jeśli przy wpłacaniu pieniędzy dłużnik nie wskazał, który z kilku długów reguluje, a wierzyciel nie wydał pokwitowania określającego, na który je zalicza, idą o­ne na poczet długu najstarszego.

Firmo, jak się rozliczysz z fiskusem?

Dziś jeden z najważniejszych dni w roku dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Najpóźniej 22 stycznia muszą zdecydować, jak będą płacić podatki w 2007 r.

Przedsiębiorcy ograniczą nękanie pracowników przez klientów

Pracodawcy będą musieli przeciwdziałać przemocy i prześladowaniu pracowników w miejscu pracy przez osoby trzecie.

Podatek transportowy: projekt już w czerwcu

Fiskus powetuje sobie straty po wyroku ETS w sprawie akcyzy na samochody. W czerwcu projekt ustawy o opodatkowaniu wszystkich pojazdów silnikowych. Od 1 stycznia 2008 r. ma wejść w życie roczny podatek od samochodów.

Handlu częściami samochodowymi nie można już rozliczać ryczałtem

Od 1 stycznia podatnicy handlujący częściami i akcesoriami samochodowymi mogą opłacać podatek tylko według skali podatkowej lub liniowej stawki PIT.

Cztery dni na wybór formy rozliczeń

Najpóźniej w poniedziałek podatnicy muszą złożyć w urzędach skarbowych oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na ten rok.

Inspekcje paraliżują pracę przedsiębiorców

Czterdzieści instytucji uprawnionych do kontroli może sparaliżować pracę firmy na osiem tygodni w roku. Nieprecyzyjne przepisy umożliwiają jednoczesną kontrolę kilku inspektorom jednocześnie.

Podatnik może stracić zwolnienie

Zbyt późne dostarczenie dowodów księgowych przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów może spowodować utratę zwolnienia z VAT.

Bez sprawozdań nie będzie dopłat

Przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu muszą pamiętać o złożeniu sprawozdania do połowy lutego. Jeśli nie zdążą w tym terminie, stracą szansę na dopłatę.

REKLAMA